Rekenkamers: Sturing Orionis onvoldoende Kinderen Golfslag krijgen skateles Algen oorzaak van vissterfte Lekvijver 34 WALCHEREN Stiltebos bij Bevrijdingsmuseum Nieuwdorp niet vrij toegankelijk ZORGTAKEN Zeeuwse wethouders praten staatsecretaris Martin van Rijn bij over overname van zorgtaken. s I. EF De organisatie is sinds 1 januari 2012 uitvoerder van de Wet socia le werkvoorziening (Wsw), de Wet werk en bijstand (Wwb) en de schuldhulpverlening voor de gemeenten Middelburg, Vlissin gen en Veere. Orionis kende een turbulente start. Zowel binnen als buiten de orga nisatie was er veel kritiek. Mede werkers stapten naar de rechter omdat ze het niet eens waren met de reorganisatie, cliënten onderna men juridische stappen omdat ze zich onheus behandeld voelden. Dat leidde tot een stroom van vra gen aan de colleges van burge meester en wethouders. Het bestuur van Orionis wordt ge vormd door wethouders uit de drie Walcherse gemeenten. Voor zitter is de wethouder van Vlissin gen. De eerste jaren was dit CDA' er Marin de Zwarte, maar sinds het aantreden van de nieuwe col leges is SP'er Sem Stroosnijder voorzitter van Orionis. De Rekenkamers van Middelburg en Vlissingen hebben een zogehe ten 'quickscan' uitgevoerd. De hoofdvraag was: Voert Orionis haar taken effectief, efficiënt en rechtmatig uit? Aan de beant woording van die vraag komen de Rekenkamers niet toe. Daarvoor bestaat Orionis nog niet lang ge noeg. De Rekenkamers zijn wel duide lijk in hun oordeel over de stu ring, beheersing, verantwoording en toezicht; zaken die worden sa mengevat onder de noemer 'go vernance'. Hiervoor geven de Rekenkamers aan Orionis een onvoldoende. Het ontbreekt aan duidelijke af spraken binnen het bestuur van Orionis zelf. De informatie aan de gemeenteraden is ook niet goed geregeld, stellen de Rekenkamers vast. De samenhang ontbreekt, er is op het gebied van governance niets formeel vastgelegd. Om een voor beeld te noemen: er is geen regle ment van orde voor de vergaderin gen van het algemeen- en dage lijks bestuur van Orionis. De wethouders die in het bestuur van Orionis zitten kunnen klem komen te zitten tussen de belan gen van Orionis en de gemeente. Hoe in zo'n spagaat te handelen is binnen Orionis niet afgesproken. „Kortom: de governance is onvol doende vastgelegd, onvoldoende geformaliseerd, onsamenhangend en onbekend bij de verschillende stakeholders (belanghebbenden, red.)", concluderen de Rekenka mers. NIEUWDORP - Het stiltebos in het Bevrijdingspark Zeeland in Nieuwdorp wordt toch niet vrij toegankelijk. De gemeenteraad van Borsele be sloot vorig jaar het stiltebos te rea liseren door de grond van het be treffende gedeelte van het Sloe- bos in bruikleen te geven aan het Bevrijdingsmuseum. Daarbij gold als voorwaarde dat de vrije toegan- kelijkheid van het stiltebos zou worden onderzocht. Volgens Stichting Bevrijdingspark Zee land is dat niet mogelijk, omdat er te weinig vrijwilligers zijn voor toezicht bij een tweede ingang. Het Borselse college noemt de ar gumenten van de stichting rede lijk. Als compensatie komen er bankjes met uitzicht op het stilte bos en Bevrijdingspark. GOES - Nooit eerder zijn in Neder land zoveel taken met de bijbeho rende verantwoordelijkheid en miljoenen overgedragen van de ene naar de andere overheid als over enkele maanden staat te ge beuren. Staatssecretaris Martin van Rijn (PvdA, zorg) was giste ren, als onderdeel van een toer die hij door het hele land maakt, in Goes om persoonlijk pools hoogte te nemen van het werk dat de afgelopen jaren vooral ach ter de schermen is verricht. Nadat alle Zeeuwse wethouders die zich met zaken als de WMO en jeugdzorg bezighouden hem hadden bijgepraat over dit proces, concludeerde Van Rijn dat Zee land op koers ligt. „U heeft positie ve geluiden laten horen." Eind vorig jaar kreeg Zeeland, zo als de Goese wethouder Jo-Annes de Bat het uitdrukte, nog de 'rode kaart'. Er zat onvoldoende schot in het proces, bovendien schortte het aan de samenwerking. „Dat heeft ons dichter bij elkaar ge bracht", blikte de gastwethouder terug. „Het besef dat we elkaar no dig hebben is sterker geworden." Ook Van Rijn zei na afloop van de bijeenkomst dat de verbeterde sa menwerking in Zeeland hem het meest was bijgebleven. De porte feuillehouders gaven hem echter ook hun zorgen mee. Immers, het Rijk gaat er vanuit dat de gemeen ten de zorgtaken goedkoper kun nen uitvoeren. „Het grootste punt van zorg bij de wethouders is of de budgetten voldoende zijn. Dat is iets wat we de komende jaren met elkaar in de gaten moeten houden", zei Van Rijn. Ik duw geen wetten door het parlement om daarna te zeggen: succes ermee NIEUWE JEUGDWET Gisteren werd bekend dat in een enquête één op de vijf betrokken gemeenteambtenaren verwacht dat de transitie een chaos wordt. „Het wordt voor alle ambtenaren heel hard werken" reageerde Van Rijn, voor wie het glas halfvol is. „Dat uit een onderzoek komt dat tachtig procent het ziet zitten, stemt mij positief." Hij benadrukte dat voor hem het proces niet ten einde is wanneer de decentralisaties vanaf 2015 een feit zijn. „Ik probeer geen wetten door het parlement te duwen om vervolgens te zeggen: succes er mee. Ook in 2015 en 2016 en de ja ren daarna moeten we als part ners optrekken om te kijken of al les wel goed verloopt", zei hij. De gemeenten zijn - ook in Zee land- druk bezig met het sluiten van contracten met zorgaanbie ders, wat voor 1 november moet gebeuren. Volgens Jo-Annes de Bat verandert er voor de bestaan de gevallen niets. „De wereld ver andert niet opeens op 1 januari. Mensen die nu jeugdzorg krijgen, krijgen dat volgend jaar ook ge woon. Daar kunnen ze binnen kort een brief over verwachten." DOMBURG - De kinderen van De Golfslag in Domburg hadden gis teren skateles op het schoolplein. De les werd gegeven door skate- school Skate-a-way uit Tilburg in opdracht van Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. „Ska ten is nog steeds populair", zegt Gerwin Elesen van Skate-a-way. „Veel kinderen kunnen al best skaten, maar hebben moeite met remmen. Terwijl dat in het ver keer heel belangrijk is." Vandaar ook dat ROVZ de lessen laat ge ven. In totaal worden deze perio de zo'n dertig Zeeuwse basisscho len bezocht door Skate-a-way. De ze week komen nog twee Wal cherse scholen aan de beurt; vol gende week gaat het skateteam naar Terneuzen. Dat hebben de gemeente Vlissin gen en het Waterschap Schelde- stromen geconcludeerd. De afgelo pen week zijn er naar schatting honderd dode karpers uit de vij ver gehaald. Die zijn doodgegaan aan zuurstofgebrek. Dat er weinig zuurstof in het wa ter van de vijver zit, komt door de grote hoeveelheid algen in het wa ter. Die verbruiken het zuurstof, zodat er te weinig overblijft voor de vissen. Gemeente en waterschap onder nemen verder geen actie: als de al gen doodgaan, is het probleem voorbij, redeneert men. De extre me algengroei is veroorzaakt door het warme weer dat deze zomer maandenlang heeft aangehouden. Een omwonende heeft op eigen initiatief een pomp geplaatst om wat aan het zuurstoftekort te doen. Mensen wordt geadviseerd om contact met het water te vermij den. Ook wordt erop gewezen dat honden beter niet in de vijver kunnen zwemmen. Het vangen of redden van vissen wordt ontraden. door Theo Ciele VLISSINGEN - Er is onvoldoende con trole vanuit de gemeenteraden op het functioneren van Orionis Wal cheren. Binnen de gemeenteraden van Middelburg en Vlissingen heerst daardoor een 'gevoel van on macht' ten aanzien van deze organi satie. Orionis is twee jaar geleden ontstaan als resultaat van een fusie van werkvoorzieningschap Lété, de Sociale Dienst Walcheren en de kredietbank. Volgens de Rekenkamers heerst er bij de gemeentera den een gevoel van on macht over Orionis 'De budgetten blijven de grootste zorg' door Joeri Wisse Staatssecretaris Martin van Rijn Rijk, Provincies en gemeenten zijn nu nog samen verantwoordelijk voor de zorg voor jeugd. Deze verantwoordelijkheden zijn vastgelegd in de Awbz, Zorgverze- keringswet, de Wet op de jeugd zorg (Wjz) en de Wet maatschap pelijke ondersteuning (Wmo). Op 1 januari treedt de Jeugdwet in werking en gaat de zorg voor jeugd volledig naar gemeenten. Doel van de jeugdwet is het beter benutten van 'eigen kracht' van kinderen en hun familie en samen werking tussen zorgaanbieders te bevorderen, zodat minder een be roep hoeft te worden gedaan op dure professionele jeugdhulp. i Per jaar gaat in Nederland ruim vier miljard naar jeugdhulp. I Skateles bij basisschool De Golfslag in Domburg, foto Lex de Meester OOST-SOUBURG - Algengroei is waarschijnlijk de oorzaak van de dode vissen in de Lekvijver in Oost-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34