Bodybuilder Denzei is een lief, gezellig knuffelbeest Chef-dirigent Berkhemer vertrekt bij Het Zeeuws Orkest. 'Niet op het beste moment'. HET ZEEUWS ORKEST 26 ZEELAND Katinka Polderman schrijft geschenk Voorpremière Week van het Zeeuwse Boek 2014 film 'Brozer' UITGELATEN In Uitgelaten zet de krant elke week een hond in het zonnetje die in een dierenasiel met smart wacht op een nieuw baasje. Van daag: Denzei Volgende week leest u of hij een nieuw thuis heeft gevonden. Als een bodybuilder komt hij uit het Die renasiel Walcheren in Vlissingen gelopen; de Amerikaanse bul dog Denzel. Met zijn brede voor kant en smallere achterkant ziet de hond er imponerend uit. „Denzel? Dat is echt een lief, ge zellig en lomp knuffelbeest", lacht Tamara Diender, die de riem van de driejarige reu vast houdt. Ze loopt even mee tijdens het uit laten, want Denzel kan zich wan trouwend gedragen richting men sen die hij niet kent. „Waarschijn lijk komt dit doordat hij een beet je loenst", verklaart de jonge vrouw, „Het heeft in ieder geval niets met zijn verleden te maken, want deze prachthond is absoluut geen afdankertje. Hij heeft trai ning gehad en kent de comman do's goed." De buldog kijkt met grote ogen, die een beetje scheel staan, naar Tamara. Ondertussen kwispelt hij letterlijk met zijn hele lichaam. Denzel kan af en toe nogal lomp zijn. „Het zou kunnen dat hij klei ne kinderen pardoes omver loopt. Dus toen zijn vorige bazin zwan ger raakte, vond ze dat ze hem niet meer genoeg vrijheid kon bie den en dat hij een beter plekje ver diende." Opeens begint Denzel aan de riem te trekken. „Wat zie je dan jongen?", vraagt Tamara. Al snel wordt duidelijk wat hij ziet; een zwart plastic bekertje dat op de weg ligt. Reuze interessant vindt de stoere hond. Denzel is sowieso dol op nieuwe indrukken. Hij houdt van het strand en is gek op autorijden. „Als er een kofferbak openstaat zit hij er zo in." De tong van de hond hangt al snel uit zijn bek. Als een mak lam metje blijft Denzel de rest van de weg netjes naast ons lopen. Soms vraagt de stoere hond te veel van zichzelf. Zo kan hij uren achter een met een bal spelen en lekker dollen, maar vanwege een opera tie aan allebei zijn kniebanden heeft hij iemand nodig die hem daarin afremt. „Hij is weer hele maal gezond, maar hij moet nog wel een soort revalideren", ver klaart Tamara. Terug in het asiel is Denzel maar wat blij dat hij weer even lekker rustig kan gaan liggen. „Het zou zo fijn zijn als Denzel 's avonds ook iemand heeft die naast hem zit en hem even lekker knuffelt", zegt de vrijwilligster terwijl ze de hond over zijn kop streelt. Sam en Aiden: Husky Aiden uit het asiel in Ter- neuzen die vorige week in de krant stond, heeft inmiddels een nieuw onderkomen gevonden. Een thuis in België. Daarentegen zit beagle Sam uit het Goese asiel nog altijd te wachten op een nieuw baasje. MIDDELBURG - Chef-dirigent Joan Berkhemer neemt afscheid van Het Zeeuws Orkest. De najaars concertserie vanaf vrijdagavond in de Zeeuwse Concertzaal is de laatste onder zijn leiding. Vijftien jaar vast verbonden aan hetzelfde orkest is lang? „Jawel, dan is het tijd voor iets nieuws. Ik vind alleen het moment van ver trek niet heel gelukkig. Het is een onzekere tijd en om dan ook van artistieke leiding te wisselen, vind ik riskant. Ik voel me erg ver antwoordelijk voor Het Zeeuws Orkest, ik had er voor willen vech ten. Hier zit een familie. Daarom vind ik het moeilijk om weg te gaan. Ik heb het gevoel dat ik fami lie verlaat. Maar ik heb zelf lange tijd in een orkest gezeten en weet dat iets nieuws altijd plezierig is. Dat is gezond, dat is normaal." Wat trof Berkhemer aan bij het Zeeuws Orkest in 1999? „Een be drukte sfeer, weinig spontaniteit, blazers die helemaal geen contact hadden met de strijkers en anders om, geen eenheid. Er was ook ja renlang geen chef-dirigent." Berkhemer heeft de democratie erin geblazen met een artistieke commissie en met een artistiek adviseur van buitenaf (Boude- wijn van Bemmelen), die de din gen fris zag en goede contacten had in het land. Ook creatief viel er veel te doen. Dat besefte Berk hemer al toen hij aanvankelijk als gast voor een bijzonder project naar Zeeland kwam: een optre den van het Zeeuws Orkest sa men met Blof en met Toots Tiele- mans in het kader van het Straat festival Vlissingen. „Ik heb acht nummers van Blof bewerkt. Ze za gen dat ik partituren kon schrij ven, ze zochten iemand die flexi bel was. Wederzijds beviel het heel goed." Ik wens Meylemans voor voortbestaan van dit orkest vindingrijkheid toe Het Zeeuws Orkest was hem 'te provinciaals'. Daar heeft hij veran dering in gebracht. Berkhemer ge tuigde van goed gevoel voor bij zondere projecten die landelijke belangstelling trokken: De opera film Gloria Transita voor het Film festival in Vlissingen en voor het Zeeland Nazomerfestival I due Fosari, een complete Verdi-uitvoe- ring met digitale decors en de Michiel de Ruyter Cantate in het herdenkingsjaar 2007. Ook de Nieuwjaarsconcerten behoren voor hem tot de hoogtepunten. „Ik dacht meteen al: er moet iets: je kunt niet meer volstaan met een orkest dat een ouverture, een concertje en een symfonietje speelt. De mensen zijn zo ver wend met de media. Je moet cross-overs doen, humor erin brengen, entertainment." Zijn laatste serie heeft hij weer sa mengesteld als een menu. „Eerst een Prélude van Debussy, een MIDDELBURG - De uit Zeeland af komstige cabaretière Katinka Pol derman schrijft het geschenk voor de Week van het Zeeuwse Boek die van 29 oktober tot 8 no vember wordt gehouden. Het boek heeft de opmerkelijk lan ge titel: 'De onfortuinlijke dood van Krijn Kip en andere verhalen die best wel eens echt gebeurd zouden kunnen zijn (maar mis schien ook niet)'. De gezamenlijke Zeeuwse boek verkopers houden deze 'Week' dit jaar voor de twintigste keer. In de betreffende week krijgen Zeeuw se boeken extra aandacht zowel in de bibliotheken als in de boek winkels. Iedereen die tijdens de Week van het Zeeuwse Boek voor ten minste 15 euro aan algemene boeken koopt, krijgt de verhalen bundel van Katinka Polderman ca deau. Het verhaal Poesjes daaruit werd eerder gepubliceerd in de bundel 'Zondig in Zeeland'. TERNEUZEN - Film by the Sea door het jaar vertoont vanavond om 20.00 uur in Cinecity in Terneu- zen de voorpremière van Brozer van Adelheid Roosen en Marnie Blok. De film gaat over de veer kracht van de mens, liefde en de confrontatie met het onvermijde lijke. De makers worden voor en achter de camera geconfronteerd met de grenzen van fictie. Mor gen ook te zien in Cinecity Vlis singen om 14.00 en 19.30 uur. door Janneke Koster 'Het voelt als je door Ali Pankow I Soliste Sjaan Oomen (1985, viool) I Soliste Dana Zemtsov (1992) be speelt de altviool. Joan Berkhemer, chef-dirigent I Tamara met buldog Denzel. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60