Politie speurt op grote schaal naar foute boa's 4 BINNENLAND MICROPIA REPORTACE Micropia bij Artis is het eerste museum dat bezoekers echt laat kennismaken met microben. Teeven wil niet elk tbs-incident melden Kroongetuige Ros wordt bedreigd Er is een reële dreiging te gen Fred Ros, de crimineel die gisteren als kroongetui ge is toegelaten tot het liqui datieproces Passage. Dat liet het Openbaar Ministerie we ten tijdens een zitting van het hof in Amsterdam. Ros wordt bedreigd omdat hij belastende verklaringen heeft afgelegd over vermoe delijke opdrachtgevers. Het megaproces gaat over zeven liquidaties in de onderwe reld tussen 1993 en 2006. Staatssecretaris Fred Teeven (Justitie) is niet van plan om de Tweede Kamer over elk incident met een tbs'er te in formeren. Het CDA drong daar gisteren op aan. De par tij vindt het slecht dat ont snappingen vaak via de me dia naar buiten komen. Gis teren meldde het EO-pro- gramma Dit is de dag, onder zoek dat een tbs'er uit de kli niek De Rooyse Wissel in Oostrum tijdens verlof op de vlucht is geslagen. Agent schiet op bijtende hond Een agressieve hond heeft gisterochtend in het Vondel park in Amsterdam een poli tieagent aangevallen en ge beten. De agent schoot het beest in zijn poot. Agenten waren per auto uitgerukt naar het park na een mel ding. Toen een van hen uit stapte, werd hij plotseling aangevallen door een hond. Waarom het dier agressief reageerde, is onbekend. De hond raakte niet levensbe dreigend gewond. Jan Paul Schutten wint Gouden Griffel Kinderboekenschrijver Jan Paul Schutten (43) is dit jaar de winnaar van de Gouden Griffel, de prijs voor het bes te kinderboek van het afgelo pen jaar. Hij is onderschei den voor zijn boek Het raad sel van alles wat leeft,zo werd gisteren bekendgemaakt tij dens het Kinderboekenbal in Utrecht. Het raadsel van al les wat leeft gaat over plan ten, dieren en mensen. Schutten beschrijft de evolu tie van het leven, van het pantoffeldiertje tot de mens. AMSTERDAM - Met acht piepklei ne, maar krachtige pootjes be weegt hij zijn lichaam voort. De twee zwarte kraaloogjes en de bek met een snuitje geven zijn ui terlijk een hoog schattigheidsge halte. Of verafschuwingsgehalte, maar dat is afhankelijk van hoe je naar hem kijkt. Mooi of niet, door een combinatie van zijn uiterlijk en onverwoest bare karakter heeft het beerdier- tje zo ongeveer alles in zich om De eerste keer dat ik door een microscoop naar water keek, ging er een wereld open door een groot publiek te worden omarmd. Eén ding houdt een doorbraak tegen: het beerdiertje is te klein. Niet zomaar een beetje klein: met het blote oog kan geen mens hem zien. Jammer, maar zijn kansen lijken te keren. Het beerdiertje is één van de micro-organismen die een hoofdrol krijgen toebedeeld in het nieuwe museum bij dieren tuin Artis in Amsterdam, Micro pia, dat gisteren in het bijzijn van koningin Maxima is geopend. Daar kun je hem - behoorlijk uit vergroot - bewonderen en leren over de tijd dat hij samen met de dinosauriërs op aarde leefde en zijn kostje bij elkaar scharrelt tus sen het mos, zijn lievelingseten. Hij overleeft eigenlijk alles. Enke le jaren geleden nog kwam hij le vend terug na een tien dagen du rende missie in de ruimte, al die tijd blootgesteld aan extreme kou en hoge kosmische stralingen waar een mens acuut kanker van zou krijgen. Waar dierentuin Artis tot nu toe de zichtbare dierenwereld liet zien, zoomt Micropia in op een onzichtbare wereld. Het is het eer ste museum ter wereld dat bezoe kers echt laat kennismaken met micro-organismen of microben, zoals bacteriën, schimmels of al gen. „De eerste keer dat ik door een microscoop naar een druppel water keek en daar allerlei leven in zag krioelen, ging er een we reld voor me open. Ik raakte gefas- cinéérd", zegt directeur Eveline Hensel van Micropia. „Microben die om elkaar heen draaien, op voedsel jagen, eten, seks met el kaar hebben. Dat dat bestond, had ik me niet eerder gerealiseerd." Het museum in de gerestau reerde, historische Ledenlokalen (1870) aan het Artisplein is don ker gehouden. Het licht komt van de bewegende beelden en de in teractieve opstellingen en dat geeft het geheel een bijna magi sche sfeer. Achterin, zichtbaar voor de bezoekers, werken de la boranten. Want waar in de dieren- Met de screening wil minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie, VVD) het imago van de boa op poetsen. Tot nu toe hoeft iemand die als boa aan de slag wil alleen een Verklaring Omtrent Gedrag (VOG) in te leveren. Wie geen strafblad heeft, krijgt automatisch zo'n bewijs van goed gedrag. In de nieuwe, zwaardere scree ning wordt ook gekeken naar mis drijven waarbij een boa mogelijk als verdachte in beeld is geweest. Ook persoonlijk contact met cri minelen en overmatig drank- of drugsgebruik kan leiden tot het kwijtraken van de opsporingsbe voegdheid. Als de proefin Den Haag een suc ces is, wordt de zwaardere scree ning voor alle 30.000 boa's in Ne derland verplicht. Boa's mogen verdachten aanhou den en boetes uitschrijven. Ze werken onder meer als conduc teur, parkeercontroleur, milieu ambtenaar en jachtopziener. Opstelten wil dat boa's meer ta ken van de politie overnemen: ze moeten de drank- en horecawet handhaven, evenementen in goe de banen leiden en toezicht op straat houden met handcamera's. „Agenten kijken vaak nog argwa nend naar boa's", zegt Wiep van der Pal, voorzitter van de vak groep BOA bij politievakbond ACP. „Ze op dezelfde manier screenen als politiemensen, helpt om het wantrouwen weg te ne men." Vorig jaar bleek uit onderzoek dat de helft van de agenten het niet ziet zitten dat boa's taken van de politie overnemen. Vooral het la gere opleidingsniveau van boa's wordt door agenten als een pijn punt ervaren. Volgens Van der Pal staat het imago van de boa nog al tijd flink onder druk. „Als je wilt dat burgers vertrouwen krijgen in deze handhavers, moeten ze van onbesproken gedrag zijn." Een woordvoerder van het minis terie van Veiligheid en Justitie wil niet zeggen hoeveel boa's in middels door de mand zijn geval len bij de proef in de regio Den Haag, die komende maand af loopt. „Deze pilot is nog in volle gang", zegt de woordvoerder. „De resultaten worden niet eerder dan volgend voorjaar naar buiten ge bracht." SCHIPHOL DEN HAAG AMSTERDAM Jan Paul Schutten foto HH UTRECHT Onzichtbare wereld door Lilian Dominicus Eveline Hensel, directeur Micropia Beerdiertje door Peter Winterman DEN HAAG - Boa's (buitengewoon opsporingsambtenaren) worden voor het eerst op grote schaal door gelicht door de politie. In de regio Den Haag is een proef aan de gang waarbij honderden boa's door de politiesystemen worden gehaald om na te gaan of ze een 'fout' verle den hebben. De zwaardere screening voor boa's wordt na een proef in de regio Den Haag mogelijk landelijk ingevoerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4