Eén land, twee systemen Meer Brits dan Chinees Hongkong komt vandaag massaal in op stand tegen de Chinese machthebbers. Gewa pend met een paraplu beschermen de inwo ners zich tegen het traangas. Waarom knet tert het in de miljoenenstad? 10 VERDIEPING PARAPLUREVOLUTIE HONGKONG Koloniaal verleden Botsing 1699 Hongkong was nog een klein vissersdorpje toen de Britten er voor het eerst kwamen om handel te drijven. 1842 Einde van de Eerste Opiumoorlog (1839-1842) tussen China en Groot-Brittannië. China geeft Hongkong aan de Britten. Hongkong was decennialang een parel van het Britse rijk. Maar de kroonkolonie was voorbestemd om terug te ke ren in Chinese handen. In 1898 sloten Groot-Brittannië en China een pachtovereenkomst voor 99 jaar voor delen van Hongkong. Die overeenkomst liep in 1997 af. Onder de Britse premier Margaret Thatcher en de Chinese leider Deng Xiao ping begonnen daarom onderhandelin gen over de overdracht die in 1984 tot een overeenkomst leidden. Belangrijk daarin was de afspraak 'één land, twee syste men'. Omdat China destijds nog een strenge door de staat geplande economie kende, bedong de Britse regering dat Tijdlijn Hongkong Hongkong kapitalistisch mocht blijven. In vage termen werd er bovendien gespro ken over 'democratische procedures' en al gemeen kiesrecht. De afspraken werden vrij interpreteerbaar en zo werd de kiem gelegd voor de huidige protesten. Hongkong werd overigens pas democra tisch nadat de Chinese regering de demo cratische beweging op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989 hardhandig de kop indrukte. Toen besloot Groot-Brit tannië Hongkong nog wat te democratise ren. Zo kan de bevolking nu stemmen voor de helft van de zetels in het parle ment. Dat parlement kiest de leider. In 2007 beloofde China dat de bevolking vanaf 2017 die leider zelf mocht kiezen, maar gaf nooit de garantie dat de kandida ten ook onafhankelijk waren. De democratische beweging die nu in opstand is gekomen, ver wachtte dat wel. Toen de plan nen van China op 31 augustus bekend werden, begon het protest. Waar de Chinese bevol king gewend is aan het leven onder de Communistische Par tij, zijn de inwoners in Hongkong in relatieve vrijheid opge groeid. „Ook onder Groot-Brittannië hebben ze nooit hun leider mogen kiezen, maar ze hadden wél rechtszekerheid", zegt Gar- rie van Pinxteren, oud-correspondent in China en nu verbonden aan onderzoeks instituut Clingendael. „Nu heerst er angst dat de vrije pers en onafhankelijke rechtspraak in het geding zijn. Die teke nen zijn er ook." Hongkongers voelen zich ook meer Brits dan Chinees, zeggen demonstranten. „Studenten geven toe dat ze Chinees zijn, maar dan Chinees zoals een New Yorker ook Amerikaan is", aldus Chi na-correspondent Eefje Rammeloo. „Hongkong is ook een beetje zoals Lon den maar dan met alles in het Chinees." De roep om meer democratie komt nu dankzij de jonge generatie tot een kook punt. „Volwassenen hebben nooit demo cratie ervaren, maar vonden dat ook niet zo'n prioriteit", zegt Taru Salmenkari die aan de Universiteit Leiden demon stratieculturen in Oost-Azië onderzoekt. „De jongeren zijn internationaal georiën teerd en zijn zich ervan bewust dat de si tuatie in Hongkong anders is dan elders. Velen zijn ook al politiek geactiveerd, omdat ze eerder massaal demonstreer den tegen onderwijshervormingen." Dat de nieuwe Chinese regering assertie- ver is dan de vorige, helpt niet. „Dat zie je bijvoorbeeld in het conflict met Japan over een paar eilanden", stelt Salmenka ri. „Dat de regering meer bereid is in te grijpen, voelen ze ook in Hongkong." CHINA Peki"g Shanghai HONGKONG Hongkong eiland door Freke Remmers en Niki van der Naald beeld Mark Reijntjens en Ronald Visser De paraplu vs de draak I898 Pachtovereenkomst tussen 1949 chinawordtcommunistisch» 1982 Groot-Brittannië en China China en Groot-Brittannië. Hongkong de Volksrepubliek China wordt beginnen onderhandelingen over de en 23 5 omliggende eilanden vallen nog uitgeroepen. Hongkong is nog steeds toekomst van Hongkong, voor 99 jaar onder Brits gezag. een Britse kolonie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10