12 DIZZIE Dizzie ni kinderboekenweek Hij is een van de meest bekroonde schrijvers. Dus past het dat Harm de Jonge bij de 60ste verjaardag van de Kinderboekenweek het geschenk schrijft. „Ik ben onderweg naar het vol maakte. Maar zo mooi als het in mijn hoofd is, wordt het misschien nooit." van de week op Dizzie RECENSIE Vierhoeksverhouding bij Bernhard Schlink Onverwoestbare liefde beproefd Hij heeft het uitgepro beerd, zijn verhaal. Voor het eerst in zijn leven, vertelt Harm de Jonge (75) ergens halverwege het gesprek. „Normaal ge sproken doe ik dat nooit. Ik schrijf." Hij vist het bekroonde Vuurbom ergens uit de stapel boeken naast hem op ta fel. „Ik schrijf en als iemand zegt dat het on leesbaar is, heb ik het tenminste voor mij zelf gedaan." Maar nu, bij het Kinderboekenweekge schenk Zestig spiegels, las hij voor om te we ten of het zou werken. Of kinderen het sprookjesachtige verhaal over de verlegen Jurre, die nooit meer dan zes woorden ach ter elkaar spreekt, zouden begrijpen. „Dit was een opdracht. Het wordt gedrukt in een oplage van 350.000 exemplaren. Zo veel kinderen kunnen het lezen, dus is het be langrijk dat het ook echt voor hen is." Hij sprak met de klas van juf Lydia in As sen; ze komt - altijd in paarse gewaden - óók voor in het boek. Hij kende haar nog uit de tijd dat ze een meisje was en hij haar leraar op de pabo. Dat was in een vroeger le ven. Maar iets van een bovenmeester heeft Harm de Jonge nooit verlaten. Zoals hij deze maandag in de vroege mid dag door het Groningse verkeer navigeert. Hij haalt de journalisten die naar zijn huis op het platteland komen hartelijk van de trein. Heeft het gesprek voorbereid, vertelt hij en passant. „Zodat jij iets anders te ho ren krijgt dan de andere mensen die mij ko men interviewen." Kijk, wijst hij rechts, daar is de betoncentra- le waarvoor de vader van Jurre op de vracht wagen rijdt. En hier, even verderop, het au tokerkhof dat een rol speelt in De geur van roestig ijzer. Hij remt af voor een snel nade rende auto en rijdt stevig door als deze voor hem stopt. Lacht: „Zouden ze dat doen om dat ze weten dat De Grote Schrijver in deze auto zit of heb ik gewoon voorrang?" Nu nog zit hij zelf achter het' stuur. Als de Kinderboekenweek begint, zal zijn vrouw Dineke („Mijn godin") hem door het land rijden. Houten, Arnhem, Middelburg, Bar- neveld, hij verheugt zich daarop. Bij hem thuis aan tafel achter de koffie van zijn godin - de wind maakt het buiten zitten onmoge lijk - vertelt hij hoe hij heeft ge ploeterd op Zestig spiegels. „Ik heb er heel hard aan gewerkt. Dag in dag uit. Schrijven is geen kleinig heid hoor." Later zal hij Zestig spiegels misschien wel zijn beste werk tot nu toe noemen. Maar nu, op dit moment, eerlijk gezegd: „Voor zo'n klein dun boekje denk ik: tsjonge jonge, hoe heb ik het voor elkaar kunnen krijgen het zo knullig op te schrijven." Niets is minder waar. Zestig spiegels is een rijk en gelaagd verhaal vol speelse zijsprongen en associaties over Jurre, een jongen die spreekangst heeft. Zijn vader noemt hem een wonderkind, een denker met zes vingers. Maar zijn moeder is ambitieus. Zij wil dat hij zijn verlegenheid, waarmee hij wordt gepest, overwint. Samen met juf Ly dia bekokstooft zij dat haar zoon een spreekbeurt moet houden. Precies op het moment dat Jurre in paniek van school naar huis rent, botst hij tegen een meisje met een winkelwagentje. Het meisje noemt zich prinses Sip- pora von Singapoor en haar winkel wagen blijkt een turboklotser. Daar in neemt zij hem mee naar het sprookjeskasteel in de Prinsentuin waar de meest wonderlijke en wij ze figuren Jurre van nuttige en zin loze tips voorzien. Zie waar hij vandaan is gekomen, zegt Harm de Jonge. In de stapel boeken naast hem ontbreken de 'probeersels' met titels als Wed loop om een erfenis en Straatrovers in het nauw, boeken van eeuwen geleden die misschien een oefe ning waren voor later. Tijgers hui len niet ligt er wél: een realis tisch verhaal over de jongen die Harm de Jonge zelf was. De jongen die voor even vriendschap sluit met Brakker, een Dizzie is hét online boekenpiatform van deze krant: vol nieuws, recensies, Interviews en informatie over boeken en schrijvers. Je kunt er ook titels ko pen. Let op de boekentip van de week en extra voordelige e-boeken. Go naar Dizzie.nl JX. nyv* i l Een advocaat is in de ban van een vrouw die op een schilderij naakt een trap afloopt. De schilder ook. En dan is er nog haar man. De re censie van De vrouw op de trap van Bernhard Schlink staat op Dizzie.nl KONING ARTHUR Eenvoud is hoogste goed Het tweede boek van Alexandra Ter- louw-Van Hulst heet Eén vrouw, twee mannen. In deze moderne Koning Arthur-vertelling wordt een onver woestbare liefde op de proef gesteld. Marjon Kok blogt erover op Dizzie.nl door Marjon Kok (rik Harm de Jonge (links) schrijft vaak over afscheid en verloren vriendschap. Rechts van hem illustrator Martijn van der Linden, foto Robert Eising

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12