Actiegroep verstopt kind voor jeugdzorg 4 BINNENLAND ILLEGAAL NETWERK Sylvano zit ondergedoken voor jeugdzorg. Hij trekt van huis naar huis. APELDOORN - Er is een illegale ac tiegroep actief in Nederland die kinderen uit handen van jeugd zorg houdt door ze te laten onder duiken op geheime adressen in di verse delen van het land en des noods het buitenland. Uit vrees voor ontdekking verblijven de kin deren korte tijd, soms niet meer dan een paar dagen, op één adres. Deze krant is de groep op het spoor gekomen tijdens onderzoek naar de verdwijning van de 10-ja rige Sylvano uit Sneek. De groep, die ruim een jaar actief is, bestaat uit ongeveer twintig mensen die op basis van eigen ne gatieve ervaringen met jeugdzorg zo handelen. Ze hebben de afgelo pen tijd zes kinderen opgevan gen. Deze krant heeft meerdere le den van de groep gesproken. „We zien het als een laatste redmiddel. Kinderen verdwijnen onterecht in instellingen. We moeten iets doen", verklaart een van hen haar deelname. De groep neemt voorzorgsmaatre gelen om buiten beeld te blijven. De deelnemers gebruiken bijvoor beeld onderling prepaid telefoons met steeds andere nummers en wisselen met codetaal via inter net informatie uit. „We kennen el kaar ook niet allemaal." De precieze werkwijze willen de betrokkenen niet uitleggen. Jeugd zorg Nederland weet dat kinderen verborgen worden ge houden, maar is verrast dat dit ook georganiseerd gebeurt. Jeugd zorg wil er verder niet veel over kwijt. Bureau Jeugdzorg Friesland zegt dat de verdwijning van Syl vano bij de politie is gemeld. „Die houdt zich bezig met zijn opspo ring zodat hij de zorg kan krijgen die hij nodig heeft." De politie doet onderzoek en waarschuwt alle betrokkenen. „Dit is een zeer ernstige zaak en ook niet in het belang van het kind. Degenen die betrokken zijn bij het verbergen van Sylvano ris keren celstraffen tot negen jaar." APELDOORN - Sylvano wil ooit dj worden, maar zit nu ondergedo ken, in Nederland. Hij is op de vlucht voor jeugdzorg. Het is een dramatische ontwikkeling in zijn al veelbewogen jonge leven, nadat hij in 2012 voor het eerst door jeugdzorg uit huis werd geplaatst. Hij gaat nu van huis tot huis, van mensen die zijn aangesloten bij een ondergronds netwerk van ruim twintig personen die zich verzetten tegen wat ze 'de dicta tuur van jeugdzorg' noemen. De actiegroep vindt jeugdzorg in dit geval vele malen slechter voor Sylvano dan de angst en stress die verhuizen van adres naar adres hem nu bezorgt. Ook moeder An- nelies (34), die niet zegt te weten waar haar zoon is, gaat er om die reden mee akkoord. We ontmoeten Sylvano op zijn onderduikadres. Hij wil zijn ver haal vertellen. „Zodat iedereen het weet en mij kan helpen. Dat wil ik al zo lang, maar niemand luistert naar me." Hij wil dat het stopt. Wil terug naar zijn moeder. Naar zijn broertje van 1,5 jaar. Hij wil niet langer wonen in instellin gen, op een groep, bij vreemde mensen. Hij zegt dat ze hem niet begrijpen. Hem pijn doen. „Ik wil vrij zijn. Een normaal leven." Jeugdzorg kan niet voor mij zorgen. Die mensen begrijpen het echt niet Het zijn opvallende woorden voor een kind van 10. Hij praat ge makkelijk over wat hij heeft mee gemaakt, wat hij denkt, wat hij wil. Sylvano was 8 jaar toen hij uit huis werd geplaatst. Hij beschrijft de opvanghuizen en instellingen waar hij zat, compleet met straat en huisnummer. De mensen die er werkten, wie lief was en vooral wie gemeen. Wie hem pijn deed. „Jeugdzorg kan niet voor mij zor gen. Ze begrijpen het gewoon echt niet." Sylvano is bang. Hij houdt voort durend de omgeving in de gaten. Volgt elke auto die hij hoort. „Ko men ze me halen? Mogen ze dan ook binnenkomen? Ze mogen me niet vinden. Dan mag ik mama nooit meer zien." Hij is bang terug te moeten naar de instelling waar hij zat. Of nog erger, een gesloten instelling, zo dat hij niet meer kan weglopen. Hij heeft zijn moeder al maanden niet gezien. Hij mist haar. „Daar om liep ik ook steeds weg." Het is een vicieuze cirkel. In vier maanden nam hij negen keer de benen. Dat leidde in juni tot een opsporingsbericht via Amber Alert. 'Zwart krullend haar, don kerbruine ogen, getinte huids kleur, 1.45 meter, normaal pos tuur', stond er in. Hij werd enkele dagen later door de politie bij zijn moeder thuis gevonden. Zij werd vastgezet in Zwolle en moet vol gende maand voor de rechter ver schijnen omdat ze haar kind zou hebben onttrokken aan het wet tig gezag. Op 16 september verdween Syl vano opnieuw. Dit keer geen Am ber Alert, maar een burgernetbe- richt waarin werd opgeroepen naar hem uit te kijken. Via een vooraf afgesproken methode wist de jongen contact te leggen met het illegale netwerk van twintig mensen dat hem nu verborgen houdt. Hoe dat contact tot stand kwam, wil de actiegroep niet zeg gen. Sylvano woont sindsdien op ver schillende adressen: steeds voor een paar dagen in een andere wo ning. Zijn tasje met spullen staat klaar voor het geval hij moet vluchten. Zijn helpers zeggen te beseffen welke risico's ze nemen, maar zijn daar door hun ervarin gen met jeugdzorg graag toe be reid. „Alles beter dan jeugdzorg", luidt het antwoord op de vraag of dit leven wel goed is voor Syl vano. „Kind en moeder zijn zwaar getraumatiseerd. Ze zijn er slechter aan toe dan voordat jeugd zorg zich met hen bemoeide." Moeder Annelies vertrouwt er op dat haar zoon in goede handen is. Veel onduidelijk over schietpartij The Sand De politie weet nog niet wat er is gebeurd in de Amsterdamse club The Sand, waar zaterdag ochtend een man overleed na een schietpartij. De identiteit van het slachtoffer is nog niet zeker, maar de politie zegt wel een idee te hebben wie het is. Volgens de politie zijn er geen aanwijzingen dat de schietpar tij tijdens het feest Afro Dance XXL een liquidatie was. Er wa ren op dat moment, rond 4.15 uur, zo'n tweeduizend bezoe kers. De club werd na het inci dent per direct voor onbepaal de tijd gesloten door burge meester Van der Laan. Gewonden door op hol geslagen paard Acht mensen zijn gisteren ge wond geraakt toen een paard met wagen op hol sloeg en het pu bliek in rende tijdens de Zuider- parkspelen, een cowboy-en india- nenfeest in Rotterdam. Drie ge wonden, onder wie twee kinde ren, zijn ter controle naar het zie kenhuis gebracht. Volgens de poli tie had het paard, dat tijdens het feest in een koets mensen voor een ritje meenam, net pauze toen het schrok van de herrie van trommels. Het dier schoot met wagen en al het grasveld op en kwam pas weer tot stilstand toen het volgens de politie 'een in- dianentent in rende'. 'Drugsdealers handelen vaker in nepmedicijnen' De handel in vervalste medicij nen is zo winstgevend dat drugs handelaren overstappen op dit soort geneesmiddelen. Blijkbaar hebben ze zich omgevormd tot handelaren in nepmedicijnen, al dus rechercheur Chris van Steen- kiste van opsporingsorganisatie Europol gisteren in het program ma Reporter Radio. Volgens Van Steenkiste duiken in dossiers steeds vaker namen op van crimi nelen die eerder voor drugshan del werden veroordeeld. Crimine len stappen volgens hem over om dat de straffen voor de handel in namaakmedicijnen lager zijn dan die voor drugshandel. Negen aanhoudingen na schietpartij Na een schietpartij in De Meern bij Utrecht zijn zaterdag rond mid dernacht negen mensen aange houden. Vijf van de negen, onder wie de man die beschoten werd terwijl hij zijn hond uitliet, zijn inmiddels vrijgelaten. Wat de aan leiding voor het incident was, is niet bekendgemaakt. Wel was er sprake van problemen 'in de rela tionele sfeer\ Niemand raakte ge wond. De politie kan nog niet veel zeggen over de toedracht en de onderlinge banden tussen het slachtoffer en de andere verdach ten. De schietpartij vond midden in een woonwijk plaats. Het slachtoffer belde zelf de politie. September warm, droog en zonnig Met een verwachte gemiddel de temperatuur van 16 graden gaat september de boeken in als warm, droog en zonnig. Vol gens Weeronline.nl is het nor maal gemiddeld 14,5 graden. September 2014 is de op zeven na warmste septembermaand sinds het begin van de metin gen in 1901. De warmste was in 2006. Toen was het in De Bilt gemiddeld 17,9 graden. Aan het eind van deze maand zal de tel ler naar verwachting uitkomen op 22 dagen met een maximum temperatuur boven de 20 gra den. Ook hierbij is 2006 'record houder': 26 warme dagen. door Anne Boer 'Zeg tegen mama dat door Anne Boer Sylvano (10) ■n: - |g g !§f V Sylvano hoort volgende week of hij van de rechter terug naar huis mag. AMSTERDAM ROTTERDAM RIJSWIJK DE MEERN ZEIST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4