Zuidhavenpoort dicht voor auto's en motoren I 'Budgetten zorgtaken blijven bron van zorg* Tijdig proefdraaien ié Crowfunden zal in de komende jaren alleen nog maar populairder worden ié Ik duw geen wetten door het parlement om daarna te zeggen: succes ermee 32 SCHOUWEN-DUIVELAND CROWDFUNDING Naar de bank voor een lening? Het lijkt niet meer van deze tijd. Met crowdfunding is het zo gepiept. EF „Er was veel weerstand tegen de proef, licht wethouder Jacqueli ne van Burg toe. „En i-n feite bete kende het ook verplaatsing van het probleem. Want het sluipver- keer zou vanuit de Hoofdpoort straat voor de Breedstraat en de Sint Domusstraat hebben geko zen om de stad uit te komen. Van daar dat we er opnieuw over heb ben nagedacht. Dat had ik overi gens als raadslid ook al gedaan, maar dat terzijde." Het plan is nu om de Zuidhaven poort af te sluiten voor auto's en motoren. Een beweegbare paal in het wegdek lijkt Van Burg daar voor een prima optie. „Verkeers borden werken in elk geval niet. Met afsluiting van de poort berei ken we alsnog ons doel: het tegen gaan van sluipverkeer. Ik spreek zelfs mensen uit Burgh-Haamste- de die het leuk vinden om over de Nieuwe Haven naar Goes te rij den. Dat willen we voorkomen. Die kunnen toch echt beter over de N59 en de rotonde naar de Zee- landbrug. Door de afsluiting ont staat bij de poort en de Witte Brug een voetgangersgebiedje." Van Burg neemt met haar besluit een voorschot op het masterplan 't Sas, zo vertelt projectmanager Ronald van Vooren: „Aan het Groeneweegje is het straks goed parkeren. Bezoekers en werkne mers van bedrijven in de binnen stad kunnen dan te voet of op de fiets naar het centrum. Afsluiting van de poort is een welkome aan vulling op het masterplan." Het leegstaande sportcentrum Onder dak en het voormalige installatie bedrijf IPZ aan het Groeneweegje worden gesloopt. Daar komt een groot parkeerterrein met mogelijk een supermarkt. Albert Heijn zou er heen willen. Over eenrichtings verkeer op de Nieuwe Haven wordt al langer dan een jaar ge praat. Enkele bewoners van Sint Domusstraat en de Hema zijn te gen. De laatsten vanwege hinder bij de bevoorrading. SNEEUWSCHUIVER ZE BRUINISSE - Binnen slechts twee dagen en met nog 119 dagen te gaan was het al rond. Een lening van 150.000 euro voor Spelt Bak kers in Bruinisse, via het crowd- fundingsplatform op www.geld- voorelkaar.nl. Het Schouwse bakkersbedrijf, dat biologische en E-nummervrije producten maakt, besloot zich op deze weg te begeven op aanraden van hun accountant Johan Jansen van Accon avm in Zierikzee. Dit omdat banken erg terughoudend zijn met het verstrekken van le ningen aan MKB-bedrijven. Jan sen: „Dit is inmiddels mijn derde crowdfundingsproject. De laatste keer ging het om een bedrag van 40.000 euro, maar toen was het ook heel snel rond. Dit is een goe de manier om investeerders met spaargeld te koppelen aan particu lieren of bedrijven die wel een le ning kunnen gebruiken." Spelt Bakkerij heeft kapitaal no dig om te kunnen doorgroeien nu er in de afgelopen twee jaar een omschakeling in het productiepro ces heeft plaatsgevonden en om dat veel is geïnvesteerd in nieuwe product-concepten, zoals Pain de Mer, brood gemaakt met gezui verd zeewater uit de Oosterschel- de. Niet iedereen komt in aanmer king voor een lening via crowd funding. Jansen: „Er wordt streng geselecteerd aan de poort. Zo heb je bijvoorbeeld een goed business plan nodig en moet je inzicht ver schaffen in je financiële situatie." Dat laatste kan volgens Jansen een drempel zijn, want een deel van die bedrijfsinformatie komt ook op de website te staan. Toch verwacht hij dat crowdfunding de komende jaren een hoge vlucht zal nemen. Jansen: „De overheid stimuleert deze alternatieve ma nier van financieren en ook in de media is er steeds meer aandacht voor." Dat de lening voor Spelt Bakkerij zo snel bijeengebracht is, heeft volgens Jansen voor een deel te maken met het feit dat de onder nemers zich richten op duurzaam heid en het produceren van biolo gische producten. „De betrokken heid is groot en om die nog ver der te versterken heeft het bedrijf besloten haar investeerders uit te nodigen voor een open dag." Tientallen investeerders uit het hele land hebben geld beschik baar gesteld aan het Schouwse be drijf. Die bedragen variëren tus sen de 100 en 5000 euro. Het ren tetarief van zeven procent en de looptijd van zestig maanden is door de ondernemers van Spelt zelf vastgelegd. „Voor investeer ders is dat percentage heel interes sant, aangezien je tegenwoordig bij de bank niet meer krijgt dan één procent." FEITEN EN CIJFERS Nadat alle Zeeuwse wethouders die zich met zaken als de WMO en jeugdzorg bezig houden hem bij hadden gepraat over dit pro ces, concludeerde Van Rijn dat Zeeland op koers ligt. „U heeft po sitieve geluiden laten horen." Eind vorig jaar kreeg Zeeland, zo als de Goese wethouder Jo-Annes de Bat het uitdrukte, nog de 'rode kaart'. Er zat onvoldoende schot in het proces, bovendien schortte het aan de samenwerking. „Dat heeft ons dichter bij elkaar ge bracht", blikte de gastwethouder terug. „Het besef dat we elkaar no dig hebben is sterker geworden." Ook Van Rijn zei na afloop van de bijeenkomst dat de verbeterde sa menwerking in Zeeland hem het meest was bijgebleven. De porte feuillehouders gaven hem echter ook hun zorgen mee. Immers, het Rijk gaat er vanuit dat de gemeen ten de zorgtaken goedkoper kun nen uitvoeren. „Het grootste punt van zorg bij de wethouders is of de budgetten voldoende zijn. Dat is iets wat we de komende jaren met elkaar in de gaten moeten houden", zei Van Rijn. Gisteren werd bekend dat in een enquête één op de vijf betrokken gemeenteambtenaren verwacht dat de transitie een chaos wordt. „Het wordt voor alle ambtenaren heel hard werken" reageerde Van Rijn, voor wie het glas halfvol is. „Dat uit een onderzoek komt dat tachtig procent het ziet zitten, stemt mij positief." Hij benadrukte dat voor hem het proces niet ten einde is wanneer de decentralisaties vanaf 2015 een feit zijn. „Ik probeer geen wetten door het parlement te duwen om vervolgens te zeggen: succes er mee. Ook in 2015 en 2016 en de ja ren daarna moeten we als part ners optrekken om te kijken of al les wel goed verloopt", zei hij. De gemeenten zijn - ook in Zee- land- druk bezig met het sluiten van contracten met zorgaanbie ders, wat voor 1 november moet gebeuren. Volgens Jo-Annes de Bat verandert er voor de bestaan de gevallen niets. „De wereld verandert niet opeens op 1 januari. Mensen die nu jeugd zorg krijgen, krijgen dat volgend jaar ook gewoon. Daar kunnen ze binnenkort een brief over ver wachten." door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De proef met eenrich tingsverkeer op de Nieuwe Haven in Zierikzee gaat niet door. In plaats daarvan gaat de Zuidhaven poort op slot voor gemotoriseerd verkeer. ZIERIKZEE - Onder het motto 'goed beslagen ten ijs komen' besloot het ge meentelijk Uitvoeringsbedrijf Openbare Werken gisteren te gaan proefdraaien met de nieuwe tractor met sneeuwschuiver. Chauffeur Henry Koster ging en thousiast de weg op om bediening en werking uit te proberen. Gladheidsbe- strijding: je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen, foto Dirk-Jan Gjeltema Bakker vindt alternatieve financiering door Wendy de Jong Johan Jansen, Accon avm In totaal werd tot en met dit jaar al meer dan 100 miljoen euro bij elkaar gebracht via crowdfunding, zo becijferde branchevereniging Nederland Crowdfunding. In 2013 werd 32 miljoen euro op gehaald, in 2011 2,5 miljoen. Dat betekent dat dit jaar meer dan 50 miljoen moet worden opge haald. Het ministerie van Economische Zaken lanceert een campagne om ondernemers te wijzen op de nieu we vorm van financiering. Daarnaast zal in de campagne ook aandacht besteed worden aan het vergroten van kennis en inzicht voor ondernemers en mensen die via crowdfunding willen investe ren. door Joeri Wisse GOES - Nooit eerder zijn in Neder land zoveel taken met de bijbeho rende verantwoordelijkheid en mil joenen overgedragen van de ene naar de andere overheid als over enkele maanden staat te gebeuren. Staatssecretaris Martin van Rijn (PvdA, zorg) was gisteren, als on derdeel van een toer die hij door het hele land maakt, in Goes om persoonlijk poolshoogte te nemen van het werk dat de afgelopen ja ren vooral achter de schermen is verricht. Staatssecretaris Martin van Rijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58