Pauselijke eer voor Marga van de Plasse Kentalis begint met naschoolse groepsbehandeling in Goes Elk weekeinde tot 50 zware sportblessures 24 BEVELANDEN en THOLEN SAAMHORIGHEID Wandelproject 'Elke stap telt' Wilhelminadorp dreigt na de korfbal, de jop en het Polderfeest ook de dorpskrant kwijt te raken. ep KWADENDAMME - Bestuurslid Mar- had gevonden. Vanaf 1990 nam ze ga van de Plasse van de Bonifacius- de hele administratie van de paro- parochie in Kwadendamme heeft chie op zich. Daar kwamen gaan gisteren de Pro Ecclesia et Pontifice deweg steeds meer activiteiten ontvangen, de hoogste pauselijke bij, zoals onder meer het geven onderscheiding voor leken. van godsdienstles, initiëren en be geleiden van vele werkgroepen, De onderscheiding werd haar tij- begeleiding van communicanten dens de dienst opgespeld door de- en vormelingen, het zijn van in- ken-vicaris Paul Verbeek van het en extern contactpersoon, beden- bisdom Breda. ker van het bed en broodje, initia- Voorzitter Sjaak Uitterhoeve van tiefnemer van tal van themavie- het parochie kernbestuur H. Boni- ringen, intensieve betrokkenheid facius Kwadendamme haalde de bij het in de markt zetten van het vele verdiensten van Van de Plas- Bonifaciusbier, het onderhouden se aan. „Zonder uitzondering zal van contacten met de omliggende iedereen die weet wie Marga is, PKN-kerken en mede-oprichter wat Marga gedaan heeft en wat van de processie. Daarnaast be- Marga nog altijd doet en wat Mar- kleedt Van de Plasse nog talloze ga hopelijk nog lang blijft doen maatschappelijke functies, onder voor onze Bonifaciusparochie, vin- meer in de Borselse gemeente den dat die onderscheiding meer raad als fractievoorzitter van het dan op zijn plaats is", zei hij. Uit- CDA en in het bestuur van de ge- terhoeve roemde haar bindend fuseerde basisscholen SKOP. vermogen, „haar grote kracht". Behalve Van de Plasse en haar Van de Plasse begon in 1979 met echtgenoot steekt ook bijna haar het notuleren van de parochiever- hele verdere familie op Kwaden- gaderingen, nadat pastoor Piet damme al lange tijd veel energie van Bilzen haar daartoe bereid in de parochie. GOES - Vanuit het Jeugdcentrum aan de Joseph Lunslaan in Goes begint vandaag om 13.00 uur het wandelproject 'Elke stap Telt' van SMWO. Iedereen die regelmatig wandelt of dat wil doen, kan mee doen. Aan de hand van een testje wordt per persoon het instapni- veau bepaald. Iedereen krijgt een stappenteller in bruikleen en een individueel opbouwprogramma. 'Elke stap telt' duurt tien weken. Wekelijks komen de deelnemers op maandag bij elkaar om hun nieuwe weekplan op te halen en een wandeling te maken. Deelna me 10 euro, 0113-277111 of n.slager@smwo.nl WILHELMINADORP - Het is een beet je een noodklok die Henk Hooger land tussen de regels door luidt in de Wilhelminadorpse dorpskrant De Brug. Als zich geen nieuwe medewer kers voor het periodiek aanmel den, zal dat vrijwel zeker verdwij nen, spiegelt hij zijn dorpsgeno ten voor. Net als, zo somt Hooger- land in zijn schrijven op, eerder is gebeurd met de korfbalvereni ging, de jongeren ontmoetings plaats (jop) en meer recent het Polderfeest. Dat evenement had anders rond deze tijd plaatsgevon den, ware het niet dat er te wei nig mensen bereid waren het dit jaar op poten te zetten. Ook van een andere activiteit die zaterdag op veel plekken werd gehouden, Burendag, is in het dorp aan het kanaal Goes-Goese Sas niets te merken. Is de saamhorigheid in Wilhelmi nadorp aan het afbrokkelen of is dat te dramatisch aangezet? Hoogerland, 70 jaar en actief (ge weest) in meer gremia dan er op een A4'tje passen, heeft geen wa terdichte verklaring. „Ik veronder stel dat Wilhelminadorp tevreden is", zegt hij, thuis aan de Westha- vendijk. „De doorsnee inwoner zegt: 'ik wil eigenlijk niks, ik zit toch vlak bij Goes'. Daardoor is het moeilijker om dingen voor el kaar te krijgen. Maar als je het dorp leefbaar wil houden, moet je er wel wat voor doen." Mensen die willen helpen zijn er volgens Hoogerland genoeg, orga niseren is een ander verhaal. „Ik heb meermalen gehoord dat het Polderfeest moet blijven. Maar dat zeggen mensen van tachtig. Niemand wil verantwoording ne men, want geen tijd." Overigens speelde ook de crisis wel een rol bij het ter ziele gaan van het Pol derfeest. Een kraampje kostte meer dan het opbracht en ook sponsoren tastten minder diep in de buidel. Een ander voorbeeld is het op te stellen dorpsplan. „Met het oog daarop is vorig jaar een enquête gehouden. Twee rede lijk geslaagde informatieavonden volgden, maar de finishing touch blijft uit", zegt Hoogerland. Dat er afgelopen zaterdag - sinds jaren - een redelijk bezochte toneel avond was in het dorpshuis, was eenmalig. „Een spontaan idee van een oud-inwoner Simon Römer, die dat in zijn huidige woonplaats Streefkerk ook doet." Hoogerland is zelf graag overal bij betrokken en vindt het ook leuk om dingen te regelen. „Op een ge geven moment moet iemand het wel overnemen, ik doe dat stapje voor stapje." Voorlopig lijkt het echter op dat hij nog niet kan stoppen. Want op zijn oproepje in De Brug van anderhalve week geleden zijn nog bar weinig reacties gekomen. De groep is bedoeld voor kinde ren die doof of slechthorend zijn of een taalontwikkelingsstoornis hebben. Soms kunnen ze moeilijk leren, hebben ze een verstandelij ke beperking of een bijkomende stoornis als autisme of ADHD. Hun leeftijd is van vier tot en met twaalf jaar. De behandeling duurt over het algemeen twaalf maan den, waarbij een multidisciplinair team betrokken is. In dit team zit ten onder anderen een logope dist, een behandelcoördinator, pe dagogisch behandelaars en een ouderbegeleider. Het kind komt na schooltijd op maandag, dinsdag en donderdag naar de groep en leert onder meer hoe hij zich beter kan redden in de omgang met anderen. Na het avondeten is het kind weer thuis. Bij de naschoolse gfoepsbehande- ling worden de ouders betrokken. Zij krijgen handvatten voor een (nog) beter contact met hun kind. Met de naschoolse behandeling speelt Kentalis in Goes in op de vraag die daar naar is. Kentalis wil samenwerken met de scholen in Goes en omgeving. Ook kinde ren met ernstige taalproblemen die het regulier onderwijs volgen, kunnen hiervoor in aanmerking komen. Naast naschoolse groeps behandeling biedt het Goese cen trum ook Zeeuwsbrede vroegbe- handeling voor peuters en kleu ters met auditieve en/of commu nicatieve problemen en een (tele fonisch en digitaal) Adviespunt Spraak en Taal voor ouders en pro fessionals. Info/aanmeldén: 0113-27 33 66 of goes@kentalis.nl In de zomermaanden worden elk weekeinde tussen de 25 en 50 mensen op de Spoedeisende Hulp van het ADRZ geholpen omdat ze een blessure hebben opgelopen door sport of spel. Vooral de con tactsporten voetbal en hockey voor een flinke stroom patiënten, aldus de chirurg. En in de winter maanden ziet hij elk weekeinde tussen de 10 en 20 sporters langs komen wegens een blessure. Het merendeel van de sporters die Klop moet behandelen, speelt op een laag niveau. Dat zijn sporters die weinig trainen, hun war- ming-up verwaarlozen en het veld opgaan nadat ze tot diep in de nacht zijn uitgegaan. Al die fac toren vergroten het risico op een sportblessure, aldus de chirurg. Die blessures kunnen maatschap pelijk flinke gevolgen hebben, zo weet hij. „Een forse enkelblessu re, daar kan je maanden last van hebben." 'Je moet wel wat willen doen voor de leefbaarheid' Marga van de Plasse ontvangt de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. foto Johan van der Heijden door Luc Oggel Impressie van het Polderfeest in 2012. archieffoto Johan van der Heijden GOES - Dagbehandelcentrum Kenta lis begint vanaf donderdag 2 okto ber in Goes met naschoolse groeps behandeling. Vooralsnog gaat het om één groep met zeven kinderen die als gevolg van een communica tiestoornis problemen hebben in de sociaal-emotionele ontwikke ling. door Emile Calon ARNEMUIDEN - Meer en beter trai nen en een goede warming-up voor de wedstrijd kunnen veel pro blemen voorkomen, zo stelt ortho pedisch chirurg Patrick Klop van het Admiraal de Ruyter Zieken huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58