Eindelijk kunnen marrons hun opperhoofd begraven '1800 Koerdische strijders naar Kobani' Veel mobiel, weinig kosten en geen zorgen! BUITENLAND 9 hollands nieuwe. sommige studenten zijn begon nen, stak niemand zijn vinger op. Aan veel eettafels in gezinnen wordt dezer dagen flink slag gele verd. De acties van de studenten worden oogluikend toegestaan door ouders die het lang niet al tijd met hen eens zijn. „Onze ouders zijn geboren in een andere generatie", zegt Osborne (19), student bedrijfskunde. „Zij denken dat als het met de econo mie goed gaat, en wij hebben het ook goed, alles in orde is. Maar wij. willen méér: de vrijheid om zelf te kiezen wie ons regeert." Volgens Occupy Central moet de bezetting van het stadscentrum, komende woensdag, de climax van alle protesten worden. Bij protesten op het Tiananmen Plein in Peking in 1989 kwamen duizenden studenten om toen de regering gewelddadig ingreep. Po- liticologiestudent loshua Wong (17) houdt er rekening mee dat dit nu weer kan gebeuren. De studen tenleider organiseerde al eerder protestacties in Hongkong. „Ik ben voorbereid op de gevange nis", klinkt het. Maar hij wil niet op de vlucht slaan, zoals zoveel studentenlei ders na de gebeurtenissen in juni 1989 moesten. „Maar", zegt hij, „de beweging van toen is niet die van nu, we willen niet hetzelfde resultaat." Wong en zijn leeftijdsgenoten hoeven niet zo nodig de macht van de Communistische Partij te breken. Ze willen vooral dat de re gering luistert en hen zelf hun lei-' der laat kiezen. AYN AL-ARAB - Zeker 1500 en wel licht 1800 Koerdische strijders uit Uirkije hebben zich afgelopen week aangesloten bij Koerdische milities in Syrië. Ze helpen mee om de opmars van terreurgroep Is lamitische Staat bij de stad Ayn al-Arab (voor de Koerden Kobani) te stuiten, meldt "het Syrisch Ob servatorium voor de Mensenrech ten in Londen dat van 1500 strij ders rept. Lokale bronnen spreken van zeker 1800 Koerdische strij ders. Ayn al-Arab en omgeving zijn sinds anderhalve maand het to neel van een IS-offensief. IS-strij- ders zijn erin geslaagd zeker zes- Aboikoni was het grootopper hoofd van de Saramaccaners, een van de zes stammen bosnegers die in het binnenland van Surina me wonen. De marrons, zoals ze ook genoemd worden, zijn naza ten van slaven die in de slaventijd (van rond 1635 tot 1863) het bos in zijn gevlucht. De granman is eind juni ingesla pen, maar zal nu pas begraven worden. Salomon Emanuels, an tropoloog en universitair docent maar bovenal Saramaccaner geeft uitleg. „Volgens traditie moeten tussen inslapen en begraven veel rituelen uitgevoerd worden. Pas daarna komen de oude en wijze mensen bij elkaar om de datum van de begrafenis vast te stellen. Natuurlijk na raadpleging van het orakel van de overledene." Zo'n orakel is meestal een plank of stok met daaraan dingen van de overledene, bijvoorbeeld zijn haren. Emanuels: „Als de wijze mannen hun vraag op de juiste manier stellen, geeft het orakel antwoord door de objecten aan het orakel een bepaalde kant op te laten bewegen." In de cultuur van de marrons is een uitvaart een cruciaal ogen blik. Het is immers het moment van de wisseling van de wereld van de levenden naar die van de doden, zegt de antropoloog. „Daar vindt een hereniging plaats met de voorouders, die in onze cultuur heel belangrijk zijn. Wij geloven dat zij altijd bij ons zijn. Zij bemoeien zich met ons en wij met hen. Wij vragen hen bijvoor beeld om raad. De rituelen, vooral De marrons verwachten zo'n vijfduizend mensen op de begrafenis die een kwart miljoen euro kost zang en dans, die we tijdens en rond de uitvaart doen en de offers die we brengen, zijn allemaal be doeld om de reis van de granman naar de voorouders goed te laten verlopen en te zorgen dat hij door hen wordt opgenomen." Afgaande op de ervaring van eer dere uitvaarten van opperhoof den, zouden er zomaar vijfdui zend mensen naar Asidonhopo, de residentie van de granman, kunnen komen. Dat zullen vooral stamleden zijn, toeristen en 'ge wone' belangstellenden. Er wordt al enige tijd gekookt voor gasten, tenten worden opgezet en brand stof wordt aangevoerd voor stroomgeneratoren. Emanuels verwacht ook een be hoorlijke afvaardiging van de over heid uit Paramaribo. Niet presi dent Bouterse, die heeft zich al verontschuldigd wegens drukke werkzaamheden. Maar ministers, parlementariërs en districtscom missarissen zullen er zeker zijn. Sinds de koloniale overheid in 1762 vrede sloot met de Saramac caners bestaat er een onlosmakelij ke relatie tussen de overheid en het traditioneel gezag. Dat is ook de reden dat de regering zo'n 120.000 euro bijdraagt aan de uit vaart, ongeveer de helft van de ge raamde kosten. Maar geld is bijzaak, zegt Ema nuels. „Het belangrijkste is dat de overheid er is om verbondenheid met de Saramaccaners te tonen. Het gaat er niet alleen om die laat ste eer te bewijzen. Belangrijk is dat we het verlies samen verwer ken. Vooral bij een granman heeft dat een extra dimensie." ie betaalt slechts tig dorpen in de omgeving van de stad in te nemen. De stad zelf is omsingeld. Zo'n 200.000 Koerden zijn op de vlucht geslagen, van wie velen naar buurland Turkije. Zaterdag beschoten IS-strijders het centrum van Ayn al-Arab voor het eerst met mortiergrana ten. Daardoor kwam één persoon om het leven. Verscheidene ande ren raakten gewond. Tegelijker tijd vielen gevechtsvliegtuigen van de Verenigde Staten voor het eerst posities van IS bij de stad aan. Volgens het observatorium is er -ook gisteren weer gevochten tus sen IS en Koerdische milities. per maand De Samsung Galaxy Trend Plus t.w.v. €139,- En iedere maand Daar houden wij van! hollandsnieuwe.nl/pzc MAANDAG 29 SEPTEMBER 2014 de stad op door onze correspondent Annelies Brinkman Politie probeert met pepperspray demonstranten te verjagen. foto Bobby Yip/Reuters ATJONI - In het piepkleine dorp Atjoni aan de Surinamerivier is het altijd al een gezellige drukte van toeristen, handelaren en bewoners van het Surinaamse binnenland. Maar nu is het er extréém druk. Korjalen varen af en aan om duizen den mensen naar het vier uur ver derop gelegen dorp Asidonhopo te brengen waar vandaag de uitvaart van granman Belfon Aboikoni plaatsvindt. 'Granman' Belfon Aboikoni foto HH Uniek aanbod €12,- - Superscherp beeld - Razendsnelle processor - Compact model - 275 MB. belminuten of sms'jes Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy Trend Plus (t.w.v, €139,-) nu voor maar €12,- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB. belminuten of sms'jes. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Ga je heel veel internetten? Neem er dan 500 MB of 1000 MB extra bij. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbijl Bestel snel op: Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9