Het einde van de mythe dat Marianne Vos niet te kloppen is Kimetto rekt marathonwereldrecord op 4 SPORT WK WIELRENNEN Jonge Pool blijft sprinters voor in Ponfèrrada. De Nederlanders durven niet genoeg pijn te lijden in de wegwedstrijd. Van het resultaat op zich, een kari ge tiende plaats, baalde ze wel. „Normaal ben ik niet zo blij met een zilveren plak, maar dan heb je in ieder geval nog iets." Nu moest ze het doen met de verzachtende pijn van een wereldtitel voor haar Franse Rabo-ploeggenote Pauline Ferrand-Prevot. Dat ze de spurt aantrok voor de 22-jarige blondi ne uit Reims, was volgens Vos puur toeval. Hoezeer de buitenwe reld er ook een vooropgezet com plot in zag. „Ik zag pas later op de videobeelden dat ze uit mijn wiel kwam, maar dat was zeker niet de opzet", verweerde Vos zich fel. Het paste zaterdag bij het onge loof waarmee de wereld in Ponfèr rada naar de ondergang van La Vos keek. De mythe van de vrouw die niet te verslaan is, werd er doorbroken. De dame in kwestie zegt dat dat in ieder geval voor haar geen verrassing is. „Mijn con currenten hebben wel vaker het idee dat ik te kloppen ben. Alleen had de buitenwereld dat niet door. De mensen denken: Marian ne Vos staat aan de start, dan zal ze wel weer winnen. Zo is het is het nooit geweest. Iedereen is te kloppen. Soms moet ook ik de tru- kendoos opentrekken/' Zaterdag hielp ook dat niet. Nadat de gehavende Nederlandse ploeg het voorbereidende werk zo goed als mogelijk had uitgevoerd, bleek dat Vos in ieder geval sterk ge noeg was om de strijd om het goud aan te gaan. Vos sprong op de slothelling fel als anders mee met een aanval van de Zweedse Emma Johansson. Elisa Longo Borghini en Lizzie Armitstead slo ten bij de twee aan. Met een klei ne voorsprong reden ze naar de boog van de laatste kilometer. En toen stokte het. De vier keken el kaar aan. Ze keken om. En ze za gen de anderen terugkomen. Een Vos in goeden doen had al tijd doorgereden, wist ook bonds coach Johan Lammerts. „Want ze verliest bijna nooit de sprint van Johansson en Armitstead." Het was een verwondering, die de Bra bantse kribbig counterde. Dat ze slechts tiende eindigde in de spurt om de zege, kwam volgens haar ook 'bijna nooit' voor. Het zei alleen alles over haar vorm. Die was niet super en daarom aar zelde ook zij toen de meute er aan kwam. In de fotofinishspurt kwam Jo hansson na de Duitse Lisa Bren- nauer als tweede over de streep. „Marianne is nog steeds een ge weldige renster, maar na acht keer op rij op het podium te heb ben gestaan, is het misschien niet verkeerd dat de boel in de top wat opgeschud wordt", zo gaf de Zweedse aan dat de krachtsver houdingen binnen het peloton langzaam aan het veranderen zijn. Vos kan dat laatste als voorvecht ster van het vrouwenwielrennen alleen maar toejuichen. Met de mythevorming liep het volgens haar toch al een beetje uit de hand. Glimlachend reageerde ze daarom op de uitleg die de ken ners gaven bij het feit dat ze in de tweede ronde ongeschonden uit de massale valpartij was geko men. „Ik zou heel slim mijn fiets dwars op de weg hebben ge stuurd om erger te voorkomen. Nou, het was gewoon remmen, hopen en geluk hebben, hoor. Maar ach, mensen denken al snel dat ik alles kan." PONFÈRRADA - De sprinters voor zijn. Het lukte de Pool Michal Kwiatkowski gisteren beter dan de Nederlandse kopman Bauke Mollema. Beiden beseften in de aanloop naar het WK dat het de enige manier was om in Ponfèr rada de regenboogtrui te verove ren. Samen met de tegenvallende Ne derlandse ploeg was Mollema in de natte Spaanse stad echter geen moment bij machte om dat plan ook uit te voeren. Kwiatkowski had de benen en het lef wel om in de laatste ronde alles en iedereen te verrassen met een aanval in de afdaling van de voorlaatste be klimming. „Het was niet eens ge pland. Ik zag gewoon een kans en nam alle risico", gaf de pas 24-jari- ge Kwiatkowski aan nadat hij zich had laten huldigen als de eerste Poolse wereldkampioen ooit. Kwiatkowski werd in 2010 prof bij het Spaanse Caja Rural. Na een jaartje RadioShack brak hij door bij Omega Pharma Quick Step. Inmiddels geldt hij met Rafal Ma- jka als de exponent van de ople ving van het Poolse wielrennen. „Deze titel sluit het jaar voor ons geweldig af. Eerst Majka in de Tour en dan nu dit", zei Kwiat kowski. Uitgerekend de Tour liep voor Kwiatkowski uit op een fiasco. „Misschien was ik nog te ver moeid van het voorjaar. Achteraf is het mijn geluk geweest. Ik heb goed rust genomen en ben sterker teruggekomen dan ooit, blijkt van daag." De jeugdige Pool sprak van een ti telstrijd waarvan hij wist dat hij de hele dag attent voorin moest koersen. Precies dat laatste lukte de Hollanders niet. „We reden niet attent genoeg", sprak Molle ma schuldbewust. De vorm was er volgens hem wel, maar op het moment dat het gebeurde zat hij net te ver van achteren om te kun nen reageren op de tegenaanval van onder anderen Philippe Gil bert en Alejandro Valverde. Ach teraf kwamen ook zij te laat om dat de sluwe vogel toen reeds gevlogen was. We waren met zijn allen niet goed genoeg. Niet alert genoeg vooral Dat voor een marathonwereldre cord Berlijn moet worden aange daan, werd andermaal onder streept. Voor de zesde keer in suc cessie, en de zevende keer in to taal, had de grensverlegging in de Duitse hoofdstad plaats. De Braziliaan Ronaldo da Costa te kende in 1998 voor de primeur en - nadat Berlijn eerst door Chicago en vervolgens Londen was afge lost - vervolgens kleurden de Keni aan Paul Tergat, de Ethiopiër Haile Gebrselassie (twee keer), de Ke niaan Patrick Makau, diens land genoot Wilson Kipsang en nu dus Kimetto de status verder in. De sprong besloeg in die zestien jaar drie minuten en acht seconden. Berlijn mag dan het snelste par koers hebben, perfect is het traject niet. Dat heeft alles te maken met de belangrijkste insteek: stadspro motie. Immers, de wegrace zet de metropool dankzij de rechtstreek se televisie-uitzending op de toe ristische kaart, en dus is de route doorgaans - net als bij collega-ma rathonsteden - een veredelde stadstoer voor de kijkers thuis. De overheersende gedachte is daar om dat de rek er nog niet uit is. Te meer omdat het gros van de top- lopers harder loopt dan 21,1 kilo meter per uur. Sterker, het we reldrecord op de halve marathon staat op 58.23 minuten en liefst 104 atleten bleven al binnen het uur. Een marathon is daarentegen geen optelsom van twee halve afstan den. In fysieke en psychologische zin vergt het een andere benade ring. Niet alleen het energievraag stuk speelt een rol, maar eveneens de discipline om driekwart van de wedstrijd zuinig te lopen. Want als het aanvangstempo ook maar iets te hoog ligt, kan dat in het slot deel funeste gevolgen hebben. Zo doende blijft de klassieke afstand een uitdaging vol mysterie. Niettemin: dat recordraces kun nen worden geregisseerd, is bewe zen. Tempomakers zorgen voor een gelijkmatige snelheid, waarbij ze vanaf een motor door de wed strijdregelaar vaak worden opgejut of juist afgeremd. Daarnaast is de bonus voor de coryfeeën meestal niet op de klassering maar op de eindtijd afgestemd. Hoe sneller er wordt gelopen, hoe hoger de pre mie. Eigenbelang wordt zo ge meenschappelijke relevantie bij de concurrerende deelnemers. Kimetto, die aan de vooravond al op een besttijd zinspeelde, merkte onderweg dat hij met zijn benen sprak. „Ik zag de tussentijden en besefte dat een wereldrecord erin zat", aldus de nieuwe held. De triomftocht voor de dertigjari ge Kimetto was ook een zegepraal voor Gerard van de Veen. De atle- tenmakelaar, sinds vorig najaar met de onttroonde recordhouder Wilson Kipsang de man in bonis, heeft tevens de nieuwe heerser in zijn 'stal' zitten. Dat achter de Afri kaanse loopwonders Nederlandse manager schuilgaan, toonde ook nummer twee Emmanual Mutai aan. De Keniaan die eveneens on der de oude recordtijd liep (2.03.13 om 2.03.27 uur), wordt begeleid door Hulstenaar Michel Boeting. MARATHONRECORD Kwiatkowski toont wél lef in slotfase door Ad Pertijs PONFÈRRADA - Marianne Vos is haar wereldtitel kwijt. Voor het eerst in negen jaar eindigde ze zelfs naast het podium. „Ach, dat moest toch een keer gebeuren", zo wil de 27-jarige Brabantse geen dra ma maken van het feit dat er zater dag in Ponfèrrada een einde kwam aan een unieke reeks van drie gou den en vijf zilveren medailles. door Ad Pertijs Tom Dumoulin m Marianne Vos verbijt de teleurstelling na haar tiende plaats in Ponfèrrada. foto Wouter Roosenboom/Hollandse Hoogte door Marco Knippen BERLIJN - De Keniaan Dennis Kimet to heeft gisteren historie geschre ven: als eerste atleet raffelde hij de 42 kilometer en 195 meter binnen twee uur en drie minuten af. De re cordscore van 2.02.57 doet de vraag rijzen hoeveel harder het nog kan. Wanneer wordt de magische barrière van twee uur doorbroken? Het aftellen lijkt begonnen. De laatste tien verbeteringen: 2.06.50 uur, Belayneh Dinsamo (Eth), Rotterdam, 1988 2.06.05 uur, Ronaldo da Costa (Bra), Berlijn, 1998 2.05.42 uur, Khalid Khannouchi (Mar), Chicago, 1999 2.05.38 uur, Khalid Khannouchi (Mar), Londen, 2002 2.04.55 uur, Paul Tergat (Ken), Ber lijn, 2003 2.04.26 uur Haile Gebrselassie (Eth), Berlijn, 2007 2.03.59 uur, Haile Gebrselassie (Eth), Berlijn, 2008 2.03.38 uur, Patrick Makau (Ken), Berlijn 2011 2.03.23 uur, Wilson Kipsang (Ken), Berlijn, 2013 2.02.57 uur, Dennis Kimetto (Ken), Berlijn, 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36