Vliegtuigje Nico Baby is een oud troetelkind Fruit onder kostprijs door boycot 'Automarkt vooral om gezicht te laten zien' 24 ZEEUWS-VLAANDEREN CARNAVAL De Sasse wagenbouwersvereniging Pijke Zot doet al 55 jaar dwaas. Reden genoeg voor een groot feest. Een aantal leden stak daar een stokje voor. Met succes, want za terdag maakte de in 1955 gebouw de Nico Baby, vernoemd naar res taurateur Nico Hoenkamp, voor het eerst sinds 1999 weer een vlucht. Of beter, een vluchtje. Waar moderne, van kunststof ge maakte zweefvliegtuigen grote af standen kunnen afleggen, vond Nico Baby het na vier minuutjes alweer welletjes. „Als Nico Baby op honderd meter hoogte wordt gebracht, komt-ie 2,5 kilometer ver. De moderne zweefvliegtui gen kunnen vanaf dezelfde hoog te zes kilometer ver komen", legt Wim Lindenbergh van EZAC uit. De vlucht vanaf het Axelse vlieg terrein was voor veel mensen een speciale gebeurtenis. Neem Hen- ny Doppegieter, die het vliegtuig in 1969 namens de vereniging voor duizend gulden overnam van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. En Hans Regeer had er al een min stens zo speciaal gevoel bij. Hij kreeg in 2007 het verzoek de res tauratie van Nico Baby op zich te nemen. „Tijdens een grondtrans port in Eindhoven was de staart- slof en het richtingsroer zwaar be schadigd. Maar gaandeweg ont dekte ik dat er veel meer aan de hand was. Het is een open vlieg tuig, dus kan er ook hemelwater in komen. Vroeger werd er een lijmsoort gebruikt, die oplosbaar was. Op den duur eist dat zijn tol; ook de romp was aan een flinke restauratie toe. Bovendien bleken ook de vleugels in heel slechte staat", aldus Regeer. Met hulp van de Vrienden van Ni co Baby is het eenmansvliegtuigje weer helemaal opgelapt. Mossel maaltijden, giften en andersoorti ge acties waren nodig om geld bij een te krijgen voor het onder houd van het troetelkindje van EZAC. „De grijze haren van onze club hebben er vroeger nog in ge vlogen. Toen was het corvee, nu is het bijzonder", aldus Evert Fek- kes van de Vrienden van Nico Ba by. Instructeur Dick Westbroek had de eer om Nico Baby na vijf tien jaar eindelijk weer te laten vliegen. Het voelde als een mo ment van oude glorie. SAS VAN CENT - Vijf keer het zot- tengetal, zo lang bestaat de Sasse wagenbouwvereniging Pijke Zot dit jaar „Het getal elf is in de car navalswereld heel belangrijk, het is het zogenaamde zottengetal", vertelt voorzitter Leon Sol. „Dus een 55-jarig jubileum is dan zeker reden voor een groot feest", doelt )ohan Pijcke op het jubi leum dat zaterdagavond wordt ge vierd. Voor café De Reseda staan de mannen van de carnavalsvere niging wat te praten. Het is de stilte voor de storm, want later die avond wordt drie honderd man verwacht. „Dat kan ik niet aan, zoveel mensen", grapt een vrouw die er ook bij komt staan. „Dan laten we er speciaal voor jou maar 299 binnen", zegt Pijcke. Allemaal hebben ze een groen shirt aan. „Dat is de kleur van Pij ke Zot. Dat is ook de dresscode vanavond, dus hopen dat ieder een daar aan meedoet. We heb ben ook allemaal een hoedje op nu. Het is eigenlijk traditie dat we dat pas doen wanneer alle wagens klaar zijn, maar speciaal voor dit jubileum maken we daar een uit zondering op", wijst Leon Sol naar zijn kleurige hoofddeksel. Over de geschiedenis van hun ver eniging vertellen de mannen maar wat graag. „Het is jammer dat we dat boekje met de hele his torie niet mee hebben", roepen de mannen in koor. Job Vander- vinnen, die ook lid is: „We zijn in ieder geval de oudste wagenbouw vereniging van Sas van Gent." Pijcke vult hem aan. „Ho, ho. Vol gens mij zelfs van heel Zeeland." „En het is allemaal begonnen in Het is allemaal begonnen met een potje kaarten in hotel Royal CARNAVALSBOLWERK hotel Royal", gaat Pijcke verder. „Tijdens het kaarten. Pijke Zot staat ook voor de schoppen aas." Vandervinnen gaat verder. „Het was destijds een vereniging voor de Sasse middenstand. Maar te genwoordig is natuurlijk iedereen welkom", legt hij uit. „Al kan je pas vanaf je zestiende echt lid worden", vertelt Sol. „Omdat je er gens een grens moet trekken." Het Pijke Zot-feest in De Reseda is de eerste van een reeks activitei ten om het jubileumjaar te vie ren. „Daar kunnen we alleen nog niet zoveel over vertellen", lacht Vandervinnen. „Er is namelijk nog niets helemaal rond, dus om het daar nu al over te hebben... Er is vanaf nu tot aan de carnaval so wieso ieder weekend iets te doen, want alle verenigingen organise ren wel iets. We willen in ieder geval iets doen tijdens het 'Wa gentjes Kieken', dat is twee we ken voor de carnaval." „Vanavond willen we allereerst al le leden - dat zijn er zeventien - nog eens extra in het zonnetje zet ten. En dan is het op naar de 66 jaar", vervolgt de voorzitter. „Ik weet niet of ik dat ga halen, hoor", vertelt Pijcke grappend. Volgens het GroentenFruit Huis staat een aantal telers het water al dusdanig aan de lippen dat ze fail lissement heeft aangevraagd. Zo dramatisch is het in Zeeland nog niet, reageert fruitteler en woord voerder van de vakgroep fruitteelt van ZLTO Rinus van ?t Westeinde uit Nisse. „Maar de grootste pijn komt in de winter en het voor jaar", wijst hij op de voorraden in de koelcellen. „Nu teren we nog een beetje op de voorraad van het vorige jaar." De fruitpluk is momenteel vol aan de gang. Aan de bomen in Ne derland hangt naar schatting voor 350.000 ton aan appels. De peren- oogst werd begin augustus ge schat op 336.000 ton. De produc tie van een kilo appels of peren kost ongeveer 40 cent, inclusief ar beid en inzet van machines. De 15 cent lagere marktprijs betekent op een oogst van een miljoen kilo een inkomstenderving van zo'n 150.000 euro. Door de Russische boycot wordt de Europese markt overspoeld door veel goedkopere Poolse appels. Vandaag presenteert de Europese Unie mogelijk een nieuwe schade regeling voor fruittelers. De 125 miljoen euro die tot dusver in het vooruitzicht is gesteld, vindt Van 't Westeinde 'een lachertje'. „Wat de sector werkelijk helpt, is een vergoeding die minimaal de kost prijs dekt én een klein plusje." Voor langere termijn ziet Van 't Westeinde meer heil in het aanbo ren van nieuwe afzetgebieden. Hij is optimistisch over het be zoek dat een Chinese delegatie on langs bracht aan Zeeland. Ook ziet hij kansen in Duitsland voor de Conference peer. „Die is daar nog vrij onbekend. Naar mijn idee kunnen we die 125 miljoen beter gebruiken voor promotie van het Nederlandse fruit, om nieuwe markten te veroveren." Marktmeester Wim de Maat pro beerde daarom samen met vier Terneuzense autodealers zaterdag de tweedehands automarkt nieuw leven in te blazen. De gara ges Rida, Van Putten, Verbrugge en Cappendijk parkeerden samen zo'n tachtig occassions en enkele nieuwe auto's in de openlucht showroom. „Zo'n dag levert echt wel wat op, maar we doen het toch vooral om ons gezicht te la ten zien", aldus autoverkoper Mar cel Cappendijk. Het resultaat van alle aan- en ver koopgesprekken is pas in de ko mende weken t.e meten. „Want of die auto's nou in de garage staan of op de Markt, het is natuurlijk nog steeds geen broodje kaas dat je koopt, hè", grapte een bezoeker terwijl hij een rondje langs de keurig gepoetste wagens liep. Of de automarkt een vervolg krijgt, ligt volgens De Maat aan de be reidwilligheid van de dealers. door Raymond de Frel AXEL - Het scheelde niet veel of het houten zweefvliegtuig PH-213, beter bekend als Nico Baby, had he lemaal niet meer bestaan. De oldti mer van zweefvliegvereniging EZAC uit Axel was dusdanig be schadigd dat de club er van af wil de. Het begon met een kaartspel in hotel Royal door Tom Scheele I Dick Westbroek bestuurde zaterdag de Nico Baby, die voor het eerst sinds 1999 weer eens een vlucht maakte, foto Peter Nicolai Johan Pijcke van Pijke Zot Niet alleen Pijke Zot viert dit jaar een carnavalsjubileum. Ook wagen bouwvereniging De Deurdouwers heeft dit jaar reden voor een feest je. De club bestaat 44 jaar. De Deurdouwers besloten de ver huizing naar De Leutfabriek, waar alle Sasse wagenbouwers zich dit jaar hebben verzameld, vanwege jubileumactiviteiten met een jaar uit te stellen. De inrichting van De Leutfabriek krijgt inmiddels vorm. Alle vereni gingen hebben een eigen, afsluit bare ruimte in het voormalige Vlaanderencomplex. Carnaval wordt in 2015 gevierd van 14 tot en met 17 februari. door Marcel Modde NISSE - Fruittelers lijden grote finan ciële schade als gevolg van de Rus sische boycot op appels en peren uit het westen. De prijs die de te lers krijgen voor hun product, is tot ver onder de kostprijs gedaald tot 25 cent per kilo. Tot voor kort was dat nog 50 cent. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Eerst was er het Heili ge Koeweekend op de Markt in Ter- neuzen, vervolgens Terneuzen on Wheels. Maar daarna was er, op de discussie over wel of niet parkeren op de Markt na, lange tijd helemaal niets meer te doen op autogebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64