aan moslims geen lam te slachten Amnesty: 'EU doet schandalig weinig aan vluchteling' IN HET NIEUWS 3 Zelfgekozen kenteken populair bij Belg Particulier kan via internet bieden op huis Samen met drie andere dieren rechtenorganisaties, waaronder de stichting Dierennoodhulp, roept de Faunabescherming mos lims op dat voorbeeld te volgen. „Laten we er samen voor zorgen dat zowel het leed van dieren als dat van mensen wordt beperkt." Het Contactorgaan Moslims en Overheid, dat 380 moskeeën verte genwoordigt, gaat niet in op de oproep. „Geld schenken aan arme mensen is een belangrijk ritueel, maar een dier offeren ook. Dat blijven we dus stimuleren", zegt woordvoerder en imam Yassin El- forkani. „Met het geld dat mos lims doneren tijdens het Offer feest, worden bovendien in arme landen dieren gekocht om te offe ren. Wat dat betreft slaan de die renrechtenorganisaties de plank dus mis. Qua dierenleed kunnen we elkaar echter vinden. Als een dier heeft geleden, mag je zijn dood geen offer noemen." Moslims vieren het Offerfeest ter ere van de profeet Abraham, die bereid was voor God zijn zoon te offeren. God zou hem toen een lam hebben gezonden. In Neder land worden rond het Offerfeest zo'n 75.000 schapen en geiten en 4000 runderen ritueel geslacht in In Nederland worden rond het Offerfeest zo'n 75.000 schapen en geiten geslacht en 4000 runderen 95 slachthuizen. Dat gebeurt door de keel aan te snijden en de die ren dood te laten bloeden. Dat ge beurde lang onverdoofd, maar in een groot deel van de moslimge meenschap worden de dieren te genwoordig eerst bedwelmd. In 2011 steunde de Tweede Kamer een voorstel van de Partij voor de Dieren om onbedwelmd slachten te verbieden. Dat verbod strandde in de Eerste Kamer, die verplichte bedwelming vond indruisen te gen de godsdienstvrijheid. Het predicaat 'halal' - geslacht vol gens islamitische voorschriften - betekent niet dat een dier be dwelmd is voor de slacht Wel ver kopen Nederlandse supermarkten alleen halalvlees van bedwelmd geslachte dieren. BRUSSEL - Kentekenplaten met een zelfgekozen lettercombinatie die Belgische autobezitters sinds kort kunnen kopen, blijken zeer geliefd. Sinds de invoering een half jaar geleden kochten al zo'n 4500 automobilisten een dergelij ke nummerplaat die 1000 euro kost. Dat meldden Belgische me dia dinsdag. De gepersonaliseerde nummer plaat bracht daarmee tussen de 4 en 4,5 miljoen euro op dat in de Belgische staatskas vloeit. De keu ze van de combinaties is vrij, op enkele beperkingen. Zo zijn kente kens met woorden als 'pizza' of 'schat je' toegestaan. DEN HAAG - Particulieren kunnen vanaf volgend jaar gemakkelijker via internet bieden op een huis dat gedwongen wordt verkocht. De Eerste Kamer ging dinsdag ak koord met een voorstel van minis ter Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie. Hij denkt er de kans mee te verminderen dat huizen (ver) beneden de marktwaarde worden verkocht. De zogenoemde executieveilin gen zijn nu nog wat lastig toegan kelijk voor particulieren die ge woon een huis voor zichzelf zoe ken. Ze zijn nu nog vooral het domein van handelaren. Alleen dit jaar al zijn meer dan 2500 mensen verdronken. „Terwijl de EU de muren hoger en hoger maakt, gaan steeds meer migran ten en vluchtelingen de Middel landse Zee op in een wanhopige poging Europese kusten te berei ken. Op gammele boten gepropt door meedogenloze smokkelaars zweven iedere week honderden van hen tussen leven en dood, tus sen hoop en wanhoop", zegt direc teur Europa en Centraal-Azië John Dalhuisen van de organisatie. Con flicten en vervolging drijven de mensen richting Europa. Het afslui ten van de landgrenzen in het zuid oosten drijft hen vervolgens naar zee. „Europa kan zich niet langer onttrekken aan de tragedie die zich voor de deur voltrekt." Er moe ten meer zoek- en reddingsvaartui gen worden gestuurd met een man daat gericht op het redden van le vens. De samenwerking tussen lan den moet beter zodat er niet gesteg geld hoeft te worden wie welk deel van de Middellandse Zee in de ga ten houdt. Het gebrek aan gedeel de verantwoordelijkheid plaatste een te zware last op de schouders van de frontstaten zoals Italië en Malta, wat vooral in het geval van Malta ontmoedigend werkt om vluchtelingen aan land te brengen. Italië doet zijn uiterste best maar operatie Mare Nostrum, waardoor tienduizenden mensen zijn gered, is geen langetermijnoplossing. Europa kan zich niet langer onttrekken aan de tragedie voor haar deur sprek over de kritiek van de weg gebruikers. Misschien moeten er borden met uitleg over nut en noodzaak van de flitsers geplaatst worden, denkt de provincie. De ANWB presenteerde vorig jaar een 'Eurorap-onderzoek' dat aantoonde dat bijna twee derde van de provinciale wegen niet vei lig genoeg is. Voor het onderzoek reed een speciale meetwagen het hele land door. Opvallend is dat de top 4 van het huidige meld punt bij het eerdere onderzoek niet als slechtste uit de bus kwam. Er was wel kritiek, maar andere wegen scoorden vele ma len slechter. De provincies verkla ren dat verschil door te wijzen op het feit dat de huidige meldingen zijn gebaseerd op gevoel. Sommi ge provinciale wegen hebben een onveilige uitstraling, terwijl er vol gens de statistieken weinig mis mee is. De Friese N359 is een vrij nieuwe brede weg die er vanuit de meetwagen best goed uit zal zien. De gebruiker denkt daar na drukkelijk anders over. O M 75 _jj1 -U_ gi WOENSDAG 1 OKTOBER 2014 N215, bij Melissant N359, bij Koudum LONDEN - De Europese Unie doet schandalig weinig om te voorko men dat vluchtelingen in de Middel landse Zee verdrinken. Duizenden mensen vinden daardoor de dood in hun wanhopige pogingen Europa te bereiken. Dat concludeert men senrechtenorganisatie Amnesty In ternational in het gisteren gepubli ceerde rapport S.O.S. Europe. John Dalhuisen, Amnesty Int. I Een vrachtwagen rijdt een auto met caravan aan, 25 juli dit jaar. foto AS Media/HH I Een frontale aanrijding tussen een vrachtwagen en een personenauto, zaterdag 10 mei 2014. zie ons regiokatern: Thoolse wegen scoren slecht TOP 10 MELDINGEN OVER ONVEILIGE PROVINCIALE WEGEN Vorig jaar vielen in Nederland 570 doden in het verkeer. Hoewel provinciale wegen slechts 6 procent uitmaken van het Nederlandse wegennet, valt een kwart van de slachtoffers op deze N-wegen. infographic JD/DPd I bron ANWB N215 N336 N656 N348 Aquaduct Galamadammen in de N359. Deze weg scoort het hoogst bij het ANWB-meldpunt voor gevaarlijke provinciale wegen, foto Tineke Dijkstra/HH N203 N270 N279

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3