Kapelle is de duurzaamste gemeente van Nederland ÏÏLv. FZC Zandkasteel Zierikzee lijkt een merkwaardige aantrekkingskracht te hebben op islamitische strijders. ISLAMITISCHE STRIJDERS 30 ZEELAND Resten van neanderthaler gevonden 't Opstapje Driewegen Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt: dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl Zeeland scoort als provincie het best van Nederland, met name vanwege goede prestaties op het gebied van duurzame energie en natuur. In Zeeland zijn meer mensen te dik dan in andere provincies. Ook wordt in Zeeland per inwoner veel huishoudelijk afval geprodu ceerd, met name in Veere, Sluis, Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. Dat komt waarschijn lijk door het hoge aantal toeristen in die gemeenten. Kapelle scoort hoog in de index, omdat er weinig werklozen in de gemeente wonen en omdat het er veilig is. Daarnaast is de onroeren- dezaakbelasting laag, gaan weinig jongeren van school zonder diplo ma en wonen er weinig arme mensen in Kapelle. De gemeente Borsele scoort ook hoog in het onderzoek (landelijk op plaats vijf), met name vanwe ge de hoge productie duurzame energie per inwoner. Daarnaast zijn er weinig misdrijven en wei nig armoede. Sluis bungelt onder aan in de index, op plaats 375 van 403 gemeenten. Dat komt vooral door vele kilo's huishoudelijk af val per inwoner, hoog energiever bruik, overgewicht van de inwo ners en hoge C02-uitstoot door wegverkeer. In de GDI, die is samengesteld door de Stichting Duurzame Sa menleving, worden prestaties van gemeenten op 24 gebieden verge leken. Het gaat niet alleen om na tuur en milieu, maar ook om on der meer (duurzame) energie, ge zondheid, onderwijs, sport, veilig heid, werkgelegenheid en ge meentelijke heffingen. woensdag Het klinkt zo gewoon tegenwoordig: na een welverdiende va kantie weer aan het werk. Ik moet er nog altijd aan wennen. Vakantie, in de zo mer? Daar deden we thuis niet aan. Dan zaten we in het stro, zoals dat heette. In het spoor van ronkende en stuivende combines persten mijn vader en mijn broer het achtergeble ven stro tot verwerkbare pak ketjes. Als dat klaar was mocht ik aantreden. Met een strohaak in de hand werd ik geacht alle strobalen netjes op een rij te leggen, zodat ze vervolgens makkelijk van het land konden worden opgeladen. Het neergedaalde stof van ge- dorsen tarwe, het knetterende stro, de altijd lekker naar olie ruikende tractoren. Het is een plaatje in mijn hoofd, u begrijpt het. Gekleurd door de jaren. Eelt en blaren op mijn handen hoorden erbij, ik was daar apetrots op. Die herinnering kwam, nadat ik afgelopen week met Gert-Jan Hospers over zijn kustregio- boek sprak. Hij had het over het einde van het land, waar de zee in eeuwige beweging de rustzoekers hypnotiseert. An ders gezegd: het strand. Vanaf mijn stoppelland zag ik elke zomer hele gezinnen met schep en windmolentjes rich ting Westerschelde trekken. Jongeren ook, van mijn leeftijd, die wat meewarig neerkeken op dat boertje dat daar aan die balen stro liep te trekken. Ik voelde me verheven boven dat vakantievierend stadsvolk. Zand, zon, zout, schelpen, meeuwen, verraderlijke onder stromen net voor de kust - het was allemaal niks voor een ge boren Zeeuws-Vlaming. Ik was wel net zo gespitst op de voor spelde zonne-uren als de bad gasten. Geen regen geen rust, het was een gevleugelde uit drukking thuis. Het binnenha len van het stro werd alleen ge staakt als het regende. Dan had ik opeens vrije tijd. Sinds die jeugdjaren is mijn ver houding met de kust wat ver stoord gebleven. Ik wil best de lof zingen van het Zeeuwse licht en de adembenemende wolkenformaties. Maar een zandkasteel bouwen? Nee, dank u. 2008-2009 ZIERIKZEE - Jejoen Bontinck (19), de Belgische kroongetuige in het proces tegen Sharia4Belgium, ver bleef oktober vorig jaar een week in een vakantiepark op Schou wen-Duiveland. Kort daarvoor was hij door zijn vader, de Bel gische ex-militair Dimitri Bon tinck, uit Syrië teruggehaald. In de acht maanden dat Jejoen daar was, zou hij verder zijn geradicali seerd en actief hebben deelgeno men aan gevechten. Op een foto is duidelijk te zien hoe hij met zijn vader door het centrum van. Zierikzee loopt. Vader Dimitri be reidde zijn zoon zo rustig voor op terugkeer naar België. Hij zorgde er onder meer voor dat Jejoen via Facebook contact kon leggen met vriendinnen uit Antwerpen, uit de periode vóór Sharia4Belgium. Het Openbaar Ministerie in Zee land wil niet zeggen of het op de hoogte was van het verblijf van de teruggekeerde Syriëganger. Een woordvoerder van de Natio nal Coördinator Terrorismebestrij ding en Veiligheid laat zich er evenmin over uit. De Schouwse burgemeester Ge rard Rabelink wist in ieder geval van niks, reageert hij „Dit is voor het eerst dat ik hier over hoor." Volgens zijn ambtenaar openbare orde en veiligheid Jacques Straver is dat ook allerminst ongebruike lijk. „Mocht er risico uit voort vloeien, dan ga ik er vanuit dat we door de politie of AIVD wor den geïnformeerd. Dat is de ge bruikelijke procedure, in de mees te gevallen althans." Rabelink: „We hebben jaarlijks zo'n 4,2 mil joen toeristische overnachtingen op Schouwen-Duiveland, 1 mil joen bezoeken van dagjesmensen. Dus ik kan onmogelijk controle ren welke achtergrond die men- UNIVERSITY «rtwidt door Cornelleke Blok KAPELLE - Kapelle is de duurzaam ste gemeente van Nederland. In de Gemeentelijke Duurzaamheids In dex (GDI) is Kapelle koploper, sa men met Zeewolde (in Flevoland). Jan van Damme Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Verzamelplaats door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30