PZC Het levensverhaal van André Hazes 36 MEDIA zaterdag 21.30 uur KIJKTIP Een forensisch psychiater die tegen wil en dank een wietimperium erft. Regisseur Dana Nechushtan en schrijver Franky Ribbens bedachten de nieuwe dramaserie Hollands hoop aan hun keukentafel. „Wist je dat wiet meer op brengt dan alle groente en fruit bij elkaar?" Zijn vrouw gaat vreemd met haar yogaleraar, zijn zoon wil niet deugen. Hij voert wel diepe gesprekken met de zwaarste criminelen, maar kan zich niet blootgeven aan zijn eigen gezin. Dan erft fo rensisch psychiater Fokke Augustinus (Mar cel Hensema) ook nog eens een wietimpe rium op het Groningse platteland. Het run nen van een criminele organisatie blijkt de ze worstelende vijftiger akelig goed te lig gen. Regisseur Dana Nechushtan Annie M.G, Dunya Desie, Overspelbedacht Hollands hoop samen met haar vriend, de scenario schrijver Franky Ribbens, letterlijk aan hun keukentafel in Amsterdam. „Het komt eigenlijk voort uit Nachtritde film over de Amsterdamse taxioorlog die we eerder sa men maakten", vertelt ze. „We hebben al tijd gevoeld dat we niet klaar waren met die crime-sfeer en we wisten ook al snel dat het zich dit keer niet in de stad moest afspelen. Politie die achter boeven aan jaagt, dat is al zo vaak gedaan." Hollands hoop handelt op het Groningse platteland, met als centraal punt de prachti ge oude boerderij Hoog Hammen in Over- schild, in de serie omgedoopt tot Hollands hoop. „Het moest een plek zijn waar je ge voelsmatig van de wereld af kunt vallen. Groningen ligt tegen de zee aan, wat dat ge voel versterkt. Het is een gebied waar je ge heimen kunt hebben." Voor de megaproductie werd een compleet maïsveld aangelegd met daar achter ver scholen een hennepveld (dat in de serie voor nederwiet door moet gaan). „Dat was een enorme klus", zegt Nechushtan. „Zaaien, hopen dat het niet te hard regent of de zon te fel schijnt. Op een gegeven mo ment stond de hennep hoger dan de mais. Het was een nachtmerrie." Eigenlijk wilden de makers een echt wiet- veld aanleggen. Maar die aanvraag werd re soluut afgewezen door het Openbaar Minis terie. Omdat voor de close-ups wel het ech te spul nodig was, bedachten ze een creatie ve oplossing waarmee ze langs de rand van de wet scheerden: crew-en castleden wer den ingeschakeld thuis een mini-plantage te beginnen. „Vijf plantjes voor eigen ge bruik mag in Nederland wel. Dus iedereen die dat wilde, had plantjes staan." Vervol gens openbaarde zich het volgende pro bleem. „Zodra je die plantjes gaat verplaat sen en bij elkaar brengt, ben je wel illegaal bezig", lacht Nechushtan. „Je kunt er een flinke boete en een strafblad voor krijgen." Het legale hennepveld werd voor de zeker heid toch keurig aangemeld bij justitie. „De politie vliegt eens in de twee weken boven Groningen. Je moet er niet aan den ken dat we ons veld zouden kwijtraken om dat het voor echte wiet werd aangezien. Wist je dat wiet meer opbrengt dan al het groente en fruit bij elkaar? Elke dag wor den er in Nederland vijftien plantages op gerold. De politie weet dat er nog veel meer staan, maar ze heeft simpelweg de mankracht niet om meer onderzoek te doen." De vergelijking met Breaking bad, de Ameri kaanse topserie waarin een scheikundele raar zich ontpopt als bikkelharde crimi neel, is al gemaakt. „Te gek", vindt- Nechushtan dat. „Wie wil er nou niet ver geleken worden met de beste serie ooit?" Maar Breaking bad vormde slechts een van de inspiratiebronnen. „Het is ook Fargo, The Sopranos en American beauty." En dan vooral die laatste film met Kevin Spacey als gefrustreerde vijftiger. „We hebben Hol lands hoop op Marcel Hensema geschreven. Hij is een acteur die altijd wordt gecast in grote bijrollen, maar fantastisch geschikt is voor een hoofdrol. Hij heeft Kevin Spa cey-achtige kwaliteiten. Dit was gewoon van hem." Van Kim van Kooten in de rol van Fokke's vrouw was ze net zo zeker. „Zij heeft een heel mooie komische ti ming. Met de wijze waarop ze die onzeke re, zoekende Machteld neerzet, maakt ze de serie wat minder zwaar." De tragikomische crimeserie, een co-pro ductie van NTR, Vara en VPRO, is volgens Nechushtan niet in een vakje te plaatsen. „Bij de première ging het dak eraf van het lachen, maar het is ook thriller en horror. En het zit vol Nederlandse clichés." Dat laatste, in combinatie met de penetrante wietlucht die om de serie hangt, is mis schien wel de reden dat er vanuit het bui tenland al interesse is getoond voor Hol lands hoop. door Rivka Groenier Marcel Hensema, hoofdrolspeler in de nieuwe achtdelige dramaserie Hollands hoop. Volgens regisseur Dana Nechushtan heeft hij 'Kevin Spacey-achtige kwaliteiten', foto Merlijn Doomernik Hollands hoop. Vanaf zaterdag 27 september op NPO 2,21.05 uur. reageren? SjjJ media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 92