Aardappelziekte PSTVd niet verder verspreid Bonden wijzen sociaal plan Delta af Duurzamer ZEELAND 31 commentaar Subsidie voor Lekker Regionaal Product Zeeland li— Staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken) schrijft dat aan de Tweede Kamer. De NVWA heeft de afgelopen maanden extra onderzoek gedaan naar de ver spreiding van Potato spindle tu ber viroid (PSTVd). Dat is een viroïde (nog kleiner dan een vi rus) dat in potentie veel verschil lende soorten gewassen kan aan tasten. PSTVd kan grote schade veroorzaken in met name aardap pel en tomaat. Volgens de NVWA heeft PSTVd zich niet verspreid naar andere kweekbedrijven noch naar de reguliere pootgoedteelt. Bij de Wageningen Universiteit heeft de NVWA alle planten, knollen en zaden die geteeld zijn of in contact kunnen zijn geko men met besmette planten vastge legd. Hetzelfde geldt voor werktui gen, apparatuur en voorzienin gen. Besmet materiaal wordt ver nietigd. Ttissen de 30 en 35 procent van het Delta-personeel is lid van een vakbond. Het energiebedrijf en de bonden praten sinds begin dit jaar over een nieuw sociaal plan. Het vorige sociaal plan liep 1 ja nuari af. Dat is niet verlengd, om dat het voor Delta bij reorganisa ties enorme kosten met zich zou meebrengen. Volgens het oude so ciaal plan kon geen enkel perso neelslid ontslagen worden. Als je boventallig werd verklaard en er dus uit moest, belandde je welis waar in een baan-naar-baantra- ject, maar Delta bleef financieel verantwoordelijk zolang er geen nieuwe werkgever was gevonden. De vakbonden snappen dat zo'n goudomrand sociaal plan niet meer haalbaar is in een tijd dat Delta op de kleintjes moet letten. „Maar het slaat nu volstrekt de an dere kant op", zegt onderhande laar Arno Reijgersberg, bestuur der van CNV Publieke Zaak. Reijgersberg zegt dat de onder handelingsdelegatie steeds heeft ingezet op een 'duurzaam sociaal beleid', waarbij werknemers die boventallig zijn geworden, met een traject op maat worden bege leid naar ander werk. „Temeer om dat Delta veel oudere werkne mers telt die er al heel hun ar- beidszame leven werken. Helaas maakt Delta maakt er puur een ouderwetse centenkwestie van. Het bedrijf wil weten wat ontslag per werknemer kost." Momenteel ligt er geen sociaal plan bij Delta. „Het bedrijf doet zelfs een beroep op personeel om hun eisen te verlagen en meer ver slechteringen te accepteren", zegt vakbondsman Reijgersberg. De impasse leidt er volgens hem toe dat straks bij een reorganisatie voor elke werknemer de kanton rechter er aan te pas moet komen. Delta heeft nog geen brief van de bonden ontvangen en wil daarom niet reageren. Zeeland is de duur zaamste provincie van Nederland en Kapelle de duurzaamste ge meente. Dat leert een index van de Stichting Duurzame Samenleving. Het is een serieu ze indicatie dat het in deze con treien goed toeven is, zo valt op te maken uit de gehanteer de parameters. Voor de Gemeentelijke Duurzaamheids Index (GDI) is onder meer ge keken naar gezondheid, onder wijs, sport, veiligheid, werkge legenheid en heffingen. Voor de gemiddelde gemeente en burger zal deze GDI niet di rect een aansporing vormen om beleid aan te scherpen of ander gedrag te vertonen. Daar om doet de organiserende stichting er goed aan om nog serieus te onderzoeken of zo'n component aan de index toege voegd kan worden. Want als dit initiatief besturen en bur gers aanzet tot andere regels en ander gedrag, wint de index aanmerkelijk aan waarde. Dat neemt uiteraard niet weg dat Kapelle ingenomen mag zijn met deze titel. MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten hebben gisteren 40.000 euro beschikbaar gesteld voor de ont wikkeling en promotie van het re gionale producten. Dat geld gaat naar de stichting Lekker Regio naal Product. Dit geld is onder meer bedoeld voor uitbouw van het keurmèrk Zeker Zeeuws voor erkende streekproducten. Ook komen er pilots om logistiek en distributie van streekproducten te verbete ren. Verder houdt de stichting pro motieactiviteiten zoals het event Proef Zeker Zeeuws in Nieuws poort. En er moet meer samen werking binnen de sector komen. sen hebben." Rabelinlq Straver en de landelijke instanties denken dat het puur toeval is dat Bon- tinck Zierikzee heeft uitgekozen om zich voor te bereiden op een terugkeer naar huis. 'Puur toeval' is het volgens hen ook dat in 2004 bij dè moord op Theo van Gogh lijntjes* lopen naar Zierikzee. De moord was be raamd door de Hofstadgroep. De Syrische geestelijk leidsman van die organisatie, Redouan al I., vluchtte via Zierikzee naar het buitenland. Hij kocht'zijn vlieg ticket vanaf Brussel naar Thrkije bij een plaatselijk reisbureau. Op de ochtend dat Mohammed B. in Amsterdam zijn dodelijke scho ten loste, reed Al-I. de Belgische grens over in een auto die werd bestuurd door de toen in Zierik zee woonachtige Rachid B., een jeugdvriend van de schutter. De Zierikzeeënaar verleende ook on derdak aan de ideologische leider en organiseerde in zijn rijtjeshuis 'huiskamerbijeenkomsten voor broeders'. Daar werd gesproken over een radicale interpretatie van de islam. B. werd geholpen door stadsgenoot Ahmad Alash- qar, met wie hij een toko runde. Alashqar had Al-I. negen dagen voor de moord, opgehaald om de vluchtroute te regelen. Al-I. werd in 2005 in Syrië gearres teerd en zit voor zover bekend ge vangen in Damascus. Rachid B. werd in juni 2005 in Londen aan gehouden op verzoek van de Ne derlandse autoriteiten. Bijna een jaar later werd hij door het OM vrijgelaten. Vier maanden nadien werd de 33-jarige Rachid dood aangetroffen in zijn appartement in Middelburg. Volgens zijn fami lie was hij vergiftigd. Het foren sisch onderzoek vond geen be wijs van een misdrijf. De rol van Alashqar in het netwerk van de Hofstadgroep was er slechts één in de marge en bleef verder zon der consequenties. Met het uitbreken van de gewa pende strijd tegen de Syrische pre sident Al-Assad deed Zierikzee weer van zich spreken. Alashqar ontpopte zich twee jaar geleden als één van de adviseurs van het Vrije Syrische Leger. Met een sa telliettelefoon hield hij nauw con tact met landgenoten in het strijd toneel. Met zijn laptop skyped hij vanuit Zierikzee met sheik Halta- mini, religieus adviseur van de op positie en één van de generaals, Fayez Amro. Hij reisde veelvuldig heen en weer naar Brussel, Frank- rij km Duitsland, Oostenrijk en Italië om steun te verwerven voor het Vrije Syrische Leger. Die in spanningen resulteerden in een 'topoverleg' tussen medestanders en dq. toen zelfbenoemde over gangsregering onder leiding van de Saoedische zakenman Noefal Al-Dawalibi in Den Osse. De ze ven regeringsleden hadden voor een paar dagen een vakantiebun galow gehuurd. Net als het tijde lijk verblijf van Jejoen Bontinck gold ook dit bezoek als privé en dus in principe ongecontroleerd. WOENSDAG 1 OKTOBER 2014 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De aardappelziekte die in maart werd vastgesteld bij aard- appelkweekbedrijf Meijer in Ril land heeft zich niet verder ver spreid. Wel is de ziekte opnieuw vastgesteld bij de vakgroep Planten veredeling van de Wageningen Uni versiteit, een partner van Meijer. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De vakbonden vin den het sociaal plan dat energiebe drijf Delta voorstelt veel te mager. Van de leden gaat 86 procent niet akkoord met het eindbod van Del ta. Dat blijkt uit een brief die aan le den is gestuurd. foto's Hollandse Hoogte, Guido van der Heijden Volgens de autoriteiten is er geen enkel verband tussen verschillende bijeenkomsten op Schouwen-Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63