Nog geen killersmentaliteit bij volleybalsters SPORT 5 Brons Lenderink bij junioren Nederlandse zege op strand Sao Paulo Christiaan Varenhorst en Reinder Nummerdor heb ben gisteren het beachvol- leybaltoernooi van Sao Pau lo gewonnen. De Nederlan ders waren in de finale van het laatste Grand Slamtoer- nooi van 2014 te sterk voor de Brazilianen Ricardo Alex Costa Santos en Emanuel Rego: 2-0 (21-17 21-13). «Dit was een perfecte wedstrijd", liet Nummerdor weten. „We waren nagenoeg foutloos." Topzwemmer betrapt op diefstal De Japanse topzwemmer Naoya Tomita is verbannen bij de Aziatische Spelen in Zuid-Korea wegens diefstal. De wereldkampioen van 2010 op de 200 meter school slag (kortebaan) ging met een camera van een Zuid- Koreaanse journalist aan de haal. Een bewakingscamera legde de roof van het 6000 euro kostende toestel vast. Tomita bekende schuld en kon daarna meteen zijn kof fers pakken. Hogenkamp wint Franse challenger Tennisster Richel Hogen kamp heeft gisteren het ITF-toernooi van Cler mont-Ferrand gewonnen. De 22-jarige Doetinchemse versloeg op het Franse hard court Julie Coin, die een thuiswedstrijd speelde: 6-1 6-3. Hogenkamp boekte haar achtste toernooizege op de ITF-tour. Ze bekleedt mo menteel de 165e positie op de wereldranglijst. Murray in tranen na eerste zege in 2014 De Schotse tennisser Andy Murray heeft eindelijk zijn eerste titel van het jaar ge wonnen. De olympisch kam pioen, die lang gehinderd werd door een rugblessure, was gisteren in de finale van het ATP-toernooi in het Chi nese Shenzhen in drie sets te sterk voor de Spanjaard Tommy Robredo: 5-7 7-6 6-1. Murray, die na afloop in tra nen uitbarstte, werkte in de tweede set liefst vijf match points weg. Nadal maakt na drie maanden rentree Rafael Nadal keert komende week in Peking terug op de tennisbaan na een periode van drie maanden. De Span jaard nam rust vanwege een pijnlijke linkerpols. „Het gaat goed. Ik ben er klaar voor", meldde hij zaterdag in de Chinese hoofdstad. Nadal speelde zijn laatste wedstrijd op Wimbledon waar hij in de vierde ronde werd uitgeschakeld door de Australiër Nick Kyrgios. Nederland sloot de eerste ronde gisteren af met een 3-0-zege op het zwakste team van de poule, Mexico. Oranje deed dat met de reserves omdat de wedstrijd, die al om half elf 's ochtends begon, slechts een dikke tien uur na af loop van de kraker tegen Rusland kwam. Naar die ontmoeting met de titel verdediger zaterdagavond had het team reikhalzend uitgekeken. Bondscoach Gido Vermeulen en de speelsters lieten vooraf weten dat 'we altijd goed tegen Rusland spelen'. Het wapen van de Russin nen, hun lengte en daardoor aan vallende en blokkerende over wicht, zou door Oranje met scherp serveren, goed verdedigen en slim aanvallen gecounterd moeten en kunnen worden. Een puntje (3-2-nederlaag) of zelfs een kleine zege en dus twee pun ten, daar werd op ingezet. En dat zou Oranje niet alleen betere pa pieren geven voor de tweede ron de, maar vooral ook een bevesti ging geven van de eigen mogelijk heden. Oranje kon haar kwaliteiten twee sets lang inderdaad tonen in Vero na, won de eerste set met tactisch en technisch uitstekend volleybal, werd weggeblazen in de tweede set, maar kwam in de derde set sterk terug en vocht zich van een 22-20-achterstand naar een 24-22-voorsprong. Maar die twee setpoints en de kans op een punt, bleken niet aan Oranje besteed. De wereldkampioen won de set met 27-25 en daarna de wedstrijd. Net als eerder in de week tegen de Verenigde Staten bleek het hui dige Nederlands team wel bij machte om een grootmacht bij de strot te grijpen. Maar doordruk ken zit er (nog) niet in. „Dat moet deze jonge groep nog leren", stel de Vermeulen opnieuw vast. Overigens deed hij zaterdag nau welijks een beroep op de speel sters die wel vaker op een groot toernooi met die druk hebben ge speeld. Laura Dijkema en vooral Manon Flier mochten alleen in de kansloos verloren tweede set aan treden. In de vierde set, toen Oranje voor haar laatste kans streed en al snel op achterstand kwam, liet de bondscoach hen werkeloos in de trappelzone staan. Met twee nederlagen (VS en Rus land) en drie zeges (op Thailand, Mexico en Kazachstan) gaat Oran je naar de tweede ronde die woensdag begint. Daarin komt de ploeg met olympisch kampioen Brazilië en Servië opnieuw twee mondiale grootmachten tegen, maar ook Europese toppers als Bulgarije en Turkije. „Het worden vier topwedstrijden waarin we ons team verder kun nen ontwikkelen", zei Vermeu len. Maar hij weet ook dat het re sultaat wel degelijk telt. Niet eens zozeer voor dit WK op zich als wel voor de klassering op de we reldranglijst, die weer gevolgen heeft voor het olympische kwalifi catietraject. Vermeulen: „We wil len en moeten zo veel mogelijk Europese landen onder ons hou den en daar gaan we nu alles aan doen." En dan zal die gewenste verras sing er toch een keer moeten ko men. „Eigenlijk zagen we hem niet ver trekken", zei Simon Gerrans, die tot zijn grote teleurstelling slechts had kunnen spurten voor de tweede plaats. De Australiër gaf treffend de kracht van Kwiat kowski aan: „Een intelligente, tac tische sterke renner, die ook nog eens sterk genoeg is om het alle maal uit voeren." Daar stak de Nederlandse ploeg flets bij af. „Wat moet ik er van zeggen", reageerde schaduw-kop- man Tom Dumoulin gelaten. „Bauke en ik zaten van voren, maar uiteindelijk hebben niet echt meegedaan om de medail les." De Limburger was duidelijk in zijn oordeel: „We waren met zijn allen niet goed genoeg. Niet alert genoeg vooral. Je moet van voren zitten op de belangrijke momen ten en dat was niet het geval. Waarom niet? Omdat meer van voren zitten ook betekent dat je meer pijn voelt." Kwiatkowski zei die pijn pas te hebben gevoeld toen hij over de streep kwam. „Vraag me niet naar mijn eerste emoties. Alles deed zeer na de finish. Ik zag mensen om me heen. Ik wist dat ik een kleine voorsprong had moeten verdedigen en dat alle ri sico's zich hadden uitbetaald. Maar om echt te kunnen vertel len hoe ik me nu voelde toen ik over de streep kwam, zal ik er eerst een nachtje over moeten sla pen." Zo zei hij er ook nog geen idee van te hebben hoe de wereldtitel zijn leven zal veranderen. „Ik zal mijn ploeggenoot Tom Boonen vragen wat deze titel met je doet. Hij heeft het in 2005 al een keer meegemaakt." PONFERRADA - Peter Lenderink heeft zaterdag bij het WK wielren nen in Ponferrada brons veroverd bij de wegwedstrijd voor junio ren. Het goud na een rit van 127 ki lometer in Spanje was voor de Duitser Jonas Bokeloh, die in de sprint van een grote groep de Rus Alexandr Koelikovski en Lende rink achter zich liet. MAANDAG 29 SEPTEMBER 2014 SAO PAULO INCHEON CLERMONT-FERRAND SHENZHEN PEKING door René Banierink VERONA - De Nederlandse volley balsters vertrokken een week gele den naar het wereldkampioen schap in Italië om zichzelf en de we reld te verrassen. Dat zal dan moe ten gebeuren in de tweede ronde. Want in de eerste poulefase kreeg Oranje twee topteams voor de loop, maar vergat het team de trek ker over te halen. Michal Kwiatkowski wordt in Spanje de eerste Pool die wereldkampioen op de weg wordt, foto Dick Soepenberg/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37