Bij vloed de trap op, bij eb weer naar beneden 4 ZEELAND 37 r' i «St VERHALEN Kinderen uit de groepen zeven en acht van basisschool De Schute wijdden elk elf woorden aan de rampzalige ge beurtenissen in en om Biggekerke, die vooraf gingen aan de bevrijding. Zoals Sanne Koop man. Ze schreef: Bommen dijken kapot er kwam water ze gaven zich over Vrijheid De kinderen droegen hun 'elfjes' de afgelopen maand voor tijdens de jaarlijkse herdenking van de 46 doden die in Biggekerke te betreu ren waren in de laatste weken van de oorlog. „Biggekerke is geruïneerd", schreef Shel- ly-Ann Costes, na de les waarin een inwoon ster de scholieren vertelde hoe ze als vijfjarig meisje in Biggekerke de laatste oorlogsweken had beleefd. „Bij vloed moest ze de trap op naar boven. Bij eb kon ze weer naar beneden." Guus Vader was vooral onder de indruk van de film die op school was vertoond over de in vasie, onder hevig vuur, van de bevrijders op de kust bij Westkapelle. „Ze landden met veel Engelse schepen", schreef hij in z'n gedicht, veel indruk op hem maakten ook de beelden van Duitse soldaten die zich overgaven, met de handen omhoog. De kinderen van 1944 beleefden die laatste oorlogsweken niet alleen als een verschrik king. „Je kon toen ook spelen op een vlot. En de soldaten trakteerden je op chocola.", lacht de schooljeugd in Biggekerke. Juf Nel Brasser tenslotte vraagt ook aandacht voor de elfjes van de andere kinderen, zoals Iri- na van de Guchte, Nina Dingemanse en Sven Remery. Uit die gedichtjes kan een verhaaltje worden samengesteld dat de saamhorigheid onderstreept van de mensen die de oorlog overleefden: Vliegtuigen en bommen mensen zijn overleden veel huizen zijn kapot een vreselijke ramp Stilte samen moeten we verder Toekomst WOENSDAG 1 OKTOBER 2014 F. *Wy. I Shelley-Ann Costes (links), Sanne Koopman (rechts) en Guus Vader (midden) houden de herinnering levend aan bombardement en inundatie. Met elfjes: gedichtjes van elf woorden, foto Lex de Meester Dit jaar is het zeventig jaar geleden dat grote delen van Zeeland werden bevrijd. Elke week verschijnt een ver haal met aandacht voor ge beurtenissen die zich zeven tig jaar geleden in die bewus te week hebben afgespeeld. De artikelen worden ook ge publiceerd op www.slagom- deschelde.nl, een samenwer kingsproject tussen de PZC en Omroep Zeeland en het Bevrijdingsmuseum Zeeland. Volgende week 8 oktober deel 4: de moeizame strijd in West-Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37