Sigthorsson en Ajax revancheren zich voor blamage bij Feyenoord AZ heeft lek boven met Dennis 'Capello' PEC Zwolle groeit, terwijl 2 SPORT EREDIVISIE Feyenoord laat drie dagen na bekernederlaag een ander gezicht zien in Deventer. „Wie hem nu op scherp gezet heeft, Arek of ik, maakt niet uit. Het gaat erom dat wij elkaar hel pen om er zo veel mogelijk doel punten in te schieten", legde De Boer de essentie van de team sport voetbal na afloop van NAC-Ajax nog maar eens uit. Na de blamage tegen Feyenoord re vancheerde niet alleen Sigthors son zich, de rest van het elftal had de boodschap - na uitvoerige stu die van de beelden - ook begre pen. Je kunt onder druk uit voet ballen, als je maar rustig blijft en elkaar de helpende hand toe steekt. „Ik ben vrij tevreden", heet het dan in de woorden van de Ajax-trainer. „Zelf het ritme van de wedstrijd bepalen, dat is wat ik wil." De Boer had in ogen van anderen allicht te lang vertrou wen gehouden in Sigthorsson. Hij zag dat geduld nu beloond. Na de inleidende beschietingen, gaf Ri- cardo van Rhijn zijn droomweek na een klein halfuurtje NAC-Ajax een passend vervolg met een af standsschot met grote precisie. Amper tien minuten later had Sig thorsson er ook twee inliggen en leek NAC-Ajax beslist: 0-3. Eerst werkte de IJslander een voorzet van Boilesen in de touwen, vervol gens reageerde hij alert op een steekbal van Davy Klaassen. Het was overigens opvallend hoe makkelijk met name die twee el kaar zaterdagavond vonden. „En ik vond het ook genieten om te zien hoe die twee druk zetten", al dus De Boer. Sigthorsson kon de afgelopen drie seizoenen bij Ajax de belofte maar zelden inlossen. Weliswaar verloor Ajax in al die jaren geen van de wedstrijden waarin Sig thorsson scoorde, makkelijk vie len de treffers zeker niet. In het seizoen 2010-2011 verleidde hij Ajax met zijn vijftien doelpunten in dienst van AZ, in Amsterdam maakte de IJslander er de afgelo pen drie seizoenen respectievelijk zeven, zeven en tien. Nu stond hij nog droog. De zo mer was hectisch geweest. Sig thorsson (24) wilde eigenlijk wel weg, een avontuur bij Queens Park Rangers lonkte. De deal kwam niet rond. „Ik had niet ver wacht dat ik zou blijven." Boven dien moest hij wennen aan het rit me dat bij het vaderschap hoort. Het spel van Ajax was de eerste competitiemaand al niet sterk, dat van Sigthorsson nog minder. In Breda was het heilige vuur er opeens. Bij Ajax, dat veel beter speelde dan in de Kuip tegen Feye noord. En bij Sigthorsson, die van zelfsprekend ook had gezien hoe makkelijk Milik er woensdag te gen JOS Watergraafsmeer zes in- knalde. Hij maakte zijn eerste hat trick in Amsterdamse dienst. De ze week zal bekend worden ge maakt dat hij zijn contract in Am sterdam met een jaar verlengt. Al le onrust is plotsklaps verdwe nen. „Absoluut. Als spits heb je doelpunten nodig. Die geven je het vertrouwen. Dit is voor mij echt een belangrijk moment. Ik ben opgelucht." Was er zaterdag dan niets op de IJslander aan te merken? Tuurlijk wel. Zo nadrukkelijk als hij Ajax voor rust in het zadel hielp, zo on handig toonde hij zich na de pau ze. De IJslander miste een, door Lucas Andersen afgedwongen, strafschop. De 0-4 had de wed strijd in het slot gegooid, Ajax de kans gegeven het laatste half uur flierefluitend richting het Cham pions League-duel met Apoel Ni cosia toe te leven. Nu moest Ajax nog even opletten na de tegentref fers van Stipe Perica. Met drie treffers had Kol beinn Sigthorsson een groot aandeel in de 5-2-ze- ge van Ajax bij NAC Breda. DEVENTER - Voor het eerst sinds zijn aantreden bij Feyenoord kon Fred Rutten in de slotfase van een wedstrijd eens rustig op de bank zitten. Voor het eerst ook vielen de puzzelstukjes die de trai ner had neergelegd zaterdagavond echt goed in elkaar. Met de ruime overwinning op Go Ahead Eagles (0-4) maakten de spelers na de zwakke seizoenstart een state ment om hun trainer te steunen, zo verklaarden ze na afloop één voor één. Komende week zal al blijken hoeveel die woorden waard zijn. Donderdag komt Standard Luik in het kader van de Europa Lea gue op bezoek, zondag treedt Feyenoord in de Kuip aan tegen FC Groningen. De Rotterdam mers willen twee keer winnen om zo eindelijk ook qua resulta ten een stijgende lijn te krijgen. „In voetballend opzicht zag ik die opgaande lijn al weken", herhaal de Rutten zaterdag nog maar eens. „Alleen strookte dat beeld niet met de uitslagen en de plek op de ranglijst." In het stadion waar het woensdag nog roemloos werd uitgeschakeld voor de KN VB beker liet Feyenoord drie da gen later een ander gezicht zien. De ploeg speelde, tot tevreden heid van Rutten, met agressie en ver van het eigen doel. „Dat heb ben we bijna negentig minuten vol kunnen houden", vond de trai ner. De opluchting was voelbaar na de zege in Deventer, die als het aan Rutten en de spelers ligt het omslagpunt moet betekenen. Kenneth Vermeer hield voor het eerst sinds hij in Rotterdamse dienst is de nul. Jèns Toornstra maakte zijn eerste doelpunt sinds zijn overstap van FC Utrecht en Elvis Manu speelde vanuit zijn kracht. Nadat Eagles-verdediger Giliano Wijnaldum de bal na een misser van Colin Kazim-Richards in ei gen doel had gegleden (0-1) nam Manu ook samen met Kazim-Ri chards het initiatief om naar de bank te gaan. De spelers richtten zo de spotlights op Rutten en diens drie assistenten. „De laatste weken is er veel gezegd en ge schreven", zei Manu. „Op deze manier wilden we een statement maken en laten zien dat we de technische staf steunen. Wat ie dereen ook denkt, de neuzen staan in dezelfde richting." Manu stond vlak voor rust met een sterke actie aan de basis van de tweede treffer. Toornstra kon aan de tweede paal eenvoudig bin- nenkoppen (0-2). Wat na rust vooral opviel, was dat Feyenoord in tegenstelling tot voorgaande seizoenen erin slaagde langdurig op balbezit te spelen. Vooral dank- De zege in Den Haag was een suc cesvol slot van een bijzondere week waarin AZ werd geleid door de twee assistent-trainers Dennis Haar en Marco van Basten. Drie wedstrijden speelde AZ in die ze ven dagen, maar in de berichtge ving ging het toch voornamelijk nog over de nasleep van het ont slag van Alex Pastoor, de assistent die hoofdtrainer zou worden. Za terdag ging het daar uiteindelijk niet meer over. Onderwerp van gesprek waren nu de komst van Van den Brom en het succes van Haar als interim-hoofdtrainer. Pratend over uiteenlopende za ken kwam vrijdag tijdens de pers conferentie van Haar ter sprake dat zijn naam in het Italiaans ver taald kan worden met Capello. Dat wist hij niet, zei Haar, maar hij vond het wel grappig. Fabio Capello is immers geen onverdien stelijke trainer. „Klinkt niet ver keerd", zei Dennis Haar dan ook. Met drie zeges in één week tijd achter zijn naam, en dan ook nog overwinningen met 'Italiaanse cij fers' (twee keer 1-0), kan Haar dus voorlopig gerust door het leven gaan als Dennis Capello. De voorzitter van de Almeloërs werd er doodziek van. „Hier mag alles en bij ons mag niks", zegt hij net na de zevende nederlaag van het seizoen (4-2 voor PEC Zwo- lel). „Dit stadion ligt net zo ver buiten het centrum als dat van ons. En in Almelo zegt de gemeen te gewoonweg: nee." Smit wordt er ter plekke weer pissig om. „Al les valt en staat met een groter sta dion." Want, hoe groter... hoe meer plek er is voor businessruim- tes, hoe meer geld er binnen komt, hoe hoger de begroting wordt en hoe beter de spelers zijn die je kunt binnenhalen. Zo sim pel is het, zegt Smit. Gerard Nij- kamp, technisch directeur van PEC Zwolle, kan het alleen maar beamen. Zijn club groeit en groeit, de potentie in de markt is enorm en spelers die eerder naar Almelo zouden gaan, kiezen nu voor PEC. Zijn club maakt plan nen, de sympathie in de regio en het land is enorm en 'ambtenaren stad' Zwolle is volgens hem nog lang niet uitgeknepen. „Er zit nog veel meer in. Uit onderzoek blijkt dat Zwolle zelfs in de top drie staat van plaatsen met de hoogste economische groei." In de regio rondom de Hanzestad kan het niet op en lijkt alles goud wat er blinkt, terwijl Twente op vele vlakken achterblijft, consta teerde het Trendbureau Overijs sel vorige week ook al. Zwolle is makkelijk bereikbaar, met de Han- zelijn ben je binnen een uurtje in Amsterdam. Vanuit Almelo doe je daar toch wat langer over. En dan heeft Nijkamps club ook nog een verzorgingsgebied van 700.000 mensen, terwijl Heracles er 600.000 moet delen met het veel grotere FC Twente. „Wij willen groeien, staan voor mijn gevoel aan het begin", ver telt Nijkamp enthousiast. De pro vinciekraker, zoals ze het in Zwol le noemen, moet dan nog begin nen. „Of wij Heracles voorbij zijn? Dat is moeilijk te zeggen, we hebben andere middelen, een an der gebied." Jan Smit vindt: „Ze zijn ons wat organisatie betreft niet voorbij, maar wel qua accommodatie en we hebben al geconstateerd hoe belangrijk die is." Nijkamp wil zich vooral richten op Zwolle zelf en leren van anderen. „De maat- door Edward Swier BREDA - Een dag ervoor nog zei Frank de Boer dat de kans voor spits Arek Milik allicht snel zou ko men. „Misschien wel eerder dan hij zelf denkt", voegde de Ajax-trainer eraan toe. Kolbeinn Sigthorsson moet het ook hebben meegekre gen. En er het zijne van gedacht hebben: mooi niet! De IJslander, dit seizoen nog zoekende en doelpunt loos, maakte zaterdagavond in Bre da zijn allereerste hattrick in Am sterdamse dienst. Ajax won mede daardoor opvallend eenvoudig bij NAC: 2-5. Statement door Barry van der Hooft 4 I Kolbeinn Sigthorsson kon de afgelopen drie seizoenen bij Ajax de belofte maar zelden inlossen. Zaterdag maakte hij zijn eerste Amsterdamse hat trick. foto Maurice van Steen/VI Images Na vier opeenvolgende nederlagen proefde Feyenoord zaterdag eindelijk weer 's het zoet van een overwinning. Met vier doelpunten verschil werd Co Ahead Eagles gevloerd. door Theo Brinkman DEN HAAG - Ondanks een maand van onrust, onzekerheid en ondui delijkheid staat AZ na zeven wed strijden netjes in de subtop. Een week waarin het vooral over 'het lek' ging, werd zaterdag in Den Haag afgesloten met een 3-2-zege op ADO. Het was de derde over winning in zeven dagen. Met ook nog eens de zekerheid dat de nieu we trainer John van den Brom deze week begint, heeft AZ dan ook voorlopig even het lek boven. door Fardau Wagenaar ZWOLLE - Een casino, wokrestau rant, hotel, kinderkledingzaak, een winkel voor woninginrichting... Jan Smit somt op wat hij allemaal te genkwam toen hij zaterdag voor de wedstrijd PEC Zwolle tegen zijn Heracles een rondje om het IJssel- delta Stadion maakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34