Elk weekeinde tot 50 forse sportblessures Rijden op een mechanische stier en andere spelen in Schuitvaartpark 24 WALCHEREN WONEN Woonmarkt in Domburg laat nieuwe projecten zien, onder andere voor ouderen in Meliskerke. In de zomermaanden worden elk weekeinde tussen de 25 en 50 mensen op de Spoedeisende Hulp van het ADRZ geholpen omdat ze een blessure hebben opgelopen door sport of spel. Vooral de contactsporten voetbal en hockey zorgen elk weekeinde voor een flink stroom patiënten, aldus de chirurg. En in de winter maanden ziet hij elk weekeinde tussen de 10 en 20 sporters langs komen wegens een blessure. Hij noemt het opvallend dat hij re latief weinig rugbyers ziet, hoe wel dat toch ook een echte con- tactsport is. „Zij zijn misschien toch beter voorbereid op hun sport en beter gemotiveerd." Bo vendien, zo geeft hij aan, zie je bij rugby de tackel meestal aanko men. Het merendeel van de spor ters die hij moet behandelen, speelt op een laag niveau. Dat zijn toch sporters die weinig trainen, hun warming-up verwaarlozen en het veld opgaan nadat ze soms tot diep in de nacht zijn uitge gaan. Al die factoren vergroten het risico op een sportblessure, al dus de chirurg. Die blessures kun nen maatschappelijk flinke gevol gen hebben, zo weet hij. Hij kan niet aangeven hoe groot de uitval in Zeeland is voor werk en scho ling als gevolg van sportblessures. „Maar die kan behoorlijk zijn." Als voorbeeld noemt hij een forse enkelblessure. „Daar kan je maan den last van hebben." Maar hij geeft ook aan dat door sporten mensen fitter zijn en min der verzuimen. „Ook in het econo misch verkeer levert sport een flinke bijdrage aan het bruto na tionaal product. Dus het mes snijdt aan twee kanten." Klop was zaterdag op het sport veld bij Arnemuiden omdat de or thopedisch chirurgen van het ADRZ de shirtsponsor van het vierde elftal van Arnemuiden zijn geworden. Op die manier breng en ze de Sportpolikliniek Ortho pedie onder de aandacht. Het ADRZ heeft wekelijks in Vlissin- gen een poliklinisch spreekuur voor sportblessure. Daar worden de sporters door een orthope disch chirurg en een fysiothera peut onderzocht en behandeld, jaarlijks worden in Nederland bijna twee miljoen mensen me disch behandeld wegens een sportblessure, van wie ongeveer 160.000 op de afdeling Spoedei sende Hulp. Bij 75 procent gaat het om een acute sportblessure. Bij de overige 25 procent is het let sel geleidelijk ontstaan. Risico's om blessures op te lopen, worden beïnvloed door leeftijd, geslacht en de tak van sport. Jongeren tot 25 jaar hebben volgens het ADRZ relatief het grootste risico op een sportblessure. DOMBURG - Een aantal oudere in woners van Meliskerke hoeft straks mogelijk niet weg naar een verzorgingshuis in Goes, Middel burg of Vlissingen. Want er zijn plannen voor een speciaal project in hun eigen dorp. CPOZ (Collec tief Particulier Opdrachtgevet- schap Zeeland) wil samen met een aantal ouderen een wooncom plex bouwen waar ze in terecht kunnen en waar ze zorg kunnen krijgen. Het wordt een complex voor tachtigplussers, zo zegt coör dinator Catrinus Tuinstra tijdens de woonbeurs in het gemeente huis in Domburg. Hij wijst erop dat een aantal inwoners in ver band met hun zorgvraag weg moet, maar dat ze niet willen. „Ze willen in hun dorp blijven." De oplossing is om aan hun wens te gemoet te komen, samen wat bou wen en vervolgens de zorg inko pen. „We zorgen ervoor dat man- telzorgers eventueel kunnen over nachten, dat er voldoende ruimte is voor het stallen van meerdere scootmobiels en dat de mensen zelf niet om hoeven te kijken naar de technische installatie." CPOZ is zaterdag aanwezig in het gemeentehuis in Domburg tij dens de woonmarkt. Terwijl in an dere gemeenten er nauwelijks nog gebouwd wordt, wordt in Domburg een heuse woonmarkt gehouden en staan aannemers, hy potheekverstrekkers, ontwikke laars en architecten potentiële klanten te woord. Wethouder Chris Maas en zijn beleidsambte naar Alex Brunke vertellen dat er tot 2022 vijfhonderd nieuwe wo ningen gebouwd gaan worden. Vo rig jaar waren het er veertig, het jaar daarvoor twintig. Hoeveel dit jaar gereed komen, durven ze nog niet te zeggen. Het geeft mis schien wel aan hoe er in Veere ge opereerd wordt als het om wo ningbouw gaat: voorzichtig, geen grote projecten, maar wel continu doorgaan zodat er regelmatig nieuwbouw op de markt komt zo dat er doorstroming is. Maar wethouder Maas geeft ook aan dat de uitdaging voor de ko mende jaren bestaat uit het op knappen van bestaande wonin- We zorgen ervoor dat er voldoende ruimte is voor het stallen van scootmobiels gen. „Die moeten we toekomstbe- stendig zien te maken." Johan de Vries uit Goes loopt die zaterdag van de ene naar de ande re stand. Hij nadert, zo zegt hij, de pensioengerechtigde leeftijd en denkt erover na te verhuizen naar een van de dorpen op Wal cheren. „Ben me een beetje aan het oriënteren." Het vindt het niet erg om de Beve- landen te verruilen voor Walche ren. „Mijn vrouw houdt van de zee en de kust. Wij zoeken iets zo dat ze lopend de zee kan berei ken." Inge Verdegem (Amstelveen) is om diezelfde reden aanwezig. Haar familie heeft een vakantie huisje bij Domburg en het leven bevalt daar zo goed dat ze mis schien wel gaat verhuizen. Haar man, zo zegt ze, is een geboren Vlissinger en 'hij loopt al lang te verkondigen dat hij nog eens te rug gaat naar de kust, de Zeeuwse kust', zegt ze glimlachend. Maar ze vraagt zich wel af of ze de Randstad met al zijn voorzienin gen op cultureel gebied niet zal missen. „Maar ja, vanaf Domburg zit je in ruim een uur in Antwer pen. Dat is nog wel te doen." Vanaf Domburg zit je in ruim één uur rijden in Antwerpen. Dat is nog wel te doen Vrienden juichen hem toe en wil len nog langer op de 'stier' blijven zitten. Maar Ebrahim en Jurriën slagen er niet in de tijd van Yassin te verbeteren. Volgens die twee dragen ze een te gladde broek, zo zeggen ze als ze gedrieën weg lo pen van de 'stier' en naar een an dere attractie lopen op het Schuit vaartpark in Vlissingen. Zaterdag, tijdens de jaarlijkse Bu- rendag, is het Schuitvaartpark om getoverd tot een plek waar buurt bewoners van alles kunnen doen. Niet alleen 'rijden' op stier maar ook sjoelen en andere tafelspelen, eikaars kracht meten door te slaan met een hamer en de plastic stormbaan nemen. Maar er is ook een voetbalclinic die georgani seerd wordt door spelers van Groene Ster. En ze kunnen kajak ken en boogschieten. Die sport trekt opvallend veel oudere jeugd en volwassenen. Eric Martens (31) slaagt erin, tot zijn eigen verbazing, om drie pij len bijna in de roos te schieten. „Is de eerste keer dat ik met een boog schiet", zegt hij als hij na af loop kijkt hoe anderen ook probe ren de roos te raken. Hij is wel te spreken over deze opzet van de Burendag. Want dankzij die spe len komt hij in contact met zijn buurtgenoten. Ook Sjaak Rijkse is te spreken over de Burendag en het opknappen van zijn buurt. „Het is nu hier een stuk beter wo nen", zegt hij als hij vanaf een bankje toekijkt hoe leden van de jeugdbrandweer, en jongeren uit de buurt, met water aan het spe len zijn. Volgens hem durfden zo'n tien jaar geleden taxichauf feurs niet zijn buurt in. „Dat is ge lukkig verleden tijd." r I Het vierde van Arnemuiden in de shirts van sponsor ADRZ. foto Lex de Meester door Emile Calon ARNEMUIDEN - Meer en beter trai nen en een goede warming-up voor de wedstrijd kunnen veel pro blemen voorkomen, zo stelt ortho pedisch chirurg Patrick Klop van het Admiraal de Ruyter Zieken huis. En in Veere bouwen ze rustig voort door Emile Calon Catrinus Tuinstra (CPOZ) Inge Verdegem VLISSINGEN - Yassin (9) gilt het uit als hij op de mechanische rodeo stier zit die steeds sneller draait en steeds meer bokt. Na 24 seconden lukt het niet meer om op het 'dier' te blijven zitten en valt hij zacht. Enkele bewoners van het Middengebied in Vlissingen bijeen tijdens het buurtfeest in het Schuitvaartpark. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24