'Na achttien jaar voorlezen vertel ik nu liever mijn eigen verhalen' 44 DIZZIE 13 met de Gouden üv. Michel Krielaars geeft voorproefje op Dizzie Feest van Marit Törnqvist in Kinderboekenweek Beste kinderboek is morgen bekend vreemdeling met een verschrikkelijke gleuf in zijn schedel die toevallig zichtbaar is als zijn petje afvalt. Brakker komt, wint alle knikkers, en gaat. Afscheid nemen, zoeken naar een verloren vriendschap; het zijn thema's die steeds op nieuw terugkeren in de boeken van Harm de Jonge. Alleen de vorm evolueert. Nu durft hij de fantasie toe te laten, maar nog steeds zijn zijn verhalen gestoeld op de werkelijkheid. Hij strooit met kleine en gro te ideeën. „Ik gooi veel in het zand van de arena. Wellicht veel te veel. Wie dit leest, mag het oppakken. Ik had van alles wat hierin zit misschien wel vijfhoeken kun nen maken." Eén van de ideeën is dat hij gelooft in de kracht van de droom. „De werkelijkheid schiet tekort", vindt hij. „Het leven van de meeste mensen is saai. Als je de werkelijk heid aanvult met de droom, word je geluk kiger. Als je in een bejaardentehuis zit, als je klerk op kantoor of caissière bent, ik noem maar wat, en je droomt 's avonds dat je een prinses bent, zit je op de grens van gek of heel erg gelukkig zijn. Houd dat bin nen de perken en het leven is mooi." Dat wil hij zeggen. En misschien, over zijn schrijverschap, ook dit: „De eenvoud is het hoogste dat je kunt bereiken. Dat eenvoud ook schoonheid is. Tiet is niet zo moeilijk om een boek te schrijven dat glanst van de mooie vergelijkingen, fraaie woordkeuze en ronkende zinnen. Dat is niet zo moei lijk als je wat ouder bent dan een kind. Het is wél lastig om dezelfde emoties op te roe pen met eenvoudige woorden. Dat is het beste te vergelijken met de gedichten van Martinus Nijhof." Geen ingewikkelde gedichten, zegt hij. Draagt voor: 'Ik ging naar Bommel om de brug te zien. Ik zag de nieuwe brug. Twee overzijden die elkaar vroeger schenen te vermijden worden weer buren.' „Het is net alsof er iemand een beetje zit te babbelen in parlandotaal. Maar het is de hoogste trap. De zinnen hebben de glans van een voud. Nou, dat heb ik nog niet bereikt." Het zit bij hem misschien nog te zeer in het etaleren van schoonheid met mooie woorden, denkt hij. „Het moet eenvoudi ger." Als het die kant uit gaat, filosofeert hij, leest het voor een kind makkelijk en glashelder. „Zo mooi kan eenvoud zijn. Eenvoud die toch pure schoonheid is." Lacht. Dit is misschien bijna niet meer te volgen. „Jij moet hier nog een verhaal van maken ook!" Welwillend: „Als het je niet lukt, bel je maar. Dan vertel ik je gewoon waar ik gebo ren ben en hoe het was om tot mijn 8e op een schip te wonen. Dat ik altijd na een paar dagen al afscheid van vriendjes moest nemen omdat we verder trokken naar ande re oorden langs de rivier. En dat je geen psycholoog hoeft te zijn om te snappen dat ik waarschijnlijk daarom eigenlijk steeds hetzelfde boek schrijf. Ik vertel het je hoor, door de telefoon. Bel gerust..." De werkelijk heid schiet tekort. Dus vul ik haar aan met de droom „Ik kom uit een familie van voor lezers. Zelfs mijn oma werd als kind voorgelezen. Dus heb ik mijn kinderen, 18 en 14 nu, vrese lijk veel voorgelezen. Een huis vol boeken en lezende ouders; je zou denken dat ze alle bei evenveel liefde voor taal heb ben meegekregen. Maar dat is niet zo. Mijn dochter houdt ont zettend van lezen en mijn zoon had er altijd een hekel aan. Tot hij naar de middelbare school ging en zijn vader een wedstrijd be dacht. Wie leest de meeste boe ken in een jaar? Jongens zijn com petitief. Het werkte. Mijn zoon was óm. Nu leest hij onwaar schijnlijk veel." „Ik heb twee jonge stiefkinderen. Na achttien jaar heb ik mijn por tie voorlezen wel gehad, dus lees ik hen niet voor, ik vertel verha len. Deze zomer waren we op Vlieland. Daar vertelde ik over Jel- le, de strandjutter die bang was van de zee. Als enige jutter van zijn familie trok hij het binnen land in. Midden op Vlieland zag hij het monster dat niemand ooit had gezien. Elke keer als ik vertel de, vroegen de kinderen: 'Echt waar?'. Tuurlijk is het waar, zei ik dan. Dat vind ik zo mooi van ver tellen. Ik beleef soms best rare avonturen. Zeg ik 's avonds: 'Ik heb zoiets vreemds meegemaakt vandaag! Er zat een man in een boom met een grote zaag. Hij zwaaide. Toen ik vroeg of ik hem kon helpen, zei hij nee, loop maar door.' Het bleek een boer te zijn die in de boom klom en zijn lad der viel om. Hij vond het zó gê nant, dat hij liever in de boom bleef hangen dan dat een vrouw hem zou redden. Zo'n verhaal ver tel ik. Ik heb het meegemaakt, het is waar gebeurd. Als ik daarna vertel over Jelle, de strandjutter die bang was voor de zee, denken de kinderen ook dat het echt is. Kinderen moeten le ren dat onderscheid te maken. Het hele leven is een verhaal. Al les is fantasie. Zelfs als het echt is, is het deels fantasie. En in elke fantasie zit een kern van waar heid. Dat is ingewikkeld. Dat kun je oefenen door verhalen te vertel len. Of voor te lezen." „Ik houd van verhalen, ik houd van kinderen, ik houd van schrij ven. Dus eigenlijk is het best gek dat ik pas zo laat ben begonnen met het schrijven van kinderboe ken. Ik ben psycholoog en journa list en werkte voor bladen als Psy chologie Magazine. Je moet een ro man schrijven, werd mij vaak ge zegd. Die behoefte had ik hele maal niet. Maar toen ik een boek met weetjes over liefde voor kin deren wilde maken, werd het in eens fictie. IzzyLove is toevallig ontstaan, maar alles kwam sa men. Soms ligt iets zo voor de hand dat je het kennelijk zelf niet ziet. Ik denk dat ik mijn hele le ven heb geoefend voor het schrij- - - ven van kinderboeken. Dit is wat ik het aller leukste vind." „'Het is net of ik het zelfben', ver tellen mijn lezers mij vaak. Ik vul mijn hoofdpersonen niet scherp in. Elk kind kan zichzelf in die rol zien. Tegelijk stop ik veel lagen in mijn boeken. Elvis Watt mag dan over de waarde van geld gaan, maar wat is geld als je er geen lief de of vriendschap mee kunt ko pen? De waarde van schoonheid, familie, de omgeving. Ik stop die ingrediënten bewust in mijn boe ken in de hoop dat kinderen er iets van proeven. Maar dat hoeft niet. Een gerecht kan ook lekker smaken zonder dat je precies weet hoe het is gemaakt." Mijn serie Izzy-love gaat over lief de en vriendschap. Ouders, die de boeken uitzoeken voor hun kinde ren, vinden dat eng. Verliefd zijn, verkering vragen en op de dag dat je verkering hebt, niet weten wat je moet doen. IzzyLove gaat over dat razend mooie spel. Het sta dium voor het handje vasthouden en de eerste zoen. Ouders kun nen niet in de hoofden van hun kinderen kijken, daardoor missen ze de periode tussen het moment dat hun kinderen nog met Lego spelen en het moment dat ze met een rugzak om de deur uit wande len. Meisjes lezen mijn boeken wel uit zichzelf. Maar jongens? Daarom heb ik Elvis Watt be dacht. Ook leuk voor meisjes, maar met een jongen als hoofdper soon. En ouders vinden het min der eng als een boek over geld gaat dan over liefde." MAANDAG 29 SEPTEMBER 2014 >- MAAND VAN DE GESCHIEDENIS De Maand van de Geschiedenis begint woensdag. Lees alvast het essay van Mi chel Krielaars (foto) over het einde van de Koude Oorlog. Op Diz zie de nominaties voor de Libris Geschiedenis Prijs. GRIFFELKANS Marit Törnqvist maakte Fabians feest spe ciaal voor de Kinderboekenweek, die woensdag begint. Haar Groter dan een droom doet een gooi naar de Gouden Griffel. Lees een interview met deze Ne derlands-Zweedse auteur op Dizzie.nl GOUDEN GRIFFEL De Gouden Griffel voor het beste kinder boek van het jaar wordt morgen uitge reikt tijdens het Kinderboekenbal. Dat feest is het startschot voor de Kinderboe kenweek 2014. Die jaarlijkse actie is toe aan haar zestigste editie. INTERVIEW Zestig Spiegels Harm de Jonge Het boek is tijdens de Kinderboeken week van 1 tot en met 12 oktober gratis bij aankoop van ten minste 10 euro aan kin derboeken. rlnnr Marion Knit m I door Marjon Kok Zes jaar geleden schreef ze haar eerste kinderboek. Inmiddels zijn kinderen dol op het werk van Ma- non Sikkel (49), van huis uit psy choloog en journalist. „Niemand heeft zo veel geoefend als ik." VOORLEZEN VERTELLEN VERHALEN Manon Sikkel vindt kinderboeken schrijven het leukste dat er is. foto PR ee* Koff1" met 3e Elvis Watt, een kaffer met geld Manon Sikkel 176 blz. Moon 14,95 euro Manon Sikkel schreef de tekst van het lied Feest! dat Kinderen voor Kinderen speciaal voor de 60ste Kin derboekenweek opnam IDENTIFICEREN OUDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13