Valpartij Marquez zonder gevolgen De Leeuw begint goed aan Zeeuwse titelstrijd Golfers Europa houden Ryder Cup in bezit 18 SPORT Tafeltennissers blijven in kleuterklas Goese atleet haalt de finish van de Spartathlon. Hij doet 34 uur en 2 minuten over de 245,3 kilometer. ARAGON - Een tweede valpartij in evenveel wedstrijden is motorcou reur Mare Marquez gisteren niet duur komen te staan. De Spaanse WK-leider in de MotoGP schoof bij de Grote Prijs van Aragon in de regen onderuit, maar zag zijn naaste belager Dani Pedrosa even eens op het asfalt belanden. Beide Spanjaarden namen de gok om op de door regen steeds natter wordende baan niet over te scha kelen naar nat-weer-banden. Mar quez, die drie rondes voor het ein de weggleed, liep in de WK-stand zelfs een puntje uit op zijn rivaal. Hij eindigde als dertiende, Pedro sa als veertiende. Tijdens de vori ge race in San Marino ging Marqu ez ook al onderuit, waardoor hij iets van zijn riante voorsprong moest prijsgeven. Met nog vier ra ces te gaan koestert hij nog altijd een voorsprong van 75 punten op Pedrosa. Alles gebeurde in de rug van Jor ge Lorenzo, die in de gladde om standigheden geen moeite had om zijn Yamaha overeind te hou den. Hij kwam na 23 rondes met een voorsprong van meer dan tien seconden op het koppel Aleix Espargaro/Cal Crutchlow over de meet. De Spanjaard troefde de Brit uiteindelijk nipt af in de strijd om de tweede plek. In de Moto3 greep Jasper Iwema net naast een punt. De 24-jarige coureur keerde terug in het WK als vervanger van Bryan Schou ten. Iwema was met de Maleisiër Zulfahmi Khairuddin in een fel gevecht verwikkeld om het laat ste WK-punt, maar eindigde als zestiende. Scott Deroue, de twee de Nederlander in de Moto3, viel uit. De zege in de lichtste klasse was voor de Italiaan Romano Fe- nati, die zijn KTM net iets eerder over de streep stuurde dan de Spanjaard Alex Marquez. In de Moto2 was de Spanjaard Ma verick Vinales de snelste. De ne gentienjarige coureur liet WK-lei- der Esteve Rabat en de Fransman Johann Zarco achter zich. VLISSINGEN/SPARTA - Giel Joziasse heeft de Spartathlon uitgelopen. De 52-jarige Goesenaar volbracht de Griekse monstertocht van Athene naar Sparta over 245,3 kilo meter in 34 uur en 2 minuten. Hij kwam als 105e over de finish. De Spartathlon staat bekend als zwaarste ultraloop in Europa. Joziasse begon vrijdagmorgen on der de Acropolis in Athene met 348 anderen om 6.00 uur (Neder landse tijd) aan de wedstrijd. Za terdagmiddag om 16.02 uur kon hij in Sparta het beeld van Leoni- das kussen. Hij is de tweede Zeeuw die de Spartathlon vol brengt. In 1996 slaagde Jan van der Weijde uit Kapelle daarin als eerste. Joziasse formuleerde enkele jaren geleden twee doelen in zijn hard loopcarrière: een marathon bin nen drie uur lopen en de Spar tathlon volbrengen. Dat eerste doel realiseerde hij enkele jaren geleden al. Het tweede bleek moeilijker. Twee jaar geleden ging Joziasse al eens van start in de Spartathlon, maar werd toen ge sloopt door de hitte. Bij tempera turen van meer dan 35 graden moest hij na 65 kilometer uit de race stappen. Dit jaar waren de omstandighe den beter. De thermometers kwa men nooit boven de 25 graden. Maar ook nu kreeg de Goesenaar het niet cadeau. Joziasse startte snel, liep de eerste zestig kilome ter binnen zes uur en nam toen gas terug. Bij het vallen van de avond kreeg hij het voor het eerst moeilijk en 's nachts moest hij vechten tegen verschillende inzin kingen. Vooral de beklimming van de Sangaspas na circa 150 kilo meter was een tegenvaller. Die was veel zwaarder dan verwacht. Joziasse hielp daar Wilma Dierx uit Amsterdam, die de steile afda ling niet alleen aandurfde. Joziasse: „Het was hardlopen en wandelen, hardlopen en wande len. Ik werd heen en weer geslin gerd tussen helemaal kapot en weer in de race. Ik heb even ge dacht aan opgeven, maar dat was geen optie voor mijn begeleiders. Zonder hen had ik het zeker niet gehaald. Dan was het even eten en drinken bij de checkpoints en weer wegwezen. Je bent helemaal leeg en heel gevoelig voor aan moedigingen. Dankij één duim omhoog kon je soms weer een stuk verder." Een hazenslaapje van een half uur hielp Joziasse 's morgens vroeg over een dood punt. Daarna kon hij flink gasgeven. Tot de vol gende inzinking kwam. „Het was soms rekenen hoe ver het nog was en hoe lang ik er nog over moest doen. Achteraf gezien ben ik nooit in tijdnood gekomen." De finish was prachtig, maar min der emotioneel dan Joziasse ver wacht had. Op het laatste rechte eind kreeg hij van zijn vrouw Ani ta, dochter Anouk en Leonie Ton uit Zierikzee de Nederlandse vlag. Samen met hem gingen ze over de streep, Joziasse als 105e en eerste Nederlander. „Vergelijk het met de finish van de Kustmara- thon in de Langstraat in Zoutelan- de. Daar leek het wel op." Zijn tijd van 34 uur en 2 minuten was ruimschoots binnen de li miet. Die lag op 36 uur. De emo ties kwamen pas een dag later, toen Joziasse terug kon kijken op zijn geslaagde monstertocht. Hij zag in gedachten stukjes film van de dagen ervoor voorbijkomen en las de vele aanmoedigingen en fe licitaties die hij via sociale media ontvangen had. „Dat was even knipperen", erkende hij, terwijl hij in Sparta op een terrasje wak ker zat te worden. De Goesenaar kwam redelijk on geschonden uit de strijd. Natuur lijk deden zijn benen zeer, maar hij kwam toch nog redelijk soepel de trap af. Eén blaartje slechts was het tastbare bewijs van de tocht over 245,3 kilometer. De komende tijd gaat Giel Jo ziasse eens lekker uitrusten. Nieu we doelen gaat hij niet for muleren. „Genieten van het hard lopen. Da's alles wat ik voorlopig wil." Middelburger Daaf Kasse, die vo rig jaar met hetzelfde puntenaan- tal als Johnny de Leeuw als twee de eindigde, is dit jaar niet van de partij. Daarom is Arjo Kousema ker op papier de belangrijkste con current van De Leeuw. De speler uit Heinkenszand maak te in de openingsronde geen fou ten. Hij nam Wim Koppejan in een opsluiting en dwong daarna schijfwinst af. Dat was goed voor de overwinning. Alle vijf partijen in de hoofdklas se eindigden in een beslissing. Jos de Wild won in een goede aanval- spartij van Aart Slager en Kees Rijk liet met een krachtige aanval door het centrum Hans van Akke ren kansloos. Jaap Veerhoek tenslotte rekende na ruim zes uur spelen af met zijn clubgenoot Niels Roelofsen, die in het late middenspel wat foutjes maakte en toen in een ver loren overmachtseindspel terecht kwam. In de promotieklasse ging René Dusebout, de grootste favoriet voor de eindzege, van start met een probleemloze zege op Simon Schot. LISSABON - De Nederlandse tafel tennissers hebben zaterdag bij de EK voor landenteams in Lissabon hun meerdere moeten erkennen in Wales. Oranje verloor met 2-3 en liep daardoor promotie naar de tweede divisie mis. De ploeg die gecoacht werd door Li Jiao had tegen Wales verschil lende matchpoints, maar kon die niet verzilveren. Nederland blijft daardoor in de laagste Europese divisie en ontmoet op het volgen de EK weer dwergen als Gibraltar, Liechtenstein en San Marino. In de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats won de Neder landse vrouwenploeg met 3-2 van Roemenië. De winstpunten kwa men op naam van Li Jie (twee) en Britt Eerland. Daarna kwam Oran je voor de tweede keer tekort te gen Hongarije en werd zesde. Door onder meer winstpartijen van Graeme McDowell, Rory Mcll- roy, Martin Kaymer en Jamie Do naldson werd de zege vroegtijdig veilig gesteld. De eindstand kwam, omdat ook Sergio Garcia won en Justin Rose, Ian Poulter en Vincent Dubuisson het punt deelden, uit op 161/2-111/2. De Eu ropese equipe, waarin net geen plaats was voor Joost Luiten, had aan veertien punten genoeg om de titel te prolongeren. Mcllroy maakte de meeste in druk. De Noord-Ierse aanvoerder van de wereldranglijst was na veertien holes klaar met Rickie Fowler. Hij had toen al vijf bir dies, een eagle en maar één bogey geslagen. Donaldson had na vijf tien holes genoeg afstand geno men van Keegan Bradley. De de butant uit Wales had het genoe gen het beslissende punt binnen te brengen. McGinley vond al zijn spelers ko lossaal en geniaal. „Trots is het eerste woord dat me te binnen schiet", zei hij na Donaldson te hebben omhelsd. „Het was een eer deze twaalf geweldenaren bij elkaar te mogen brengen." Joziasse bereikt z'n doel door Koen de Vries Giel Joziasse met de lauwerkrans en de medaille die hij verdiende door in de Spartathlon te finishen. door Daaf Kasse 'S-GRAVENPOLDER - In de strijd om het Zeeuws damkampioenschap is titelhouder Johnny de Leeuw zater dag in 's-Gravenpolder met een klinkende overwinning van start ge gaan. De Goesenaar dwong tegen Cor Boot al vroeg in de partij een hekstelling af en toen Boot op de zeventiende zet in de fout ging, sloeg De Leeuw toe met een win nende damzet. door Gerrit Hendriksen GLENAEGLES - De Europese golfers hebben op de befaamde baan van Gleneagles in Schotland de Ryder Cup, de begeerde prijs van het tweejaarlijkse vergelijk met de Amerikaanse elite, stevig vastge houden. De selectie van captain Paul McGinley verdedigde op de slotdag, met de twaalf singles op het programma, de voorsprong (10-6) met succes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50