Tuinders lijden in stilte door boycot en supers 379,- NAJAARSAANBIEDINGEN! effeweg.nl 6 BINNENLAND 66 Supermarkten profiteren. Hun solidariteit heeft maar kort geduurd 66 Een kilo paprika doet 30 tot 40 cent Kostprijs is 1 tot 1,20 euro NOVEMBER SHOPPEN! De Voedselbanken klagen dat ze van de tuinders geen groente en fruit meer krijgen. En staatssecre taris Sharon Dijksma (Landbouw, PvdA) schrijft dat de prijs voor ro de paprika's sinds augustus met 200 procent is gestegen. In de win kel blijft de prijs hoog. Valt het dus wel mee met de voor spelde gevolgen van de Russische landbouwboycot? Een speciaal zaak rekende dit weekeinde 4,50 euro per kilo. En bij de super markt lag de rode paprika voor 49 cent. Per stuk. Paprikateler Wim Grootscholte uit 's-Gravenzande: „Er zitten er zo'n vijf in een kilo. Dus reken maar uit. Afgelopen week kwam de Lidl bij onze te lersvereniging. De winkelketen bood 30 cent per kilo. Zeiden we nee; dan gingen ze naar de bu- ren." Het geld gaat dus naar de winkels, niet naar de telers. Groot scholte is ook boos op Pien de Ruig van de Nationale Voedsel- bankèn. Die beweerde vrijdag dat er geen groente en fruit meer naar de voedselbanken gaat. „On zin. Er is donderdag nog 4.000 ki lo van mij naar de Haagse Voedsel- bank gegaan. En van mijn zoon, die een bedrijf heeft in Steenber gen, is vorige week een vracht ge weigerd. Ze hadden te veel." Hiinders lijden in stilte, zegt zo wel Ad Klaassen van branchevere niging GroentenFruithuis als Wim Grootscholte. Zoals die tuin der in het Westland die vorige week zijn sleutels in kon leveren bij de Rabo. En de zoon van Grootscholte vertelde over een collega die van ABN Amro ver nam dat zijn bedrijf dicht moet. Het wachten is nu op de nieuwe interventieregeling met Europese noodhulp aan telers die in de pro blemen komen door de boycot van de Russen. De vorige, met 125 miljoen euro in kas, werd op 10 september abrupt stopgezet. Voor- al in Polen en Roemenië zou met iets te gulle hand worden inge schreven voor de noodhulp. Grootscholte: „Die noodhulp zet nauwelijks zoden aan de dijk. Van de 125 miljoen uit de vorige rege ling kwam 2,3 miljoen naar Neder landse telers." Ook Klaassen ziet dat de boycot er inhakt. „Telers krijgen 40 tot 50 cent voor een ki lo tomaten. Hun kostprijs is 80 cent. Een kilo paprika doet 30 tot 40 cent. Kostprijs is 1 tot 1,20 eu ro. Komkommers doen 14 cent, terwijl de kostprijs het dubbele is." Hij hekelt ook het ministerie. „Je kan wel beweren dat rode pa prika 200 procent in prijs is geste gen. Maar dan moet je ook zeggen vanaf welk laag niveau." De supermarkten profiteren, zegt Grootscholte. „Die zeiden bij het begin van de crisis dat ze solidair waren. Dat heeft kort geduurd." Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel bestrijdt dat. „We hebben inderdaad gezegd dat we solidair zijn, en dat blijven we ook. Alle contracten en contract prijzen worden gerespecteerd. Daarnaast heb je daghandel waar inderdaad de normale marktprij zen gelden", zegt een woordvoer ster. Grootscholte exporteert veel paprika naar de VS. Hij denkt het nog een jaar te kunnen uitzingen. „Veel bedrijven zullen de komen de maanden omvallen." vanaf vanaf QQ - Brussel en Brugge va.«^# Dortmund en Düsseldorf r Keulen en Essen va'tW Dortmund en Münster va.* ?r Lille en Brussel va - Noord-Spanje Bilbao, San Sebastian en Burgos Rondreis Schotse Hooglanden Kroatië, Dubrovnik Schilderachtig Zwitserland GRATIS NAJAARS- EN WINTERBROCHURE 2014 s Ierland Boek nu: www.effeweg.nl 3® of bel: 0529 - 46 96 67 Paprikateler Wim Grootscholte ziet dat tuinders weinig voor hun product ontvangen terwijl de winkelprijzen hoog zijn. foto Phil Nijhuis/HH door Wilko Voordouw 'S-GRAVENZANDE - Paprikateler Wim Grootscholte krijgt 30 cent voor een kilo paprika's. Zijn kost prijs ligt rond 1 euro. 'Dit is cata strofaal'. Paprikateler Wim Grootscholte Ad Klaassen, GroentenFruithuis 2 daagse busreis - Vertrek: 14, 21 nov Logies en ontbijt 2 daagse busreis - Vertrek: 7,14, 21 nov Logies en ontbijt 2 daagse busreis - Vertrek: 7,14, 21 nov Logies en ontbijt 2 daagse busreis - Vertrek: 7,14, 21 nov Logies en ontbijt 2 daagse busreis - Vertrek: 7,14 nov Logies en ontbijt 10 daagse busreis - Vertrek: 13 okt Incl: 9 hotelovernachtingen 9x ontbijt 9x diner Vervoer per Comfort Class touringcar i 11 daagse busreis - Vertrek: 17 okt Incl: 10 hotelovernachtingen lOx ontbijt 10x diner Stadsrondrit Edinburgh o.l.v. een gids Bootovertocht Vervoer per Comfort Class touringcar -I 15 daagse busreis - Vertrek: 20 okt Incl: 14 hotelovernachtingen 14x ontbijt 14x diner «Vervoer per tomfort Class touringcar 8 daagse busreis - Vertrek: 1118 okt Incl: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijtbuffet 7x diner Welkomstdrankje lx koffie met gebak Kofferservice Avondprogramma Vervoer per Comfort Class touringcar 8 daagse busreis - Vertrek: 11,18,25 okt Incl: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner 4 bootovertochten Stadswandeling/ rondrit Cork en Dublin o.l.v. een gids Vervoer per Comfort Class touringcar o Ja, ik ontvang graag de nieuwe brochure Naam-dhr/mevr Adres PostcodePlaats TelefoonjE-maiL_ Zonder postzegel opsturen naar: effeweg.nl, antwoordnummer 778, 7700 VG Nieuwleusen 15 daagse busreis - Vertrek: 20 okt I Incl: 14 overnachtingen 14x ontbijt 13x diner I Stadswandeling/rondrit Florence en Rome o.l.v. I een gids Nederlands sprekende gids op dag 15,7 en 11 Vervoer per Comfort Class touringcar I Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon en o.b.v. een boeking voor 2 personen. Exclusief excursie en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking. *8»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6