18 BUITEN WATERDUNEN door Chiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP rgens klopt dat ook wel. Op Hoeve van der Meulen was het erfgoed dag, op die twintigste september 2014. Het Zeeuwse Landschap hield samen met de stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) en de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) een publieksdag. Met groot suc ces weer. De vele honderden bezoekers rea geerden zonder uitzondering enthousiast op de hoeve en op de georganiseerde activiteiten. „Dit moeten jullie eigenlijk jaarlijks doen", was een steeds terugkerende opmerking. Jaarlijks is misschien wat te veel van het goe de, maar dat we op Hoeve van der Meulen ook in de toekomst nog heel wat activiteiten ho pen te organiseren staat vast. De sfeer op de Hoeve was ook afgelopen zaterdag weer fantas tisch en het scala aan activiteiten gevarieerd. Stands van bijvoorbeeld het Fruitteeltmu seum, de stichting Behoud de Zak van Zuid- Beveland en nog een reeks andere organisaties boden een brede blik op het plattelandsleven in Zeeland van toen en nu. De moeite waard voor iedereen die van Zeeland houdt. Gedeputeerde Ben de Reu van (o.m.) cultuur opende de Erfgoeddag 's morgens om half elf met het onthullen van een klapbankje. Een klapbankje was vroeger in de Zeeuwse dor pen een wijdverbreid fenomeen; gewoon een bankje waar inwoners van het dorp elkaar de laatste nieuwtjes vertelden en waar natuurlijk ook heel wat werd geroddeld. Op de nieuw onthulde klapbank kan de bezoeker het ver haal van Hoeve van der Meulen beluisteren. Overigens dat verhaal niet alleen: het is een mobiele klapbank die nog veel andere plaat sen zal aandoen en waaraan nog veel Zeeuwse verhalen zullen worden toegevoegd. Traditiegetrouw waren rond de bakkeet weer de 'boerenwuuven' van het waskot present. Die dames blijven maar wassen en stampen en wringen en was ophangen, maar wat was het weer leuk. Een andere publiekstrekker was de stand van het Fruitteeltmuseum, waar vrijwilliger Adri van Liere liet zien hoe een fruitboom geënt en geoculeerd wordt. Hij is misschien wel de enige in Zeeland die deze kunst nog tot in zijn vingertoppen beheerst. Met een vlijmscherp mes worden takjes gesne den; het is verbazingwekkend hoe de enten steeds weer tot in perfectie blijken te passen. De huisdieren van de familie Schrijver zijn als sfeermakers op Hoeve van der Meulen bijna onmisbaar. Konijntjes van Knabbel- en Bab belformaat hebben gezelschap van een witte Vlaamse reus en ook kippen worden getoond in alle formaten en soorten, 's Morgens moe ten die kippen even getraind worden om bin nen de beperkte ruimte van het kraampje te blijven en dat gebeurt door elke kip die zich buiten dit territorium waagt keer op keer te corrigeren. En wonder boven wonder: na kor te tijd accepteren de dieren de grenzen en blij ven ze rustig binnen die oppervlakte. In een ouderwetse teil zitten drie eenden op het wa ter. Ogenschijnlijk vinden ze het wel prima, maar bezoekers die willen aaien krijgen even een venijnige pik van de eendensnavel. Het kleine territoriumpje dat ze deze dag hebben wordt toch wel fanatiek verdedigd. Dan is er excursie in de museumwoning. Er is gedrang als die begint, maar eenmaal binnen begint de gids haar boeiende verhaal. Over een eigenzinnige boer die er nadrukkelijk zijn eigen opvattingen op nahield over de ruilver kaveling en allerlei andere nieuwigheden. Over de sporen van vergane glorie en welva rende landerijen. Maar ook over het ambitieu ze project om het erfgoed van het boerenland in volle glorie te herstellen De bovenstaande impressies zijn hopelijk voldoende om de le zer even opnieuw te laten proeven van de ge weldige sfeer op onze eerste erfgoeddag. Wie er niet bij was heeft echt iets gemist. Maar het initiatief krijgt zeker een vervolg dus er is nog volop kans om de schade in te halen. „In de veure. In de veure!" Een schorre stem schreeuwt luidkeels zijn commando en scheurt daarmee de ijle stilte van een prachtige najaarsmor gen aan flarden. Het commando is gericht tot de machtige Zeeuwse trekpaarden, die bezig zijn om een stoppelakkertje op Hoeve van der Meulen te ploegen. Het ziet eruit alsof je minstens een halve eeuw terug gaat in de tijd. Erfgoeddag op Hoeve Van der Meulen Adrie Provoost op de dijk bij Wa- terdunen. „Eén plus één is hier drie." foto Peter Nicolai De kleindierenstand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18