Tijl Damen maakt Kinderboekencd Erehaag bij huishoud- en landbouwschool in Zierikzee Kiek noe! t 66 Ik kan nauwelijks geloven dat ik op hetzelfde eiland woon waar dit zich heeft afgespeeld 34 SCHOUWEN-DUIVELAND n #OKTOBER1944 66 Zonder belerend te zijn gaat het over de lol van het lezen Na wat eerste tweets als inleidende beschietingen begint vandaag het twittertoneelstuk #oktober1944. 66 In de Kinderboekenweek moet lied bijdragen aan taal- en denkontwikkeling - TTjl Damon - m De kinderboekenweek staat dit jaar in het teken van 'feest'. Het gelijknamige lied van Kinderen voor Kinderen vindt Tijl Damen een beetje zouteloos. Hij ver wacht met zijn Kinderboeken feest kinderen tekstueel heel wat meer te bieden. In Tijls lied wordt de kinderboe kenweek, die komende week haar zestigste verjaardag viert, voorge steld als oma en gaat het er onder meer om een leuk cadeautje voor haar te vinden. Het perfecte pre- sentje is natuurlijk: het Kinder boekenweekgeschenk. Ook gaat het liedje, net als 'Lang zal ik lezen', over de lol van lezen. Als afgestudeerd onderwijzer houdt Tijl er van (basis)scholie- ren iets mee te geven in zijn lied jes. „Zonder belerend te zijn", laat hij ook via zijn site weten. Via die site - www.tijldamen.nl - is Kinder boekenfeest te koop. Ook via iTu- nes, GooglePlay en Legaldown- load.net is het mini-album voor 4.99 euro te downloaden. Tijl Damen hing drie jaar geleden zijn baan als invalkracht in het on derwijs, aan de wilgen. Zijn car rière als liedjesschrijver, muzi kant, illustrator en theatermaker voor kinderen (en verstandelijk beperkten) komt steeds meer van de grond. Tijdens de kinderboe kenweek treedt Damen onder meer op in Rotterdam, Leider dorp, Lage Zwaluwe en Groenlo. VEERE - Hij komt van Domburg, hij woont in Veere en Cees Maas kent als zestigjarige de Walcherse oorlogsverhalen nog uit eerste hand. Maar toch. „Door dit pro ject kijk ik toch met een andere blik naar dit eiland." Het project heet #oktoberi944. Het hekje (hashtag) is op twitter een manier om berichten te mar keren, zodat tweets over een on derwerp gemakkelijk te vinden zijn. „Jan van Beekhuizen van het Polderhuis in Westkapelle kwam met het idee om een Zeeuw, een Duitse soldaat en een geallieerde piloot via tweets laten vertellen wat zij meemaken in oktober 1944, toen Walcheren in een hel veranderde. Een soort hoorspel op twitter." Het geweld, het leed en alle com motie in berichtjes van hooguit 140 tekens. Flarden van belevenis sen die samen een beeld geven van het leven in die beslissende maand. De Zeeuw, de Duitser en de Engelsman zijn verzonnen ka rakters die verzonnen tweets ver sturen. „Fictieve dialogen, maar ze moeten wel geloofwaardig zijn. Ik ben gaan lezen en heb plaatsen bezocht om nog eens goed te kijken hoe alles er precies uitziet." Maas stuurde een verzoek naar En gelse en Duitse archieven. „Het RAF-archief stuurde een bladzij den uit een dagboek van een pi loot die in oktober Walcheren heeft gebombardeerd. Uit Duits land kreeg ik een dagboek van een soldaat die in een bunker tus sen Meliskerke en Zoutelande was gelegerd. Dat hielp enorm bij het schrijven." Dagboeken zijn veel accurater en betrouwbaarder dan 'oral history', vindt Maas. Her inneringen zijn vaak ingekleurd met de kennis van nu. Paul Smith, Hans Vogt en Ko Min- derhoud zijn de hoofdrolspelers in het twittertoneelstuk. Ze heb ben alledrie een eigen twitterac- count. Vanaf vandaag versturen ze hun tweets. Een account dat door het Polderhuis is voorzien van een willekeurig archieffótoo- tje. Zo ook die van Ko Minder- houd, vrijgezel te Meliskerke en - kantonnier bij de Polder Walche ren. Minderhoud (@Ko_i944) bijt het spits af: „Wat een dag! Ik lig in een droge sloot en zie hoe de Engelsen radarpost Erika in West kapelle bombarderen. Veel vuur en stof #oktoberi944." In 1944 was er geen internet, laat staan twitter. „Tijdens het schrij ven vroeg ik me wel eens af wat er zou zijn gebeurd als ze in de oorlog wel met elkaar hadden kunnen communiceren. Had dat verschil gemaakt? Hadden ze el kaar meer als mensen dan als vij anden gezien? We zullen het nooit weten." Maas is benieuwd hoe het project ontvangen wordt en of mensen het ook echt gaan volgen. Inmid dels denkt hij al een stapje verder. „Je kan die tweets gebruiken als basis voor een toneelstuk. Drie mensen op een podium, laptops erbij. Historische beelden op de achtergrond... Ik zie het wel voor me." Door zich zo intensief met de ge beurtenissen van 1944 bezig te houden is Maas' blik op zijn eigen eiland veranderd. „Walcheren werd dagelijks gebombardeerd, overal vluchtelingen. Doden. Ik wist wel dat er veel gebeurd was, maar door het project kom je er pas achter hoe heftig het is ge weest. Echt verbluffend. Ik kan nauwelijks geloven dat ik op het zelfde eiland woon waar dit zich allemaal heeft afgespeeld." Maas hoopt dat de volgers van #oktoberi944 door de honderden tweets hetzelfde als hij ervaren. ZIERIKZEE - Zes lokalen waren er bij gekomen en dat was in 1957 re den voor een feestje in en rond de huishoud- en landbouwschool Prinses Juliana in Zierikzee. Leer lingen vormden een erehaag bij de heropening van het schoolge bouw aan het Jannewekken. „Ik hoop dat leerkrachten en leer lingen deze school met heel veel genoegen zullen betrekken", sprak inspectrice van het Nijver heidsonderwijs in Zeeland me vrouw E. M. M. Bergervoet. Een trotse burgemeester Dijckmeester van Zierikzee leidde haar door een hagelwitte haag van leerlin gen naar de hoofdingang van de school. Daar was nog een groen Klassen/oio 's van Schouwen -Duiveland wtviv.pzc.n l/ki ekn o e ereboogje, waarboven in fiere let ters 'ZLM' als zijnde de drijvende kracht achter de school. Later deed landbouwschool De Kluut aan Grachtweg/Caustraat dienst als dependance van de huishoud school In 1968 werd de Huishoud school afgeschaft en vervangen door de LHNO. De land bouwschool sloot in 1973. De zelfgemaakte cover van het mini-album van Tijl Damen voor de Kinder boekenweek. Nog geschikter om mee te zingen door de karaokeversies. door René Hoonhorst BRESKENS - Bressiaander Tijl Da- men heeft drie liedjes speciaal voor de, vandaag beginnende, kin derboekenweek geschreven. Hij zette de liedjes op een mini-album, waarop ook drie karaokeversies staan om kinderen (en volwasse nen) lekker zelf te laten zingen. Tijl Damen Wat als ze in 1944 twitter hadden gehad? door Theo Ciele Tijl Damen, muzikant en zanger Cees Maas door Piet Kleemans Meer schoolfoto's, zie www.pzc.nl/kieknoe I Leerlingen van Landbouw/huishoudschool 'Prinses Juliana' vormen een erehaag ter gelegenheid van de heropening van de school in 1957. foto Collectie gemeentearchief Schouwen-Duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60