Paradijs voor de belastingmij der Demonstranten staan alleen VERDIEPING 11 Economie Internationaal speelveld 1984 Hongkong mag qua werk en wonen dan de duurste stad in Azië zijn, het schrikt bui tenlandse bedrijven niet af kantoor te houden in de 7 miljoen inwoners tellende metropool. Het dicht bebouwde Hongkong, met 1.100 vierkante kilometer even groot als de provincie Utrecht, moet het niet zoals de rest van China hebben van productie- fabrieken, maar juist van banken en dien stencentra. Bij gebrek aan een visum plicht vormt 'belastingparadijs' Hong kong - dat geen btw heft - de ideale springplank naar de rest van Azië. Ook Nederlanders weten dat goed. In de stad zijn zeker vierduizend landgenoten en tweehonderd Nederlandse holdings ge vestigd: niet alleen ABN AMRO, ING en Rabobank maar ook Philips, DSM, Aegon, KPMG, FrieslandCampina, Heineken en Endemol. Jaarlijks wordt er voor miljarden aan con sumentenproducten richting Schiphol en de Rotterdamse haven geëxporteerd. An dersom verscheept Nederland voor miljar den melkproducten richting de immense haven van Hongkong. Het bedrijfsleven is volgens de Hong Kong Kamer van Koophandel in Amster dam helemaal-niet bang dat China ook economisch meer grip op de vrije han delsstad zou willen krijgen. „Heel eerlijk: bedrijven zijn wereldwijd nog nooit geïnteresseerd geweest in hoe de mocratisch een land wel of niet is", laat voorzitter George Am- merlaan van de Hong Kong KvK weten. „De protesten hebben misschien gevolgen voor de be reikbaarheid van bedrijven en beurzen, maar het is daar ge woon business as usual." Oud-kolonisator Groot-Brit- tannië kijkt met lede ogen toe hoe de spanning in Hongkong stijgt. Premier David Cameron zei gisteren in een interview met Sky News 'diep be zorgd' te zijn over de situatie. Natuurlijk voelde hij zich verplicht te reageren, zei hij, maar hij hield zich op de vlakte. „Ik hoop dat deze kwestie wordt opgelost." Ook de Amerikaanse president Barack Obama hield het bij het gebruikelijke waarschuwende vingertje dat de lokale autoriteiten terughoudend moeten optre den. De Verenigde Staten steunen de democra tische aspiraties van Hongkong, aldus een woordvoerder. En daadwerkelijk vrije verkiezingen in 2017 zouden de legitimi teit van het hoofdbestuur inderdaad ver groten. Maar niemand zit te wachten op een ru zie met het machtige China, die elke bui tenlandse berisping als een bemoeienis met haar interne aangelegenheden ziet. De demonstranten staan dus alleen. „Zelfs in 1997, toen Hongkong werd over gedragen aan China, deed Groot-Brittan- nië dat al op hoop van zegen. Ze hadden eigenlijk geen keus", zegt Garrie van Pinx- teren, onderzoekster bij instituut Clin- gendael. „Ook nu hopen ze maar dat de Chinese regering luistert naar de demon stranten, maar die moeten niet rekenen op concrete steun." Er is volgens haar sprake van een beslis send moment. „Winnen de demonstran ten, dan kan Hongkong mensen in ande re steden in China inspireren. Maar dat lijkt me onwaarschijnlijk. Verliezen de de monstranten, dan kun je een democrati sche toekomst voor Hongkong voorlopig vergeten." WOENSDAG 1 OKTOBER 2014 Groot-Brittannië verklaart Hongkong in 1997, nadat de 99 jaar pacht zijn beëindigd, weer af te zullen staan aan China als Speciaal Bestuurlijke Regio. '997 Hongkong na 150 jaar Brits gezag teruggegeven aan China. De stadsstaat heeft nog vijftig jaar een speciale status: ander bestuur dan op het vasteland. One country, two systems. De huidige hoofdbestuurder 2014 Grote protesten nadat het van Hongkong, Leung Chun-ying, wordt Chinees Nationaal Volkscongres beslist aangewezen door een pro-Chinese dat de verkiezingen van de volgende commissie. Peking belooft volledig hoofdbestuurder toch niet geheel democratische verkiezingen in 2017. democratisch zullen zijn. 4 Einde van de vijftig jaar speciale status van Hongkong. De stadsstaat wordt nu een gewone provincie van de Volksrepubliek China.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11