Zee land - Pee land De kerk die twee keer zijn toren verloor nieuwe raadkaart BUITEN 21 De inzenders van de oplossing van de Raadkaart deze week zijn bijna zonder uitzondering una niem in hun oplossing: Burgh, het broertje van Haamstede. Maar waar ze het niet over eens kunnen worden, is wie de woning rechts bewoonde en welk ambacht er gevestigd was. Hans Ge- leijnse uit Kapelle meldt dat het gaat om de smederij van Verwest (een voorvader van DJ Tiësto), die later werd overgenomen door de heer Van 't Hof die fietsenmaker was en een taxibedrijf runde. Marjolijn de Graag uit Goes houdt het er op dat het om bakkerij Sonnemans gaat en daarvoor bak kerij Van Dongen. De heer H. Bouwman uit Zierikzee schrijft ook dat Verwest er woon de, maar dat hij elektricien was. Ook hij noemt voor de latere jaren taxibedrijf Van 't Hof. Over de geschiedenis van de kerk van Burgh, uit 1674, zijn de inzenders het wel eens. De kerk verloor twee keer zijn toren. De eerste keer was negentig jaar geleden op 25 september 1924 toen een loodgieter wat onvoorzichtig was tijdens dakwerkzaamhe den en de toren afbrandde. Architect Hoo- genboom uit Renesse ontwierp een nieuwe toren, die niet bij iedereen in de smaak viel gezien de bijnaam van omgekeerde suuker- pee. Niet getreurd, want twintig jaar later zorgde een Engelse pilo'ot er tijdens een bombardement voor dat de kerk voor de tweede keer zijn spits kwijtraakte. T. Rosmolen uit Zierikzee vertelt dat het te danken was aan burgemeester Jonkheer Van Citters dat de kerk in 1947 weer een spits had. „Hij zag kans de nodige bouwma terialen te verkrijgen en liet het torentje in oude stijl, met het zogenaamde lantaarntje, herstellen." Aan de hand van de raadkaart en de huidige staat van de kerk zou je zeg gen dat er niet veel veranderd is. Maar schijn bedriegt wel eens... Winnaars waardebonnen: Hans Geleijnse in Kapelle; Marjolijn de Graag in Goes en T. Rosmolen in Zierikzee. Ene mr. Pieter Pous, een rijke grond eigenaar uit Middelburg, werd in 1811 heftig gemolesteerd op zijn per ceel land waar hij zijn gewas inspec teerde. Boze Walcherse boeren rukten zijn 'beetwortels' de grond uit, en bekogelden de arme juris magister met zijn eigen ge was. Vanwaar dit ruraal geweld in de pasto rale tuin van Zeeland? Dat kwam door Na poleon. Die had ons land een jaar eerder in gelijfd bij Frankrijk en werd dus heftig ge haat door de vanouds onafhankelijke, Oran jegezinde Walcherse boeren. Alles wat Na poleon deed werd verafschuwd en was slecht. Dat laatste was niet waar. Want be halve dat Napoleon oorlogszuchtig was had hij ook een scherpzinnig intellect, dat vooral gericht was op economische en juri dische verbeteringen voor de maatschappij. Toen de suiker schaars werd in Europa, doordat Engeland (waarmee Napoleon vrij wel altijd in oorlog was) de import stilleg- de, zon Napoleon op alternatieven; dat werd zijn bietwortel project. De suiker, af komstig uit suikerriet had een (subtro pisch klimaat nodig; dat hadden we niet in Europa. Dus moesten we op ons continent een ander gewas vinden of ontwikkelen dat ook suiker bevatte. Rond 1810 kon men steunen op meer dan 50 jaar proefnemin gen om suiker te extraheren uit mangelwor- tels. Deze wortels waren al langer bekend als voedergewas voor vee. Niet in Neder land overigens, wel in Duitsland (Silezië) en Frankrijk. Al snel werden er kleine fa briekjes opgezet om de suiker uit de wortels/beten te krijgen. Met niet al te veel succes. De machines waren primitief en het suikergehalte in de grote mangelwor- tels veel te laag. Toen echter de (rietsuiker- import dankzij de Britse vlootovermacht helemaal stilviel, werd Napoleons beet-/ bietwortel programma versneld uitge voerd. Een goede 20.000 ha. moest in 1811 abrupt met het nieuwe gewas beteeld wor den. Ook in Walcheren en de rest van Zee land, met hun vruchtbare en voor de bie tenteelt geschikte gronden. In de praktijk kwam er echter niets van terecht. Want de Zeeuwen waren niet slechts anti-Frans, ze waren tamelijk erg behoudend. Ze teelden al vele decennia dezelfde gewassen, gedij den daar redelijk bij en waren wars van nieuwigheden. Dat het hard tijd werd voor nieuwe gewassen, bemesting en andere landbouwmethodes, wisten ze niet. Er was geen vakscholing, geen kennisoverdracht en -uitwisseling, geen exposities, geen vakorganisatie; niets van dat alles. Men teer de slechts op vaders' ervaring. Zodoende zou het nog (te) lang duren voordat de pro fijtelijke teelt van suikerbieren op gang zou komen. Pas toen de meekrapteelt ten on der ging rond 1880, begon de vlucht van de suikerbietenteelt, 'peëen' op z'n Zeeuws. De bietencampagnes in het najaar - enkele generaties hebben er inmiddels ervaring mee. Zelf heb ik het hele proces meege maakt, op afstand dan. Van het loodzware handwerk op het land in de zware klei tot de ratelende boerenwagens op weg naar station of haven, van het gevaarlijke ge sjouw met manden en kruiwagens over glibberige loopplanken naar het ruim van een schip, tot het vervoer over de weg met volle trucks, waar toch wel eens een paar bieten vanaf vallen, en die zorgen voor een glibberige sliklaag op de wegen. WOENSDAG 1 OKTOBER 2014 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto geno men? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplos sing naar: redactie@pzc.nl of postbus 5046,4380 KA Vlissingen. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. door Gerard Smallengange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21