Christenunie: 'Dit tast onderwijsvrijheid aan' 44 Als je de inspectie toezicht laat houden, is het opgelost 44 Er moet wel iets heel geks aan de hand zijn als je niet naar school gaat BINNENLAND 7 THUISONDERWIJS De meeste partijen vragen zich af waarom de WD'er niet gewoon toezicht op het thuisonderwijs re gelt en zorgt dat ouders wettelijk verplicht worden hun kinderen vervangend onderwijs te bieden. „Dit tast de onderwijsvrijheid aan", vindt Joël Voordewind van de Christenunie. Waar baseert de staatssecretaris zich op, vraagt Michel Rog van het CDA zich af. „Heeft hij werk bezoeken gebracht aan thuison- derwijzers? Heeft hij wetenschap pelijke onderzoeken gelezen die aanleiding geven om drastisch in te grijpen? Welk probleem wil hij eigenlijk oplossen?" Maar ook deze christelijke par tijen geven toe dat het thuisonder wijs nu heel vrijblijvend is en vin den dat er toezicht geregeld moet worden. „Als je de Onderwijsinspectie toe zicht laat houden, een keurmerk opstelt waarmee ouders én weten schappers het onderwijs beoorde len, en het thuisonderwijs op de een of andere manier koppelt aan een school, is het opgelost", stelt Loes Ypma van de coalitiepartner PvdA voor. „Ik begrijp de argu menten van de staatssecretaris, maar je kunt ook voorwaarden stellen aan thuisonderwijs." Dekker heeft echter al in zijn Ka- merbrief gezegd dat hij toezicht door de inspectie te duur vindt voor zo'n kleine groep leerlingen. De VVD schaart zich achter de ei gen bewindsman. „Omdat je niet kan toetsen of het echt het geloof of de levensovertuiging is waar om ouders vrijstelling vragen van de leerplicht. Daarom krijgen ze met dat argument nu bijna auto matisch vrijstelling", reageert Karin Straus. „Thuisonderwijs moet een uitzondering blijven, bijvoorbeeld voor leerlingen die om medische of psychiatrische re denen niet naar school kunnen." Uit onverwachte hoek komt er steun van de SP. Jasper van Dijk: „Ik ben voorstander van de leer plicht. Er moet wel iets'heel geks aan de hand zijn als je niet naar school gaat." Staatssecretaris Dekker wil af van leerplichtvrijstelling voor kinderen van ouders met gewetensbezwaren. HENDRIK-IDO-AMBACHT - Galina Erkamp (30) en haar kinderen Isis (6), Tijmen (4) en Tristan (1) zijn bijna elke week in dierentuin Blij- dorp te vinden. En anders wel in een museum. „In plaats van te le zen over de Nachtwacht bekijken we de Nachtwacht en wijzen we onze kinderen bijvoorbeeld op de lichtinval", vertelt Erkamp, die de Pabo heeft gevolgd. „We geven Isis les vanuit haar interesses. On langs was Harry Potter bijvoor beeld helemaal hot. Ze wilde een eigen toverstok maken. Dan moet ze eerst opschrijven wat ze wil, zo komt taal aan bod. We gingen klei kopen. Ze moest zelf bereke nen hoeveel muntjes ze nodig had en ook de klei wegen." Want Isis gaat niet naar een basis school om taal en rekenen te le ren. Ze krijgt les van haar vader en moeder. Die zijn lid van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, kort om: ze zijn mormoons. Er is geen mormoonse school in Nederland, dus krijgt Isis vrijstelling van de leerplicht op basis van 'richtings- bezwaar'. Ze is niet de enige: in 2012 volgden 429 kinderen thuis onderwijs, tegen 94 in 2001. Maar staatssecretaris Sander Dek ker van Onderwijs (WD) wil daar een stokje voor steken. De Tweede Kamer praat vandaag over zijn plan om de optie van thuisonderwijs af te schaffen voor ouders die bezwaren hebben tegen scholen in de buurt vanwe ge hun geloof of levensovertui ging. 'Kinderen gaan niet alleen naar school om kennis te vergaren, maar ook om te leren omgaan met leeftijdgenoten en volwasse nen', schreef hij vorig jaar aan de Kamer. 'Kinderen leren zo al op jonge leeftijd dat zij deel uitma ken van een bredere maatschap pij. Ik vind dat ieder kind deze kans zou moeten krijgen'. Voorstanders van thuisonderwijs slaan steil achterover als ze dit ho ren. „Vooral voor jonge kinderen, voor wie dat zo belangrijk is, organise ren ouders onderling activiteiten met elkaar, zodat de kinderen on der de mensen zijn. Er bestaan he le netwerken om de kinderen sa men te laten spelen, om naar mu sea te gaan of andere activiteiten te doen. De staatssecretaris weet niet hoe het gaat in de praktijk", stelt Tonnie Nijenhuis van de Ne derlandse Vereniging voor Thuis onderwijs. Dekker wil er ook vanaf omdat er geen toezicht is op de kwaliteit van het thuisonderwijs. Er zit een gat in de wet: ouders kunnen vrij stelling krijgen, maar Zijn niet wettelijk verplicht vervolgens zelf onderwijs aan te bieden. Dit ter wijl ieder kind een grondwette lijk recht heeft op onderwijs. Volgens voorstanders hoeft de staatssecretaris zich geen zorgen te maken over de kwaliteit. Zij stellen dat thuisonderwijs even goed is en soms zelfs beter dan op school. Zij krijgen daarbij steun van wetenschappers van de Universiteit van Amsterdam. 'Uit internationaal onderzoek komt naar voren dat kinderen die thuis onderwijs hebben gekregen, qua leeropbrengsten veelal niet achter blijven bij hun leeftijdgenoten', schrijven die in een verklaring aan de Kamer. 'Integendeel, de meeste onderzoeken laten zien dat thuis onderwezen kinderen gemiddeld over een voorsprong beschikken'. Wel geven ze toe dat er geen ver gelijkend onderzoek is gedaan bij Nederlandse kinderen. Erkamp hoopt dat de staatssecretaris zich bedenkt. „Het gaat om mensen die over tuigd zijn dat dit het beste is voor hun kind. Ze leggen hun ziel en zaligheid in dat onderwijs en dat zou dan op basis van slechte argu menten verboden worden." MAANDAG 29 SEPTEMBER 2014 DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat staatsse cretaris Sander Dekker van Onder wijs veel te hard van stapel loopt als hij ouders met gewetensbezwa ren verbiedt hun kinderen van school weg te houden. Loes Ypma, PvdA Jasper van Dijk, SP Galina Erkamp met haar partner en de kinderen Isis (6), Tijmen (4) en Tristan (1). foto Ries van Wendel de Joode/HH Isis leert schrijven via Harry Potter door Freke Remmers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7