De ontdekking dat presenta tor Ruben Nicolai en acteur Waldemar Torenstra niet al leen vrienden, maar ook nog eens verre verwanten zijn, is weer een dikke, glimmende kers op de taart voor de makers van de NTR-serie Verbor gen verleden. Het programma, waarin beken de Nederlanders de geschiedenis in reizen op zoek naar hun voorouders, levert het ko mend seizoen opnieuw verrassende en emotionele momenten op, verzekert regis seur Yorn Wynants. Zo wordt sportpresentator Jack van Gelder in de eerste aflevering tot tranen geroerd door zijn Joodse voorouders, en blijkt Ru ben Nicolai - net als Torenstra al in een eer dere aflevering ontdekte - zowaar af te stammen van Willem van Oranje. Ook ac trice Anna Drijver, columniste Aaf Brandt Corstius, historicus Herman Pleij, ontwer per Jan des Bouvrie en schrijfster Paulien Cornelisse wagen in de vijfde serie een duik in hun eigen verleden, met onthullen de resultaten. Toevallig loopt op de BBC nu elke donder dag de nieuwste reeks van het Britse origi neel Who do you think you areDat format werd aangekocht in 2008 toen het Te- leac-programma Verre verwanten, een spel show rond stamboomonderzoek gepresen teerd door Jan Douwe Kroeske, stopte. „De levensgeschiedenissen kwamen daarin te weinig aan bod", herinnert eindredacteur Jan van Holsteyn zich de makke van dat programma. „We misten de emotionele be trokkenheid. Die is er nu wel." Van Holsteyn en Wynants zijn vanaf het begin betrokken bij Verborgen verleden, pro ducer Caroline Verkade van producent BlazHoffski draait dit jaar voor het eerst mee in de grote tv-speurtocht, die al ontel bare bizarre geschiedenisfeitjes over onze vips opleverde. Sportpresentator Mart Smeets die afstamt van een prostituee. Au teur Leon de Winter die ontdekt dat hij ei genlijk Abrahams heet. Amerika-deskundi- ge Maarten van Rossem bleek nakomeling van zeeheld Maarten Tromp. Advocaat Ge rard Spong is nazaat van de Engelse koning Charles II: de redactie gelooft soms zelf niet hoe vreemd levenslijnen kronkelen. Joost Prinsen volgde zijn opa via het leger van Napoleon, auteur Tommy Wierenga ontmoette verre verwanten in een kerkje in Holland, Michigan, en zangeres Tania Kross kwam er tot haar verbijstering achter dat haar voorouders als slaven werkten, uit gerekend op de plantage van de voorouders van de man met wie ze op dat moment een opera schreef over de slavernijtijd. Kijkers geloven lang niet altijd dat wat de - - Spitten in de historie is hun dagelijks werk. De makers van Verborgen verleden leggen ook komend seizoen bijzondere en spannende levensgeschiedenissen van bekende Nederlanders bloot. „Wij zijn de optelsom van ons eigen verleden." BN'ers over hun verleden te horen krijgen, totaal nieuw voor ze is, zegt Van Holsteyn. „Ze denken dat het gespeeld is. Maar wij verrassen de mensen écht." Wynants: „Ik schiet zelf ook vaak vol op de momenten dat mensen zich realiseren dat hun eigen voorouders opeens heel dichtbij zijn." De emoties van de deelnemer vormen de sleutel tot het succes. De historie gaat echt leven, niemand blijft onberoerd als het ei gen verleden opeens dichtbij komt, ook al gaat het om mensen die ze nooit hebben gekend. Van Daphne Bunskoek, die haar handen opeens vol valse munten had die door een van haar voorouders waren gesla gen, tot Monique van de Ven, die de men sen ontmoette die zonder dat zij het wist, al die jaren het graf van haar vroeg gestor ven vader verzorgden. Wynants: „We zijn de optelsom van ons verleden, al staan we daar nooit bij stil. Uit eindelijk realiseert iedereen zich altijd aan het eind van het programma: ik sta op de schouders van degenen die voor mij leef den." Het onderzoek naar de wortels van de deel nemers neemt per persoon een maand of twee in beslag. Het genealogisch onder zoek wordt gedaan door experts van het Centraal Bureau voor Genealogie. De invul ling van de kale feiten doen de redacteuren van het programma zelf. Dat vereist uren, soms zelfs dagen spitwerk in archieven. Van Holsteyn: „Een huwelijksdatum is het uitgangspunt, maar huwelijksakten vertel len het grotere verhaal. Sterfakten, testa menten, er is zo veel te vinden, er liggen nog zo veel mooie verhalen in allerlei ar chieven verscholen." Het programma gaat bij voorkeur niet al te ver terug in de tijd, zodat het verleden nog dichtbij voelt. Voor de deelnemers is de reisweek naar de concrete sporen van hun voorouders het spannendst. Je koffer inpak ken zonder dat je weet waar je naartoe gaat, niet iedereen neemt die stap even makkelijk. De impact van de uitkomsten op hun leven daarna is onveranderlijk groot. Wynants: „Het geeft hen uiteinde lijk rust. Dit programma toont aan hoe be langrijk het is af en toe ook terug te kijken. Al bewijst de realiteit dat we dat conse quent vergeten en helaas toch steeds weer dezelfde fouten maken." Aaf Brandt Corstius m Indonesië, foto's NTR Het blijft toch familie door Monique Brandt Uit de eerste aflevering van Verborgen verleden: Jack van Gelder met zijn moeder. v >r. .V*. Verborgen verleden. Elke zaterdag op NPO 2, 20.20 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 93