Gaat het niet naar je zin? Bel de media De Zeeuwse Zetel Voor de boeg Deze week ZEELAND 23 Van der Maas beoogd opvolger Van Heukelom Eerste zeehonden uitgezet bij A Seal DE OOSTERSCHELDE te Vlissingen", aldus Van Gelder. „In juni is van die kant al min of meer toegezegd dat ze willen mee werken door een ligplaats aan te bieden en te zorgen voor aanslui ting van de nutsvoorzieningen. Het Dokje van Perry in het Schel- dekwartier zou perfect zijn, vlak bij de plek waar het schip is ge bouwd. Daar hoort het gewoon thuis!" Maar daarmee zijn ze er nog niet. Het initiatief valt en staat uitein delijk met het vinden van een ex ploitant, sponsoren en vrijwilli gers. Het idee is De Oosterschelde in te richten als museumboot van de PSD en Scheldewerf, met een bijpassend horecagedeelte. Van Gelder: „Drastisch verbouwen is niet nodig. De binnenbetimme- ring, de salon, de brug, vrijwel al les is nog intact. Eigenlijk is er niks afgebroken, alleen maar bijge bouwd. Op het achterschip, waar vroeger de auto's stonden, is het restaurant neergezet. Dat is vrij eenvoudig te herstellen door een paar vrijwilligers. Zelfs de origine le Schelde-Sulzermotor ligt er nog in. Daarvan bestaan er nog maar twee op de hele wereld. In 2007 heeft die motor nog ge draaid. Dus wanneer je daar een paar oude Scheldetechneuten aan laat sleutelen, heb je de boel vol gens mij zo weer aan de gang. Het zou toch fantastisch zijn als je er dan ook rondvaarten mee zou kunnen verzorgen!" Van Gelder ziet met de komst van het schip grote kansen voor het Vlissingse Scheldekwartier. „Wat stelt dat nu voor? Prachtig hoor, die oude kraan en wat loodsen. Verder is het eigenlijk een kale, dooie boel." Hij droomt stiekem van de Rotterdamse museumha ven in het klein. „Hartstikke gezel lig. Je kan aan boord en overal ter rasjes. De Oosterschelde in het Dokje van Perry zou zo een prima startpunt zijn. En als Vlissingen niet wil, dan misschien Terneu- zen of Zierikzee wel. Die plaatsen hebben net zo goed hun geschie denis met dit veer." Van Heukelom (65) heeft laten weten geen nieuwe termijn meer te ambiëren. Hij maakt sinds 2003 deel uit van het college van Gede puteerde Staten en zat vanaf 1986 voor de SGP in Provinciale Staten. Van der Maas heeft er in maart twee termijnen (8 jaar) opzitten als provinciebestuurder. Hij staat tweede op de concept-kandidaten lijst van de partij. Van der Maas woont met zijn vrouw en twee kinderen in Aagtekerke en geeft leiding aan twee basisscholen op Walcheren. De SGP hoopt de vijfde zetel te heroveren die het bij de Statenver kiezingen van 2010 moest inleve ren. Lukt dat, dan maakt de hui dig fractie-assistent Harold van de Velde (24) zijn opwachting in het provinciebestuur. Van de Vel de komt ook bij het behoud van de huidige vier zetels binnen, in dien Van der Maas doorschuift achter de collegetafel. Beoogd lijst trekker is fractievoorzitter Goos Roeland (64). Plek drie en vier worden ingenomen door de zit tend Statenleden Ad Dorst (46) en Joan van Burg (33). OUDDORP - Op het strand bij Oud- dórp zijn zaterdagmiddag de eer ste twee zeehonden uit de nieu we opvang van A Seal Stellendam vrijgelaten. Het centrum opende eind juli de deuren. De huilers Bikkel en Mark werden half augustus ver zwakt binnengebracht. Met zo'n 40 kilo schoon aan de haak zijn ze inmiddels voldoende aange sterkt om weer in de vrije natuur te kunnen leven, aldus medewer ker Jaap van der Hiele. De opvang heeft nu nog zes andere gasten en wordt stapsgewijs uitgebreid. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Gaat het je niet snel genoeg, ben je boos, of vind je dat een minis ter een stap harder moet lopen? Dan los je in politiek Den Haag een schot voor de boeg. Liefst in een veel gelezen, bekeken of be luisterd medium. Een beproefde techniek, al werkt het niet altijd zoals je hoopt. Lang niet iedereen zal het in de gaten hebben. Maar wie de Ka meragenda een beetje volgt, ziet in de week van belangrijke debat ten in de media berichten over dat onderwerp verschijnen. Soms ingestoken door woordvoer ders, lobbyisten of belangenorga nisaties. Een goed voorbeeld was afgelopen jaar het debat over de accijnsverhoging op diesel en lpg. In de weken dat de Kamer er over vergaderde verschenen 'toe vallig' cijfers van brancheorgani saties over hoe snel de verkoop aan de (grens)pompen daalde. Natuurlijk in de hoop dat Kamer leden staatssecretaris Eric Wie bes (Financiën) nog eens het vuur aan de schenen leggen. Succes verzekerd. Want er is al tijd wel een Kamerlid dat met zo'n bericht aan de haal gaat. Het zelfde voorbeeld leert trouwens ook dat aandacht niet betekent dat het beleid wordt aangepast. Ook Kamerleden proberen regel matig via de media de druk op te voeren. PvdA'er Albert de Vries uit Middelburg gebruikte afgelo pen week de regionale kranten (waaronder de PZC) om minister Melanie Schultz achter de broek te zitten. De Vries kan er met zijn verstand niet bij dat gemeen ten aan de randen bijbouwen, ter wijl de binnensteden leeglopen. Puur omdat wethouders onder ling wedijveren. Provincies staan erbij en kijken ernaar, en ook de minister laat het gebeuren, vindt De Vries. Tijd voor actie. Op de dag van het debat stond zijn boodschap alvast in verschil lende kranten. En ook hier suc ces verzekerd: zijn punt beheers te het debat. Maar of de minister er zich wat van aantrekt, is nog de vraag. Want wat De Vries niet kon regisseren was dat het debat werd onderbroken door (hoofde lijke) stemmingen over de Wet langdurige zorg. Daar ging ruim een uur mee heen, waardoor Schultz geen tijd meer had om te antwoorden. Ze gaat dat waar schijnlijk schriftelijk doen. De Vries kan daardoor niet met haar in debat om zijn punt kracht bij te zetten. Of De Vries na het blaf fen ook zal (moeten) bijten is nog afwachten. De Kamer praat over het landelij ke spoornetwerk (woensdag) en natuurbeleid (donderdag). In het natuurdebat gaat het onder ande re over het herstel van natuur in de Westerschelde. Toevallig op hetzelfde moment dat op Neeltje Jans een congres wordt gehou den over het idee ook in de Wes terschelde een stormvloedkering te bouwen. i MAANDAG 29 SEPTEMBER 2014 De Oosterschelde werd gebouwd op de Scheldewerf in Vlissingen en kwam samen met de zuster schepen Koningin Emma en Wil lem 1 in 1933 in de vaart. De veerboot hoorde tot 1972 tot de PSD-vloot. In dat jaar werd de veerdienst met zijladers opgehe ven en verliet het schip Zeeland. Het heeft dienst gedaan op de lijn Zierikzee-Katscheveer-Wolphaarts- dijk-Kortgene (later Zierik- zee-Kats) en Terneuzen-Hoede- kenskerke-Hansweert (later Ter- neuzen-Hoedekenskerke). In 1990 belandde het schip in Zwolle, waar het werd omge bouwd voor feesten en partijen. Sinds begin 2014 is het te koop. De Willem 1 werd gesloopt. De Koningin Emma is volledig ver bouwd en vaart tegenwoordig on der de naam Estrella als sportvis boot vanuit Scheveningen. Voorheen werd de Emma gebruikt voor de landelijke intocht van Sin terklaas. Ift, t L~ar** Aankom» Pr ademt puur Zeeland I Arjan van Gelder MIDDELBURG - De SGP heeft huidig Statenlid Harry van der Maas naar voren geschoven als beoogd gede puteerde. Mocht de partij na de verkiezingen van 18 maart op nieuw deel gaan uitmaken van de coalitie, dan zal de 42-jarige basis schooldirecteur George van Heukel om opvolgen in het dagelijks pro vinciebestuur. door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23