Veel schademeldingen Stichting Gay Krant zoekt hulp om na beving Groningen beslag te laten leggen op huis Krol 44 Leerlingen moeten op deze school hun eigen taal kunnen blijven waarderen 6 BINNENLAND 'Handig, iedereen spreekt Engels' Steeds meer gemeenten willen een internationale school. Aantal leerlingen in 20 jaar verdubbeld tot verviervoudigd. AMSTERDAM - Rector Kees van Rui tenbeek van de Internationale School Amsterdam had geen idee dat er zo veel Finnen in de hoofd stad wonen. „Maar het zijn er dus écht veel. Zo veel dat we hier bin nenkort een dag in de week een Finse school mogen huisvesten." Het gaat voorspoedig met het in ternationaal onderwijs in Neder land. Het wordt in vijftien grote steden gegeven en overal zet de groei gestaag door. In twintig jaar is het aantal leerlingen in het ba sisonderwijs verviervoudigd (van 798 in 1994 naar 3.302 nu) en in het voortgezet onderwijs verdub beld (van 1617 naar 3522). Met drie uitschieters: Amsterdam, Den Haag en Eindhoven. De Eindhovense tak mocht vorig jaar nieuwbouw openen, maar zoekt nu al naar uitbreidingsmo gelijkheden. Jarenlang waren het met name Britten en Amerikanen die de in ternationale scholen bevolkten, sa men met kinderen van terugge keerde Nederlandse expats. Tegen woordig staan de Indiërs boven aan, gevolgd door andere Aziaten. De Chinezen zijn sterk in opmars en, verrassend, ook de overige Eu ropeanen, zoals de Fransen, de Spanjaarden, de Denen en - daar heb je ze - de Finnen. De internationale scholen beste den aandacht aan Engels, Neder lands én de moedertaal van het kind. „Leerlingen moeten hun ei gen taal kunnen blijven waarde ren", zegt Barbera Everaars, direc teur van de internationale basis school Rotterdam. Zij is voorzit ter van de kring van internationa le basisscholen. Van Ruitenbeek is dat van de sectie voortgezet on derwijs. „Voor een kind dat op school alleen maar in het Engels les krijgt, lijkt zijn moedertaal minderwaardig. Maar lessen in de eigen taal geven houvast." Gemeenten staan in de rij om een internationale school te mogen beginnen. Het is soms vallen en opstaan. „De opleidingen in Bre da en Tilburg zijn nog niet zo oud", weet Van Ruitenbeek. „In Nijmegen wordt er over nage dacht, maar in Arnhem zit ook al een school. Zo ver is het niet van Nijmegen naar Arnhem. Ze bekij ken nu of ze het gezamenlijk kun nen aanpakken." Ook Zwolle heeft plannen. Gemeenten willen de stad aan trekkelijk maken voor investeer ders. Everaars: „Ze willen zich pro fileren en ambitie tonen. Vaak is zo'n school meer een wens van de gemeente dan een vraag van de ouders. Daarom is een haal baarheidsonderzoek van belang. Je moet niet eikaars concurrent willen worden." De groei van de internationale scholen kan een goede voorspel ler van economische ontwikkelin gen zijn. Daarom worden de groei cijfers elk jaar naar het ministerie van Economische' Zaken ge stuurd. In Amsterdam en Eindhoven zijn het de grote bedrijven die buiten lands personeel trekken en daar mee ook hun gezinnen. In Am sterdam gaat het vooral om de bancaire sector, de dienstverle ning en de consultants die buiten landse medewerkers lokken. In Eindhoven is het de technologie sector. De internationale school in Den Haag moet het van oudsher hebben van de diploma tie en de rechtspraak. Tegenwoor dig kiezen ook-steeds meer onder zoekscentra voor de hofstad. EINDHOVEN - Roopvibhushita Moudgil en haar man Raveesh ver lieten hun land India drie maan den geleden. Raveesh heeft een ei gen exportbedrijf van tuinartike- len en instrumenten en reist de wereld over. Ze vestigden zich sa men met zoon Ananya in Eindho ven. Ze wilden per se naar Europa, want Van daaruit is het makkelijk vliegen naar zowel Amerika als naar India'. Ze kozen voor Neder land. „Iedereen spreekt hier En gels en dat is handig", zegt Roop vibhushita Moudgil. „Verder is het hier modern. Alles is goed ge regeld." Het belangrijkste motief voor de vestigingsplaats was: waar kan ons kind goed naar school? Uitein delijk bleven Arnhem en Eindho ven over. „De school in Eindho ven vonden we de mooiste en we kwamen er andere Indiërs tegen. Dat gaf de doorslag." Ze hebben het goed naar de zin, maar één belangrijk verschil is ze tegengevallen: „Waarom kun je hier niet 's avonds naar de dokter of naar het ziekenhuis? Dat is in India heel normaal." De beving werd tot in de stad ge voeld. Bij de Nederlandse Aardo lie Maatschappij (NAM) kwamen dinsdagmiddag al 85 schademel dingen binnen. Voor minister Henk Kamp is de relatief sterke beving geen reden om het beleid aan te passen. In Groningen zijn „enkele tientallen aardbevingen in de loop van het jaar en dit is er een van", zei Kamp. Op grond van eerder onderzoek zijn vol gens de minister maatregelen ge nomen. De beving van dinsdag „past in het patroon zoals we dat in gedachten hadden toen we af spraken maakten". Er is volgens de minister geen reden voor extra zorgen. Kamp kondigde eerder al aan dat de gaswinning in de noor delijke provincie iets zal worden beperkt en dat huizen worden ver stevigd. Scholen, het provincie huis, het stadhuis en het Universi tair Medisch Centrum Groningen (UMCG) stonden volgens berich ten op twitter te trillen. De be ving van dinsdag was de zwaarste in Groningen sinds februari. De stichting zegt geen andere ma nier te zien om de 203.000 euro te rug te betalen die het ministerie van Onderwijs terugvordert om dat Krol, toen hij hoofdredacteur was van de Gay Krant, subsidie op oneigenlijke wijze zou hebben besteed. „We willen graag beslag leggen op het huis van Krol. Maar we hebben daarvoor helaas niet de middelen", zegt Janine Pijl na mens de stichting, die in finan cieel zwaar weer zit. De stichting zegt 'een paar honderd euro voor een deurwaarder' nog wel te kun nen betalen, maar geen jurist die Krol via beslaglegging dwingt tot terugbetaling. Volgens Pijl bezit Krol twee wo ningen, een in Amsterdam en een in Eindhoven. De laatste staat vol gens haar te koop. „Met de op brengst kunnen we na aftrek van de openstaande hypotheek het mi nisterie terugbetalen", aldus Pijl. De stichting zegt ervan overtuigd te zijn dat het Kamerlid de over heidssubsidie oneigenlijk heeft ge bruikt. Maandag kwam Krol ook al onder vuur te liggen toen een van de partijen die de inboedel van de Gaykrant heeft overgeno men, hem ervan beschuldigde te hebben gelogen over oplagecij fers. Krol moest vorig jaar de Tweede Kamer verlaten toen be kend werd dat hij bij het blad geen pensioenpremies had afge dragen voor personeel. Krol keer de recentelijk terug als Kamerlid. Gisteren zei WD-fractievoorzit- ter Zijlstra desgevraagd dat als Krol in de WD-fractie zou heb ben gezeten, hij hem zou hebben gevraagd op te stappen. Krol zal dat niet doen, zei hij gisteren. Internationale scholen populair door Patrick Wiercx Barbera Everaars, schooldirectrice Roopvibhushita Moudgil en haar zoon Ananya die in Eindhoven naar de internationale school gaat. foto Bram Saeys/HH GRONINGEN - In het Groningse Ten Boer, op enkele kilometers afstand van de provinciehoofdstad, heeft zich dinsdag een aardbeving voor gedaan met een kracht van 2,8 op de schaal van Richter. EINDHOVEN - De stichting Vrienden van de Gay Krant zoekt gratis juri dische hulp om beslag te kunnen la ten leggen op de woning van politi cus Henk Krol (50Plus) in Eindho ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6