De Leutfabriek in Sas raakt langzaam op stoom Kalfjes zijn oogappeltjes op hoogstamfruitdag ZEEUWS-VLAANDEREN 25 Keuken Terneuzenaar krijgt stank voor dank Een 23-jarige Terneuzenaar is zondagochtend rond 5 uur aangehouden voor een po ging tot diefstal met geweld. Zondagmorgen tegen slui tingstijd van de horeca zag een 17-jarige Terneuzenaar dat een 23-jarige plaatsge noot in het uitgaansgebied problemen had met andere stappers. Om escalatie te voorkomen bood hij hem een lift aan. Aan de Toorop- straat gaf de jongeman aan dat hij een andere kant op ging en dat de man bij hem achterop niet meer verder mee kon rijden. Plotseling eiste zijn passagier de fiets van de 17-jarige op. Hij sloeg daarbij met zijn skateboard in op zijn weldoener. Samen met omstanders overmees terde de jongeman hem. De politie werd erbij gehaald en hield de man aan. De agressieveling is overge bracht naar een politiecel. Auto vermoedelijk in brand gestoken Aan de Sloelaan is zaterdag morgen een auto door brand verwoest. De politie ver moedt dat er sprake is van brandstichting. De brand werd rond vier uur ontdekt door de eigenaresse van de auto. De brandweer bluste het vuur. De technische re cherche is gevraagd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de brand. Kerkgebouw Leger voortaan De Brug Het kerkgebouw van het Le ger des Heils aan de Dijk- straat in Terneuzen gaat voortaan als De Brug door het leven. Het gebouw staat er al tien jaar, maar had nog steeds geen naam. „Wij heb ben een brugfunctie. Maar deze naam kan iedereen op zijn eigen toepasselijke ma nier interpreteren", aldus- Rens Roos van het Leger. Axelaar met speed en spullen opgepakt Een 37-jarige Axelaar is vori ge week donderdag aan de Wouterij in Koewacht aange houden voor een poging tot diefstal uit een schuur. Dat maakte de politie afgelopen weekend bekend. Hij viel op, omdat er geen kenteken platen op zijn auto zaten. Tij dens een fouillering trof de politie in zijn tas een autora dio, navigatiesysteem en bijna 3 gram speed aan. ruime keuze-, \mw rt'k IwliiÉ ook uoor uio totale keukenverbouwing SAS VAN CENT - Wagenbouwers- club Pijke Zot is een van de vele Sasse carnavalsverenigingen die dit jaar naar het voormalige Vlaan- derenhal zijn verhuisd. Het tot De Leutfabriek omgedoopte com plex krijgt steeds meer gestalte. Nagenoeg alle participanten heb ben inmiddels hun stekje betrok ken, vertelt Jan Vinke van Stich ting De Leutfabriek. „Alleen De Deurdouwers zitten nog op hun oude plek, omdat zij dit jaar alle pijlen willen richten op de vie ring van hun 44-jarig jubileum. Zij verkassen daarom na het eerst volgende carnavalsfeest naar De Leutfabriek", aldus Vinke. Stichting De Leutfabriek nam het verpauperde Vlaanderencomplex vorig jaar over van de gemeente Terneuzen om het om te turnen tot een carnavalsbolwerk. Als het aan Vinke had gelegen, was dat in een rapper tempo gebeurd. „We hadden last van kinderziektes. Er moest nog een aanvullend brand- veiligheidsonderzoek plaatsvin den en ook de kans op geurhin- der moest nader worden bestu deerd. Gelukkig waren de conclu sies van deze onderzoeken posi tief voor De Leutfabriek, maar het kostte dus wel tijd. Dan waren er nog wat problemen met de stroom, maar gelukkig heeft geen enkele participant zich hierdoor laten weerhouden. Het begint te lopen, het enthousiasme groeit." Vinke bespeurt dat de saamhorig heid onder de carnavalsverenigin gen groeit. „Elke vereniging heeft zijn eigen toko in De Leutfabriek, maar vragen als 'mag ik jouw boor even lenen' worden steeds normaler. Met gescheiden, afgeslo ten ruimtes zorgen we er tegelij kertijd ook voor dat 'ongevraagd lenen' niet mogelijk is." Döor de aanloopproblemen is de invulling van het stadskantoor, ook op het Vlaanderencomplex, vertraagd. Vinke hoopt dat in no vember of december de eerste bandjes er hun repetitieruimtes kunnen inrichten. „Er is ook be langstelling van kunstenaars, die er een atelier willen beginnen." Denk niet dat ze het zaterdagmid dag op het erf van Het Melkhuis in Terhole over oud-klasgenoten of vrienden van vroeger hebben. Het trio heeft het over fruit. Namens Stichting Landschapsbe heer Zeeland zoeken ze naar oude, vergeten Zeeuwse rassen. En dus hopen ze dat er op de 1 hoogstamfruitdag iemand langs- komt die een boompje in zijn tuin heeft staan, maar niet weet wat voor appels of peren er nu precies aan groeien. „Vorige week, in 's-Heer Abtskerke, was het wel prijs. Toen kregen we een Jules Guyot, een peer die stamt uit 1875, voorgeschoteld. En een Pom- me de Jerusalem, een appel die zo zacht is dat-ie alleen lekker is voor mensen zonder kunstgebit. Dat zijn overigens allebei ook geen Zeeuwse rassen", aldus Traas. Het gros van het fruit komt in grote kratten of kruiwagens naar Het Melkhuis, om te worden verpulverd door een pers, die er houdbaar sap van maakt. Veel kinderen kan dat niet zoveel schelen. Zij hebben heel andere oogappeltjes: de vele kalfjes op het erf. TERNEUZEN TERNEUZEN TERNEUZEN KOEWACHT Spoorstraat 18c 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie u;u>tv.feeufeenpIus.com MAANDAG 29 SEPTEMBER 2014 Veel bezoekers hielden zich op het jubileumfeest van Pijke Zot aan de dresscode: groen, foto Peter Nicolai door Raymond de Frel door Raymond de Frel TERHOLE - Jan Traas, Walter Berent- sen en Eddy Dobbelaar kijken el kaar eens vragend aan. Nee, conclu deren ze, er zit tot nu toe helemaal niets nieuws bij. „We zien hier al leen maar oude bekenden", zegt Berentsen. Veel mensen zagen in een grote mobiele pers een prima bestemming voor al het fruit uit hun tuinen, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65