Oppositie mist ambitie bij coalitie Reimerswaal I I I 1 Bezorgdheid beheerders van dorpshuis Schore over exploitatie Plan Grenadier okee maar wel snel graag I Kinderen krijgen skateles 66 Ik duw geen wetten door het parlement om daarna te zeggen: succes ermee 32 BEVELANDEN en THOLEN ZORGTAKEN Zeeuwse wethouders praten staatsecretaris Martin van Rijn bij over overname van zorgtaken. _L EP Joey Smet van Leefbaar Reimers waal: „Het is extra zuur voor de PvdA dat ze voor ongewijzigd be leid de coalitie zijn uitgeknik kerd." Ook Kees Verburg van de PvdA ziet weinig vernieuwing. „Het is oud beleid. Het college heeft alleen hier en daar de kaas schaafmethode gehanteerd." Rien Sinke van de SGP gaf toe dat wat zijn fractie betreft ook de woorden uit het coalitieakkoord meer zouden mogen doorklinken in de begroting. Wethouder Hans de Kunder (CDA, financiën) rea geerde op de kritiek van de PvdA door te stellen dat hij liever dun ne plakjes met de kaasschaaf snijdt dan de botte bijl hanteert. Overigens zijn volgens De Kun der de bezuinigingen op onder meer binnensportaccomodaties ingegeven door het nieuwe beleid om scherper te begroten, een op dracht die de raad vorig jaar mid dels een SGP-motie formuleerde. Bij Verburg ging dat er niet in, daar het college de bezuinigingen pas in 2018 heeft ingeboekt. Carla Hoogerland (CDA) kondig de aan tijdens de vaststelling van de begroting met een voorstel te komen waardoor meer taken gede legeerd worden naar het college. „De raad moet meer kaderstel lend en volksvertegenwoordigend optreden", stelde zij. Ook de WD komt met een amen dement op de begroting. De libe ralen willen incidentele over schotten gebruiken om de WOZ- belasting met een procent te verla gen. Leefbaar Reimerswaal kwam ook met een rij aan voorstellen om te snijden, waaronder het snij den in het ambtenarenapparaat. Volgens burgemeester Jan Huis man is dit niet verstandig. De 'kri tische grens' zou in zicht komen omdat de afgelopen jaren al veel banen op het gemeentehuis in Kruiningen zijn geschrapt. VERKEERSVEILIGHEID GOES - Nooit eerder zijn in Neder land zoveel taken met de bijbeho rende verantwoordelijkheid en miljoenen overgedragen van de ene naar de andere overheid als over enkele maanden staat te ge beuren. Staatssecretaris Martin van Rijn (PvdA, zorg) was giste ren, als onderdeel van een toer die hij door het hele land maakt, in Goes'om persoonlijk pools hoogte te nemen van het werk dat de afgelopen jaren vooral ach ter de schermen is verricht. Nadat alle Zeeuwse wethouders die zich met zaken als de WMO en jeugdzorg bezighouden hem hadden bijgepraat over dit proces, concludeerde Van Rijn dat Zee land op koers ligt. „U heeft positie ve geluiden laten horen." Eind vorig jaar kreeg Zeeland, zo als de Goese wethouder Jo-Annes de Bat het uitdrukte, nog de 'rode kaalt'. Er zat onvoldoende schot in het proces, bovendien schortte het aan de samenwerking. „Dat heeft ons dichter bij elkaar ge bracht", blikte de gastwethouder terug. „Het besef dat we elkaar no dig hebben is sterker geworden." Ook Van Rijn zei na afloop van de bijeenkomst dat de verbeterde sa menwerking in Zeeland hem het meest was bijgebleven. De porte feuillehouders gaven hem echter ook hun zorgen mee. Immers, het Rijk gaat er vanuit dat de gemeen ten de zorgtaken goedkoper kun nen uitvoeren. „Het grootste punt van zorg bij de wethouders is of de budgetten voldoende zijn. Dat is iets wat we de komende jaren met elkaar in de gaten moeten houden", zei Van Rijn. Gisteren werd bekend dat in een enquete één op de vijf betrokken gemeenteambtenaren verwacht dat de transitie een chaos wordt. „Het wordt voor alle ambtenaren heel hard werken" reageerde Van Rijn, voor wie het glas halfvol is. „Dat uit een onderzoek komt dat tachtig procent het ziet zitten, stemt mij positief." Hij benadrukte dat voor hem het proces niet ten einde is wanneer de decentralisaties vanaf 2015 een feit zijn. „Ik probeer geen wetten door het parlement te duwen om vervolgens te zeggen: succes er mee. Ook in 2015 en 2016 en de ja ren daarna moeten we als part ners optrekken om te kijken of al les wel goed verloopt", zei hij. De gemeenten zijn - ook in Zee land- druk bezig met het sluiten van contracten met zorgaanbie ders, wat voor 1 november moet gebeuren. Volgens Jo-Annes de Bat verandert er voor de bestaan de gevallen niets. „De wereld ver andert niet opeens op 1 januari. Mensen die nu jeugdzorg krijgen, krijgen dat volgend jaar ook ge woon. Daar kunnen ze binnen kort een brief over verwachten." NIEUWE JEUGDWET Het gebruik loopt wat terug. Een voorbeeld is de avondvierdaagse. Die start niet meer vanaf het dorpshuis waardoor er inkomsten worden misgelopen. De bezorgheid is onlangs overge bracht aan wethouder Evert Da- men van de gemeente Kapelle. Damen roept de inwoners van Schore op het dorpshuis te steu nen. Deze oproep komt in de volgende uitgave van de dorpskrant die in oktober verschijnt. De inwoners zetten in maart 2011 massaal handtekeningen om de huidige beheerders van het dorpshuis te ondersteunen. Ze waren vol lof over de manier waarop Kees en Monique het dorpshuis nieuw leven hadden in geblazen. Er was ook waardering voor de vele activiteiten die wer den gehouden. Ook verenigingen hadden hun weg gevonden naar het dorpshuis. Na 3,5 jaar lijkt het beeld te zijn veranderd. In het gesprek met wethouder Damen gaven de be- heerders aan zich zorgen te ma ken over de afnemende animo van de bewoners in Schore om ge bruik te maken van de faciliteiten van het dorpshuis. Het is nog niet zo dat het voortbe staan van het dorpshuis wordt be dreigd maar er zijn wel zorgen. Met de huidige bezetting wordt het heel lastig om het dorpshuis op een gezonde manier te blijven exploiteren. Damen gaat ervan uit dat de inwo ners nog steeds het belang inzien van het dorpshuis en de beheer ders blijven ondersteunen door ac tiviteiten in Schore een plaats te geven in het dorpshuis. Hoewel er in het plan voor elf hui zen een projectontwikkelaar aan de gang gaat, dringt de raad toch aan op enige snelheid. De bewo ners van de Bieselinghe hebben al lang genoeg in een bouwput geze ten. Wethouder Evert Damen gaf aan dat dat juist de reden is ge weest om ontwikkelaars uit te no digen. Helaas was er niet veel keu ze want er was er maar eentje be- reid om in de Grenadier te bou wen. Dat de opbrengst nogal te genvalt, heeft daar ook mee te ma ken. Toen de gemeente het plan na een heleboel problemen van de vorige ontwikkelaar overnam, werd de opbrengst op bijna twee ton geschat. Omdat de grondprijs nu 170 euro per vierkante meter wordt, in plaats van 220 euro, maakt dat er niet meer dan 5000 euro voor de pot van het grondbe drijf overblijft. Over de snelheid is afgesproken dat de ontwikkelaar vier huizen bouwt, zodra er twee verkocht zijn. Eén is er al verkocht en er is p veel belangstelling. door Joeri Wisse KRUININGEN - De oppositiepartijen in de gemeente Reimerswaal mis sen ambitie bij het college van B&W. Ten opzichte van vorige ja ren zien Leefbaar Reimerswaal, PvdA en Christenunie weinig terug van de afspraken die coalitiepar tijen SGP, CDA en WD hebben ge maakt voor de komende vier jaar. OOMBURG - De kinderen van basisschool De Golfslag in Domburg hadden gis teren skateles op het schoolplein. Veel kinderen kunnen al best skaten, maar hebben moeite met bijvoorbeeld remmen, terwijl dat in het verkeer heel be langrijk is. Vandaar ook dat het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland de lessen laat geven in de hele provincie, foto Lex de Meester 'De budgetten blij ven de grootste zorg' door Joeri Wisse Staatssecretaris Martin van Rijn Rijk, Provincies en gemeenten zijn nu nog samen verantwoordelijk voor de zorg voor jeugd. Deze verantwoordelijkheden zijn vastgelegd in de Awbz, Zorgverze- keringswet, de Wet op de jeugd zorg (Wjz) en de Wet maatschap pelijke ondersteuning (Wmo). Op 1 januari treedt de Jeugdwet in werking en gaat de zorg voor jeugd volledig naar gemeenten. Doel van de jeugdwet is het beter benutten van 'eigen kracht' van kinderen en hun familie en samen werking tussen zorgaanbieders te bevorderen, zodat minder een be roep hoeft te worden gedaan op dure professionele jeugdhulp. Per jaar gaat in Nederland ruim vier miljard naar jeugdhulp. door Frank van Cooten SCHORE - De beheerders van het dorpshuis in Schore maken zich zorgen over de exploitatie van het dorpshuis. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De raad Kapelle is gister avond in meerderheid akkoord ge gaan met de ontwikkeling van het plan Grenadier in Biezelinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64