Vier gemeenten van Euplettproject te gast Minireünie bij Barbier I 1 Organisator broedt op combinatie muziekfestival met trekkertrek 1' 1 44 Ik vind het leuk 24 SCHOUWEN-DUIVELAND EVENEMENT De eerste Fjoertoer in Renesse smaakt naar meer. Bezoekers en organisatoren zijn enthousiast. ft i 1 JA B* In het kader van het Europese pro ject Euplett wisselen de gemeen ten ideeën uit om vitale stadsker nen te creëren. De komende week wordt onder meer aandacht be steed aan Zierikzee en Renesse. Woensdag 1 oktober wordt een openbaar toegankelijk congres (voertaal Engels) gehouden in de Rian van der Maas (tegenwoordig woont ze in Doetinchem) zette een oude rond 1977 gemaakte klas- senfoto op Facebook. Samen met Barbara van den Bosch (meisjes naam Challer en wonend in Haar lem) kwam ze op het idee het klasje weer eens bij elkaar te roe- Nieuwe Kerk in Zierikzee rond om dat thema. De gemeente Schouwen-Duiveland brengt Krot of Kans in. Dit project van CBK Zeeland - waarbij onder meer ge meente, Zeeuwland en onderne mers zijn betrokken - gaat binnen kort van start. Vanuit een pand aan de Mol werken wisselende be zoekers een blik op de stad Zierik zee en haar toekomstmogelijkhe den. Woensdagmiddag staan er workshops op het programma rondom projecten die tot stand zijn gekomen dankzij burgerparti cipatie. pen. Gistermiddag schoven twaalf van die leerlingen van des tijds bij elkaar aan tafel bij het Ou werkerkse café de Barbier. Eng? „Nee, hooguit wat spannend", zegt Barbara. „Alsof je op school reisje gaat", voegt Rian daar aan toe. „We hebben zoveel lief en leed gedeeld", blikt Irma Bolijn (tegenwoordig wonend in Colijns- plaat) op die lagere schooltijd te rug. „Het is zo leuk om iemand die je meer dan 30 jaar niet hebt gezien, terug te zien. Koester je verleden, is wat mij betreft dan ook de boodschap. Ook al was het vroeger lang niet voor ons alle maal zo leuk. Maar als je je verle den niet omarmt, word je ook niet gelukkig in de toekomst." RENESSE - Tien deelnemers aan de Fjoertoer in Renesse waren zater dag jarig. Maar niet alleen zij kre gen een cadeau. De tweeduizend Fjoertoerders werden collectief ge trakteerd op schitterend weer én prachtige plaatjes. Van fantasiefiguren tot metersho ge kaarsen. „Erg mooi, fantas tisch", klinkt het veelvuldig langs de route. „De sfeer, het totaalplaat je. Dat is het leukst", zeggen Co- bie en Han Philipoom uit Zierik zee na afloop van de door hen ge maakte 7,5 kilometer lange tocht. Voor wie niet meedoet: de stoet verlichte petjes is de moeite van het kijken al waard. Kunstenares Els kranendonk uit Koudekerke maakte een engel van lichtjes waar mensen, vlak voor ze op de Oude Moolweg de be woonde wereld bereiken, onder door lopen. „Een engel om men sen te steunen. Sommigen heb ben er 21 kilometer op zitten. Dan kun je wel wat steun gebruiken", verwacht Kranendonk. Klopt, bevestigen Corina, Mirjam, José, Nicolet, Monique en Ilonka uit Noord-Holland. „Het is leuk, maar zwaar. Vooral aan het begin zitten best veel donkere stukken." Ludo van Lochem uit Rijswijk heeft met zijn 12-jarige kleindoch ter Sam uit Hummeloo eveneens de 21 kilometer afgelegd. Sam deed eerder dit jaar al mee aan de Vierdaagse in Nijmegen. „Maar dit is een zwaarder parcours, om dat zand, asfalt en stenen elkaar afwisselen." Metershoge aan de bomen bunge lende kaarsobjecten scheppen een feeëriek sfeertje in de Oude dat er wordt samengewerkt Dat is beter dan onderlinge jaloezie MEER OVER DE FJOERTOER Moolweg. „Met dank aan Hendrik leisman, die we tot burgemeester van deze weg hebben gebombar deerd", zegt Johan van Lansber gen, die de scepter zwaait over het laatste stukje rayon richting fi nish. Jeisman regelde dat er bij al le aanwonenden stroom kon wor den afgetapt voor de lichtobjec- ten. Ze maken dat de laatste me ters tocht voor de deelnemers voorbij vliegen. Van Lochem, ver woed Terschellingganger, herkent vele 'belevingen' (waaronder die kaarsen) van de zeven Fjoertoers die hij eerder op Terschelling liep. Dat doet voor hem niets aan het plezier af. „Ik vind het juist leuk dat er wordt samengewerkt. Dat is beter dan onderlinge jaloezie." De verhouding tussen Zeeuwen en niet-Zeeuwen wordt - even uit de losse pols - op 50-50 geschat. Zeker is in ieder geval dat er zo wel Nederlanders, Duitsers als Belgen meedoen - weet Van Lans bergen op basis van de inschrij vingen. Hij diept nog wat feitjes uit de statistieken op. „De jongste deelnemer is 5, de oudste is 83 jaar. De gemiddelde leeftijd is 46. En...er zijn er tien jarig vandaag." „Een jongensdroom", geniet Poot van de ronkende machines om hem heen. „Voor een volgende keer denk ik aan een combinatie van muziekfestival met dit. Dan heb je voor verschillende doel groepen wat." Jochem Flikweert uit Nieuwerkerk zit op een met Zeeuwse vlaggetjes uitgeruste Deutz te wachten tot hij de baan - in de categorie 4,5 ton - weer op mag. Zijn baas van Bogaard Grondwerken vroeg hem of hij mee wilde doen. „Tuurlijk", lacht Flikweert: „Al die power. Dat geeft wel een kick." Dat vinden er meer, blijkt uit de paar honderd bezoekers die toekij ken hoe de zestig deelnemende trekkers een steeds zwaarder wor dende sleepwagen voorttrekken, om al dan niet een full pull in de wacht te slepen. Poot: „Wilco deed een maand geleden mee aan de Trekkertrek in 's-Heer Abtsker- ke. Toen dachten we: dat moeten we toch eigenlijk ook bij ons heb ben?". De organisatoren hoopten op een stuk of vijftig deelnemers, maar hadden binnen de kortste keren zestig inschrijvingen binnen. „Leuk ook dat er zoveel mensen komen kijken. Het is echt een hartstikke leuk evenement." In de categorie oldtimers werd Pieter van der Have uit Ooster- land eerste. De winnaars in de overige categorieën zijn: Robert Hoek (2,5 ton), Jan Poot uit Dreischor (3,5 ton), Wiek Dam uit Rilland (4,5 ton), B. de Hondt uit Goedereede (5,5 ton) en K. de Hondt uit Goedereede (6,5 ton). EP ZIERIKZEE - Vertegenwoordigers van collegagemeenten uit Zweden, Denemarken, Kroatië en Noord-ler- land zijn vanaf vandaag tot en met vrijdag te gast op Schouwen-Duive- land. door Esme Soesman OUWERKERK - Het was een klasje van niets: de bovenbouw van de Ouwerkerkse basisschool uit 1977. Zestien leerlingen vormden samen klas 4, 5 en 6. Cisteren ontmoet ten ze elkaar, bijna spontaan, op een steenworp afstand van de plek waar hun school 37 jaar geleden stond. Fjoertoer zet Renesse in stralend licht door Esme Soesman Het klasje van toen op de plek waar de school ooit stond. Eén klasgenoot is overleden. De rest was om andere redenen absent, foto Dirk Jan Cjeltema Ludo van Lochem, deelnemer Fjoertoer is Terschellings voor vuurtoren. De tocht is daar zeven jaar geleden voor het eerst gehou den. Vorig jaar heeft ook Egmond een eigen editie gekregen. Renes se is er sinds dit jaar bij. Daarmee stopt de uitbreiding om het evenement uniek te houden. Alle drie plaatsen hebben eigen bij zonderheden en afstanden en wor den ook op andere momenten ge houden. Zaterdag 29 november 2014 wordt de Fjoertoer in Egmond ge houden, maar deze tocht is al vol geboekt. Op Terschelling vindt de achtste editie op 28 maart 2015 plaats. Meer informatie is te vinden op: www.fjoertoer.nl. door Esme Soesman DREISCHOR - Na eerder al eens het drukbezochte festival Pootstock in Dreischor op touw te hebben ge zet, haalde Jan Poot met Rudi Jong man en Wilco de Groen zaterdag voor het eerst Trekkertrek naar Schouwen-Duiveland toe. I De gele ballastbak op de sleepwagen wordt gaande de rit naar voren ge trokken waardoor het gewicht toeneemt, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54