Inwoners centrum redelijk tevreden Wijkteams moeten zorg eenvoudiger maken WALCHEREN 35 Publieksprijs Peter van Berkel MIDDELBURG - Kunstschilder Peter van Berkel (1956) uit Middelburg won zondag de publieksprijs op de Annual Dutch Art Fair (ADAF) in het World Fashion Centre in Amsterdam. Het winnende werk van Peter van Berkel heeft als titel 'Port de la Silva'. Het is een schilderij van de Franse kust Ruim 800 bezoe kers van de Annual Dutch Art Fair in Amsterdam hebben dit schilderij verkozen als mooiste werk. Op de beurs exposeerden 195 kunstenaars van wie vier uit Zeeland. Naast het Franse landschap vormt de Zeeuwse kust, "waar hij al vele jaren woont, een belangrijke inspi ratiebron voor Van Berkel. Maar een klein deel van de inwo ners heeft geen contact met bu ren, heeft het moeilijk omdat ze alleen zijn door het wegvallen van partner of familie. Ze hebben dan ook moeite bij het vinden van iemand die mantelzorg wil verlenen. Medewerkers en vrijwilligers van de SWM hebben vorig jaar sponta ne gesprekken gevoerd met inwo ners. Zowel op straat als bij men sen thuis waarbij vooral gevraagd werd naar welzijn, welbevinden en of ze zich als vrijwilliger er gens voor inzetten. Het meren deel van de gesprekken werd met oudere inwoners gevoerd. SWM werkte bij het onderzoek samen met WVO Zorg omdat deze orga nisatie, met het nieuwe verpleeg huis Willibrord, de intentie heeft om zoveel mogelijk bewoners uit de binnenstad een plek te bieden voor ontmoeting en activiteiten. Gistermiddag werden de uitkom sten van het onderzoek gepresen teerd. Het was de bedoeling om meer ge sprekken te voeren maar omdat een team afviel bleef het bij 109 ontmoetingen. Tijdens een van die gesprekken kregen de vrijwilli gers signalen dat er sprake was van huiselijk geweld. Daarvan is melding gemaakt. SWM conclu deert ook dat het niet gelukt is een goed beeld te krijgen van de wensen en noden van mensen die zeventig jaar of ouder zijn. Er wordt aangeraden om een soortge lijk project op te starten maar dan specifiek gericht op de oudere in woners van Middelburg. Maar ook wordt aangegeven dat het aan spreken van bewoners dan wel minder vrijblijvend moet gebeu ren. „Wij raden aan om gericht één op één, en liefst op afspraak, met bewoners uit deze doelgroep in gesprek te gaan." In totaal is er gesproken met 45 70-plussers. In het werkgebied van de vrijwilli gers wonen 578 70-plussers, zo blijkt uit het onderzoek. Over de voorzieningen zijn de be woners van de binnenstad niet al lemaal tevreden. Zo mist een flink deel van hen een ontmoe tingscentrum. Dit jaar is het nieu we Willibrord geopend. WVO Zorg probeert daarmee iets te doen aan dat gemis. Plastic wereldbol vertrekt vandaag De plastic wereldbol die op het Bellamypark in Vlissin- gen staat, vertrekt vandaag naar Terneuzen. Het gevaar te wordt vanmorgen vroeg naar de binnenhaven gere den. Hij gaat per schip ver der. In Terneuzen komt hij eerst in de binnenstad te staan, later verhuist hij naar het Biobase centrum bij de skihal. Daar krijgt hij een permanent plekje. Kerkenraadsleden Nieuwe Kerk weg Voorzitter Agnes van Krug- ten en scriba Julie Benschop van de Nieuwe Kerk in Mid delburg hebben hun ambt neergelegd wegens de crisis die de geloofsgemeenschap teistert. Inmiddels zijn dus 9 van de 15 kerkenraadsle den afgetreden. De overige 6 leden van de kerkenraad hebben te kennen gegeven aan te zullen blijven. Jan Bie- man is voorlopig voorzitter. Jubileumconcert koor Te Quiero Het koor Te Quiero in Vlis- singen viert dit jaar het der de lustrum. Daarom is er vrijdag 3 oktober een jubi leumconcert in het Arsenaal theater, waar niet alleen het koor zelf optreedt maar ook de bekende showman Jan Vayne met diens vaste pia nist Flip Markwat. Het concert begint 20.00 uur. Lezing over inzet stamcellen in bieb Het natuurkundig Gezel schap Middelburg houdt vrij dag 3 oktober een lezing over stamcellen in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Stamcellen zijn de cellen die ervoor zorgen dat alle weefsels in ons lichaam steeds worden vernieuwd. Nieuwe techniek stelt art sen in staat de cellen in te zetten in de genezing. De le zing begint om 20.00 uur. GOES - Vrijwel overal in Zeeland zullen de komende maanden wijkteams worden gepresenteerd. Deze groepjes met professionals van verschillende zorgaanbieders en organisaties moeten er voor gaan zorgen dat gezinnen met pro blemen de juiste hulp krijgen. In diverse Zeeuwse gemeenten is, in aanloop naar de overgang vanaf 2015, al ervaring opgedaan met wijkteams. Op Walcheren wer ken de drie gemeenten op het vlak van WMO en jeugdzorg in tensief samen. Volgens de Middel burgse wethouder Saskia Szara- fïnski (PvdA) werpt dit z'n vruch ten af. „In totaal komen op Wal cheren tien gebiedsgerichte teams. Vijf in Vlissingen, vier in Middelburg en één in Veere. In Oost-Souburg is het eerste team al van start gegaan. Daaruit blijkt dat wanneer de wijk wordt ver deeld onder verschillende profes sionals je behoorlijke besparingen in tijd en energie kunt bereiken." Doordat verschillende organisa ties beter met elkaar samenwer ken is in Oost-Souburg dertig pro cent bespaard op doorverwijzing naar duurdere zorg, vertelde Sza- rafïnski. Ook in Rilland kan WMO-geld worden bespaard door beter samen te werken, be toogde wethouder Hans de Kun- der (CDA) van Reimerswaal. „We streven eenvoud in zorg na, met een positieve benadering", zei hij. Door alle bestaande initiatieven te bundelen en met de huidige zorgaanbieders samen te gaan zit ten, benut je de 'kracht uit de kern', betoogde De Kunder. Hij had wijkverpleegkundige Thea de Rooij meegenomen als 'levend bewijs' van een zorgverle ner die niet meer hoeft te wach ten, maar de vrijheid heeft om snel in te grijpen en gezinnen in overleg met het wijkteam in eer ste instantie kortdurige zorg kan aanbieden, al dan niet via een an dere professionele aanbieder. Staatssecretaris Martin van Rijn was blij met deze 'inspirerende verhalen' die volgens hem aanto nen dat een andere manier van werken vruchten afwerpt. WOENSDAG 1 OKTOBER 2014 door Emile Calon MIDDELBURG - Inwoners van de Middelburgse binnenstad wonen daar over het algemeen prima en hebben een goed burencontact waarbij ze over en weer elkaar hel pen. Dat is de uitkomst van een on derzoek van de Stichting Welzijn Middelburg (SWM) op basis van een serie gesprekken van vrijwilli gers met bewoners. VLISSINGEN MIDDELBURG VLISSINGEN MIDDELBURG Staatssecretaris Martin van Rijn in het stadskantoor van Goes. Op de achtergrond: gastwethouder Jo-Annes de Bat. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35