Mag het een plastic zakje minder? Justitie België eist acht jaar cel tegen Hollandse jihadi's Mierzoet kinderdrankje 'grootste misleider' BINNENLAND 5 Die verspilling zal in zijn verpak- kingsloze winkel in ieder geval een stuk minder zijn, stelt hij. „Heb je 33 gram rijst nodig, dan haal je.33 gram." De campagne voor Bag Buy is vrijdag begon nen op doorgaan.nl. Geen bood schap zonder verpakking. De rijst zit in een doos, de noten in plas tic, het wasmiddel in beide, de shampoo in een flacon van kunst stof. „Maak een rondje door de su permarkt en je ziet dat honder den producten echt geen verpak king nodig hebben", zegt de Lo- chemse ondernemer. Van Dijk (54) wil begin volgend jaar de eerste supermarkt in Ne derland openen waar de verpak kingsindustrie het nakijken heeft. De klant neemt zelf zijn doosje of flesje mee en vult die tot wat hij nodig heeft. In Nederland produceren we met zijn allen jaarlijks een enorme berg afval. En hoewel steeds meer verpakkingen recyclebaar zijn, is voorkomen beter dan genezen: precyclen, oftewel afval vermijden. Maar Nederlandse investeerders en banken zagen er niet veel in. Van Dijk: „Het was nieuw en na tuurlijk nog vaag. Hoe kon ik nu voorspellen wat mijn omzet zou zijn? Daar zijn de banken niet echt voorstander van." Een recent en soortgelijk Berlijns plan Original Unverpackttrok hem toch weer over de streep. In veertig dagen wisten de initiatief nemers in de Duitse hoofdstad via 4000 donateurs 115.000 euro bijeen te brengen. Medio septem ber ging in de wijk Kreuzberg de eerste verpakkingsloze super markt open en een tweede staat al gepland. Ook van Dijk wil met crowdfunding zijn plan verwezen lijken. Er is 75.000 euro nodig, voor de inrichting van de super markt maar vooral voor de kostba re opslagsystemen. „Hygiëne is heel belangrijk." Inmiddels is al 25.000 euro binnen. Het proces tegen de twee Neder landse jihadi's maakt deel uit van het megaproces tegen Sharia4Bel- gium, een in België ontstane radi cale moslimgroep waarvan de le den massaal afreisden naar Syrië en zich aansloten bij Al Nusra en Majlis Shura. Veel leden van de groep hebben volgens de Bel gische justitie 'afschuwelijke mis daden tegen mensen gepleegd'. Van de groep staan nu 46 leden te recht in Antwerpen. Slechts een enkeling kwam opdagen. De meeste verdachten vechten nog steeds in Syrië (zoals Redouan A.) of zijn vermoedelijk gesneuveld (zoals Yassine el K.). Zolang er geen bewijs is van hun dood, zet justitie de zaak door. Tegen de leider van Sharia4Bel- gium, Fouad Belkacem, werd vijf tien jaar geëist. Hij is niet naar Sy- rië gegaan en zit al anderhalf jaar in een Belgische cel. El K., alias Abu Osama el Hollan- di, zou als een van de leiders van de groep in Syrië betrokken zijn geweest bij het vastzetten van Jejoen Bontinck. Die Belgische jihadi streed mee in Syrië, maar hij werd vastgezet om dat zijn collega's dachten dat hij een spion was. Bontinck ontsnap te, keerde terug naar België en ge tuigde tegen zijn voormalige strijdmakkers. Bontinck verbleef oktober vorig jaar een week in een vakantiepark op Schou- wen-Duiveland. Ook Redouan A. zou een rol heb ben gespeeld bij het opsluiten van Bontinck. Redouan A., alias Abu Bara, woonde voor zijn ver trek naar naar Syrië in november 2012 in het Belgische Sint-Niklaas. Leden van Sharia4Belgium had den veel contact met leden van het inmiddels opgeheven Sha- ria4Holland. In Nederland lopen nu dertig gerechtelijke onderzoe ken tegen (teruggekeerde) jihadis ten. Begin november komen waar schijnlijk de eersten voor de rech ter. Justitie legt hen opruiing en voorbereiden van terroristische handelingen ten laste. De strafeisen zullen waarschijn lijk lager zijn dan die in België. Het proces in Antwerpen gaat 8 oktober verder. tuin de leeuwen een stukje vlees krijgen toegeworpen, hebben ook de bacteriën en schimmels hun ei gen verzorgers nodig. In de duisternis loop je dan in eens op tegen een taaie bacterie als de deinococcus radiodurans. Goed bestand tegen zeer extreme kou, droogte en een hoge zuur graad, maar wat de bacterie voor al bijzonder maakt, is dat zij ook hoge radio-actieve straling zon der problemen overleeft. Hensel: „Wetenschappers spelen met dat gegeven. Ze hopen medische toe passingen te ontdekken die de mens beter tegen radioactieve straling beschermen." Ook kunnen bezoekers met een scan ontdekken welke micro-orga nismen op hun eigen lichaam le ven. Dat zijn er nogal wat, zo blijkt. Anderhalve kilo in totaal tors je altijd met je mee. „Kijk, als je inzoomt op je wimpers, zie je daar wimpermijten lopen. En als je daarop inzoomt, ontdek je nóg meer leven", zegt Hensel. „Som- mige mensen vinden dat een eng idee, maar zonder die micro-orga nismen kunnen we niet overle ven. Die kennis willen wij over- dragen, een positieve brug slaag tussen wetenschap en publiek." 26.675 mensen brachten een stem uit. Vandaag reikt voedselwaak- hond Foodwatch het Gouden Windei uit aan Coca-Cola. „Coca-Cola weet heel goed dat het promoten van mierzoete drankjes richting kinderen niet meer van deze tijd is. Eén op de zeven kinderen en jongeren is te dik. Daarom proberen ze het drankje gezonder voor te stellen dan het is. Dat is onverantwoord en daar moet Coca-Cola mee stop pen", zegt Meike Rijksen van Foodwatch. Want hoewel in Capri-Sun Multi vitamin bijna evenveel suiker zit als in cola, wordt het drankje be wust gepromoot bij kinderen. Zo staan er cartoonfiguurtjes op de verpakking en valt van de doos een fotolijstje te knutselen. 'Be dankt voor de Capri-Sun mam', staat erop. Albert Heijn eindigde nipt twee de in de verkiezing, met 35 pro cent van de stemmen. De 'am bacht rundervink' van de super marktketen blijkt helemaal niet zo ambachtelijk: hij is opgespoten met water, bevat vijf verschillen de soorten suiker en zeven e-nummers. „Een regelrechte bele diging voor slagers", aldus Food watch. „Helaas is de term ambach telijk niet beschermd." Vorig jaar ging het Gouden Windei naar Stevia Kristalpoeder van Natrena, dat slechts 3 procent stevia (een zoetstof) en 97 pro cent vulmiddel bevat. Douwe Eg berts heeft de verpakking daarna aangepast. WOENSDAG 1 OKTOBER 2014 door Rob Siebelink LOCHEM - Het aanbod van super markten is vaak nog afgestemd op het achterhaalde idee van het tradi tionele gezin, stelt ondernemer Wim van Dijk, en dus koop je vaak onnodig veel. door Cyril Rosman ANTWERPEN - Justitie in België heeft gisteren acht jaar cel geëist tegen twee Nederlandse jihadisten. Yassine el K. uit Utrecht wordt er van verdacht een van de leiders van een groep Belgische en Neder landse jihadisten in Syrië te zijn ge weest. Redouan A. uit Naarden zou ook lid van die groep zijn. Verdachte Redouan A. vecht in Syrië, Yassine el K. is daar waarschijnlijk gesneuveld O pagina 30 en 31: Zierikzee verzamelplaats van gewapend verzet krijgt podium door Annemieke van Dongen Koningin Maxima krijgt in het nieuwe museum Micropia in Amsterdam uitleg bij de body scan. Bezoekers kunnen daarmee kennismaken met de microben die ze bij zich dragen, foto Dingena Mol/HH AMSTERDAM - De vitamines drui pen van de verpakking vol glim mende vruchten af. Coca-Cola's kin derdrankje Capri-Sun Multivitamin blijkt echter vooral suiker te bevat ten: één zakje van 200 ml bevat 19 gram, bijna 5 suikerklontjes. Het zoete 'vruchtendrankje' is door con sumenten verkozen tot meest mis leidende product van 2014.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5