10 hoofdprijzen ZEEUWS-VLAANDEREN almanak Film over jonge 'zondige' Freek in oud-Terneuzen Grote wereldbol in Terneuzen mam 30 en 31 Klagen over 'er is te weinig te doen' is er straks niet meer bij, jongeren in Terneu- zen krijgen kans zelf aan de slag te gaan. Zierikzee is verzamelplaats van gewapend verzet TERNEUZEN - Willen jongeren wat in Terneuzen, dan zullen ze het zelf moeten aangeven. Ze krijgen daarvoor ook de kans. Het eerste jongerendebat dat in mei plaats vond in het Scheldetheater, krijgt een vervolg dat praktische resulta ten moet opleveren. Namen van jongeren, middelbare scholieren, die aan het door de ge meente opgezette debat deelna men, zijn bekend. Zij worden uit genodigd om mee te denken over onderwerpen die zij zelf hebben aangegeven in een schriftelijke en quête en vervolgens in het Schel detheater. In Terneuzen is te weinig te doen voor jongeren, zeker voor jonge ren tot achttien jaar die door het alcoholverbod minder te zoeken hebben in cafés. Dat was één van de kritische noten. Activiteiten die er zijn, zoals in poppodium De Pit, bleken van de andere kant nauwelijks bekend. Ze komen niet door of ze sluiten niet aan bij de interesses. 'Hoe kunnen we dat verbeteren?', is één van de onderwerpen die de komende tijd wordt opgepakt. Het doel is op de één of andere manier vrijetijdsactiviteiten beter toegankelijk te maken, er grotere bekendheid aan te geven en ook iets te doen aan de programme ring. Zodat jongeren er zich wel in kunnen herkennen en eraan meedoen. Zo wil de gemeente ook aan de slag met de veiligheid op straat en in het uitgaansleven. Veel rottig heid gebeurt er niet in Terneu zen, maar jongeren ervaren dat - bleek tijdens het debat - toch an ders. Een aantal voelt zich onvei lig, als ze 's avonds ergens heen gaan op de fiets. Nieuw in Terneuzen is dat de ge meente hiermee aan de slag wil met jongeren zelf. Achterover leu nen en klagen dat er zo weinig te doen is, is er straks niet meer bij. Van jongeren wordt verwacht dat ze met ideeën komen. Het is vervolgens aan beroeps krachten van nu nog Stichting Jeugd- en Jongerenwerk om activi teiten te helpen organiseren. Niet meer en niet minder. Mei 2015 is het de bedoeling opnieuw een jongerendebat te houden. TERNEUZEN - Cabaretier Freek de Jonge (70) heeft iets met Terneu zen. Gisteravond trad hij voor de tigste keer op in Porgy en Bess. Al sinds zijn negentiende is het café bekend terrein voor hem. Vanuit Goes, waar hij woonde, ging hij erheen met vrienden. Hij schreef erover in de verhalenenbundel Zondig in Zeeland. Dat verhaal, De Overkant, wordt verfilmd. Temeuzenaar Marnix Ruben die in 2013 een belangrijke korte film prijs won op Film by the Sea in Vlissingen, heeft alle medewer king van De Jonge. „Hij zal tek sten voor de film inspreken." De Jonge speelt tot slot bovendien een oude, zeurderige man. In februari wil Ruben met de op names beginnen, als de financie ring tenminste rond is. Met De Jonge heeft hij onlangs het start schot gegeven voor een crowdfun- ding-actie via internet. Sponsors worden in de watten gelegd. Zie daarvoor: www.deoverkantfilm.nl. terneuzen - Een kleurrijke plastic wereldbol, gemaakt van ruim zes duizend stukjes zwerfvuil, wordt vanavond rond zeven uur op de Kop van de Noordstraat in Terneu zen neergezet. Het gevaarte, vijf meter in doorsnee en 1200 kilo zwaar, staat symbool voor de ver vuiling van de wereldzeeën en blijft tot kerst staan. De vertrouwde tandartsassistente is een maandje op vakantie, dus een stagiaire neemt de honneurs waar. En geen nood; dat doét ze heel goed. De tandarts maakt zelfs een compli mentje als de dame in de stoel bij de halfjaarlijkse schoonmaakbeurt niet één keer een slikreflex heeft gehad. Zó goed heeft ze het koelwater, dat de angel uit boor-, schuur- en slijp- apparatuur moet halen, weggezo gen. De tandarts steekt zijn gehand- schoende vuist in haar richting en met een joviaal gebaar zet ze de ha re ertegenaan in een boks, een onder jongeren gebruikelijk verbroede- ringsgebaar. De tandarts had echter wel graag een beetje polijstpasta op de rug van zijn hand gehad. Marnix Ruben (I) en Freek de Jonge in Porgy Bess, foto Peter Nicolai Jongerendebat krijgt vervolg door Harmen van der Werf PZ*J Tip? redactie@pzc.nl WOENSDAG 1 oktober 2014 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69