ZEELAND Sukkel Zon en muziek Politie vindt inbreker in bed almanak Opbrengst gehalveerd tot 25 cent per kilo. Zeeuwse telers zoeken oplossing in nieuwe afzetgebieden in Duitsland en China. 'Het voelt als je familie verlaten NISSE - Fruittelers lijden grote fi nanciële schade als gevolg van de Russische boycot op appels en pe ren uit het westen. De prijs die de telers krijgen voor hun product, is tot ver onder de kostprijs gedaald tot 25 cent per kilo. Tot voor kort was dat nog 50 cent. Volgens het GroentenFruit Huis staat een aantal telers het water al dusdanig aan de lippen dat ze fail lissement heeft aangevraagd. Zo dramatisch is het in Zeeland nog niet, reageert fruitteler en woord voerder van de vakgroep fruitteelt van ZLTO Rinus van 't Westeinde uit Nisse. „Ik heb die geluiden ten minste nog niet gehoord. Maar de grootste pijn komt in de winter en het voorjaar", wijst hij op de voorraden in de koelcellen. „Nu te ren we nog een beetje op de voor raad van het vorige jaar." De fruitpluk is momenteel vol aan de gang. Aan de bomen in Ne derland hangt naar schatting voor 350.000 ton aan appels. De peren- oogst werd begin augustus ge schat op 336.000 ton. De produc tie van een kilo appels of peren kost ongeveer 40 cent, inclusief ar beid en inzet van machines. De 15 cent lagere marktprijs betekent op een oogst van een miljoen kilo een inkomstenderving van zo'n 150.000 euro. Door de Russische boycot wordt de Europese markt overspoeld door Poolse appels. Die zijn tegen een lagere kostprijs geteeld en daardoor veel goedko per dan het Nederlandse fruit. Vandaag presenteert de Europese Unie mogelijk een nieuwe schade regeling voor fruittelers. De 125 miljoen euro die tot dusver in het vooruitzicht is gesteld, vindt Van 't Westeinde 'een lachertje'. „Dat is een doekje voor het bloeden. Daarmee is de wond nog lang niet genezen. Wat de sector wer kelijk helpt, is een vergoeding die minimaal de kostprijs dekt én een klein plusje. De politiek is verant woordelijk voor deze situatie." Voor de langere termijn ziet Van 't Westeinde meer heil in het aan boren van nieuwe afzetgebieden. Hij is optimistisch over het be zoek dat een Chinese delegatie on langs bracht aan Zeeland. „Als we daar nu eens 1000 hectare voor zouden kunnen aanmelden, dan heb je het tenminste ergens over." Ook ziet hij kansen in Duitsland voor de Conference peer. „Die is daar nog vrij onbe kend. Naar mijn idee kunnen we die 125 miljoen beter gebruiken voor een stevige promotiecampag ne voor het Nederlandse fruit, om nieuwe markten te veroveren." Blijft herstel uit, dan verwacht de ZLTO-woordvoerder dat collega's noodgedwongen een deel van hun aanplant zullen rooien en braak laten liggen tot er weer bete re tijden aanbreken. DWEILBANDFESTIVAL MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een man (20) uit Roemenië aan troffen in een bed in een woning aan het Damplein in Middelburg. De man had zich daar verstopt na dat een buurtbewoner gezien had dat de man over de daken liep. Agenten grendelden de omgeving af en twee gingen het dak op en zagen dat de man een raam had ingeslagen, vermoedelijk omdat hij wilde inbreken. Toen agenten de man zagen, vluchtte hij een woning binnen, waar hij in een bed werd aangetroffen. Hij mag nu in Torentijd slapen. Op welk moment ben ik van een held veranderd in een sukkel?, vroeg moeder zich een aantal jaren gele den af toen de kinderen aangaven liever met haar een spelletje te doen dan met hun vader. 'Want jij ver liest tenminste vaak'. Afgelopen weekend had ze weer zo'n moment waarop ze hardhan dig met twee benen op de grond be landde. Twee uur lang zat ze voor morele steun met haar puberdochter over diens geschiedenishuiswerk ge bogen. Er werd in harmonie ver taald, geknipt en geplakt. „Ik vind je lief', zei moeder, genie tend van de gezelligheid. Waarop haar dochter prompt antwoordde: „Ik vind jóu handig!" PZC MAANDAG 29 september 2014 Fruit onder kostprijs door boycot door Marcel Modde HANSWEERT - Goed uitgekiend door de organisatie van het jaarlijkse Dweilbandfestival in Hansweert om het eve nement op de laatste echt mooie nazomerdag te plannen. Het was gisteren daarom druk in het dorp aan de Wester- schelde, waar voor de veertiende keer twaalf Zeeuwse en West-Brabantse dweilbandjes het publiek op vrolijke klan ken trakteerden. Ook dit keer was er weer één podium op het water, in de vorm van het schip de IJmond dat steeds een ander dweilorkest meenam. Aan boord was het nu extra goed toeven. Aan het eind van de middag was de traditionele finale op het dorpsplein, waarbij alle bandjes tegelijk speelden, foto Johan van der Heijden Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21