Celstraf van twintig jaar dreigt voor leiders Sharia4Belgium Vulkaan Japan barst uit: 31 doden, tientallen gewonden 44 Het is doodeng: je weet niet wie er allemaal aanhanger van Peking is 8 BUITENLAND Studenten eisen van China dat de oude Britse kolonie meer autonomie krijgt. Dit weekeinde waren er rellen. Cay Pride verloopt rustig Honderden homo-activisten hebben voor het eerst in vier jaar betoogd voor gelijke rech ten in de Servische hoofdstad Belgrado. Op enkele kleine inci denten na is de Gay Pride rus tig verlopen, zeker in vergelij king met 2010. Toen liep de Gay Pride volledig uit de hand, doordat nationalisten en voet balsupporters deelnemers aan vielen, bussen in brand staken en winkelruiten intrapten. De autoriteiten verboden de Gay Pride in de drie jaren erna. Obama erkent IS te hebben onderschat De Verenigde Staten hebben de opmars van de soennitische terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië en Irak onder schat. Dat heeft president Ba- rack Obama gezegd in een gis teren gepubliceerd interview met omroep CBS. Obama rea geerde op opmerkingen van la- mes Clapper, het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendien sten. Die zei eerder dat de VS ten onrechte dachten dat het Iraakse leger in staat was IS met succes te bestrijden. Honderden mensen zijn zater dag verrast door de onverwach te uitbarsting van de vulkaan Ontake, 200 kilometer ten wes ten van de Japanse hoofdstad Tokio. Reddingswerkers heb ben gisteren bij de top van de vulkaan de ontzielde lichamen gevonden van 31 mensen. De 3067 meter hoge vulkaan kwam tot uitbarsting en spuw de as en stenen uit. Er waren toen honderden mensen op de berg, onder wie kinderen. De meesten wisten op tijd te vluchten. Tientallen anderen brachten de nacht op de vulkaan door in berghutten. Ze'zijn gisteren af gedaald, soms met hulp van reddingswerkers van de poli tie, brandweer en het leger. En kelen zijn in een reddingsheli kopter van de vulkaan gehaald. Er waren gisteren ruim vijfhon derd reddingswerkers actief. Buiten de mensen die zijn om gekomen, zijn er volgens de brandweer en de dienst ram penbestrijding 34 personen ge wond geraakt, van wie 12 ern stig. De zoektocht naar circa 45 vermisten is bij het vallen van de avond stilgelegd wegens de toegenomen concentraties gifti ge gassen rond de vulkaan. HONGKONG - De voormalige Britse kolonie Hongkong houdt de adem in. Afgelopen weekend zijn 74 studenten opgepakt bij rellen. En 29 mensen, waaronder agen ten, raakten gewond. De politie gebruikte gisteren traangas tegen betogers die strijden voor meer democratie. De demonstranten waren onverwacht overgegaan tot de blokkade van belangrijke we gen. In de wijk met regeringsgebou wen verzamelden zij zich bij de barricades die de politie had opge worpen. Daardoor ontstond een chaos in het verkeer. Er waren dui zenden demonstranten op de been. De politie was met honder den agenten aanwezig. Leung Chun-ying, de bestuurder van Hongkong, heeft de inwoners gisteren in alle haast toegezegd dat zij op korte termijn kunnen meepraten over democratische hervormingen. Hij noemde ech ter geen termijn. Leung deed zijn toezegging ter wijl de politie de straten afsloot. De politie wilde zo voorkomen dat duizenden voorstanders van meer democratie de regeringsge bouwen zouden omsingelen. Zij zijn aanhangers van de protestbe weging Occupy Central. Er zijn meer acties aangekondigd; woens dag moeten die een climax berei ken. Leung riep de inwoners op niet deel te nemen aan 'illegale' protestacties. Het Chinese Nationale Volkscon gres besloot eind vorige maand te gen de zin van veel inwoners van de stad dat er in 2017 geen vrije verkiezingen voor de nieuwe rege ringsleider in Hongkong komen. Hongkong werd in 1997 onder deel van China, maar de inwoners behielden onder de noemer 'één staat, twee systemen', rechten die de overige Chinezen niet kennen. Öe regering in Peking voelt, er ech ter niets voor dat Hongkong zijn politiek leider vrij kan kiezen. Jongeren zoeken al langer de aan dacht van Peking. Komende week moet blijken of ze die krijgen. Door niet naar hen te luisteren, en geen begrip te tonen voor hun wensen, gooide de Chinese rege ring volgens sommige studenten olie op het vuur. Omdat Hongkong vóór 1997 door de Britten werd geregeerd, zijn de vrijheden van vergadering en me ningsuiting in de wet vastgelegd. Dat is nog steeds zo, alleen pro beert Peking, dat nu óók Hong kong regeert, die steeds verder in te perken. Studente Ann (20) voelt bijna da gelijks hoe dreigend de situatie is, zegt ze. „Het is doodeng: je weet niet wie er pro Peking is. Als ik bij politieke debatten ben tussen verschillende universiteiten, dan voel je gewoon dat mensen hun mening niet durven geven. Som migen passen op het laatste mo ment hun standpunt aan." Toen er in haar klas werd ge vraagd wie meedeed aan de boy cot van alle colleges, iets waarmee Het kopstuk van de radicale moslimorganisatie Sharia4Bel- gium (S4B) wordt vandaag in de rechtbank van Antwerpen aan de tand gevoeld over het ronselen van Belgische jihadstrijders. Ook 45 anderen die van criminele ac ties worden beschuldigd, moeten voor komen. De rechter kan cel straffen tot twintig jaar opleggen. Justitie beschouwt zestien ver dachten als leiders van Sharia4Bel- gium en de rest als lid; onder hen Syriëgangers en mensen die met geld of op andere wijze de organi satie steunen. „Onze godsdienst is superieur aan die van u", aldus S4B-oprichter Belkacem. „Het is onbegrijpelijk dat de internationa le gemeenschap de oprichting van een Islamitische Staat (IS) wil tegengaan." Volgens de veiligheidsdiensten zijn er zo'n driehonderd Bel gische jihadisten in Syrië en Irak. Ooit sloten ze zich aan bij Jabhat al-Nusra, een terreurbeweging ge- linkt aan al-Q_aeda. Inmiddels zit ten de meeste Belgen bij IS. Belkacem zit sinds vorig jaar april vast wegens haatzaaien. Het dos sier in het monsterproces, waar justitie twee jaar mee zoet was, telt 40.000 pagina's. Sharia4Belgium werd begin 2010 opgericht. In oktober 2012 ont bond de organisatie zichzelf. Maar niemand gelooft dat de groep ook écht niet meer actief is. Een van de bekendste Syriëgangers die voor de rechter komt, is Antwerpenaar Jejoen Bontinck. Hij is de 19-jarige jiha- dist 'tegen wil en dank' die de we reldpers haalde nadat zijn vader, een ex-militair, hem eind vorig jaar persoonlijk terug naar huis bracht. Diverse radeloze ouders in Nederland hebben zich sindsdien bij vader Dimitri gemeld in de hoop dat hij hun zoon of dochter kan opsporen en ompraten. Tot dusver is hem dat niet gelukt. Jejoen heeft volgens eigen zeggen drie weken gevangen gezeten met de Amerikaanse journalist James Foley, die vorige maand werd ont- Tegen een aantal gedaag den loopt een internatio naal aanhoudingsbevel. An deren zouden zijn gedood hoofd. In dagblad Het Laatste Nieuws zegt hij dat hij nooit heeft gevochten. Een andere ver dachte, de gewond teruggekeerde Hakim Elouassaki, heeft tijdens verhoor bekend een tegenstander geëxecuteerd te hebben. Het is niet duidelijk hoe het pro ces precies verloopt. Tegen een aantal gedaagden loopt nog een internationaal aanhoudingsbevel. Sommigen zouden inmiddels ge sneuveld zijn. Onder hen de me de-oprichter van Sharia4Belgium, Feisal Yamoun, die in februari bij gevechten omkwam. Wegens het ontbreken van officiële overlij- densactes zijn ze toch deel van het dossier. Vrouwen van Syrië- strijders die meereisden, worden niet vervolgd. BELGRADO TOKIO WASHINGTON Jong Hongkong eist door onze redactie buitenland Ann, studente I Rook stijgt op uit de vulkaan Ontake. foto Reuters door onze correspondent Petra janbroers ANTWERPEN - „België is islamo- foob. Het is geen wonder dat zo veel jonge moslims en bekeerlin gen naar Syrië trekken om er een nieuw leven te beginnen", zegt Fouad Belkacem, alias Abu Imran, in een verklaring op het internet. België wil 46 mensen van Sharia4Belgium berechten. Zestien van hen worden ge zien als leiders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8