REIZEN 31 Hamburg 'Arasterdam DUITSLAND Invereon B?lfasi Dublin GROO' BRITTAN Belfast heeft de naam, maar Cobh heeft het. Al is de Tita nic Experience in de Noord-Ierse hoofdstad nog zo indrukwekkend, het veel kleinschaliger museum in het Zuid-Ierse havenstadje nabij Cork weet veel meer de diepmenselij ke snaar te raken en maakt de tragedie van het onzinkbaar geachte passagiersschip heel direct en persoonlijk. Cobh (destijds Queenstown) was de laat ste haven die de Titanic aandeed voordat het aan de noodlottige overtocht begon. Het havenkantoortje van toen is nu mu seum en de steiger vanwaar de sloep rich ting de Titanic vertrok, ligt er - een paar jaartjes ouder - ook nog. Met instapkaarten van oorspronkelijke passagiers in de hand, maken wij een rondgang door het particu liere museum. We krijgen uitleg over de in scheping, zien hoe het er aan boord aan toe ging, lezen dat een luxe hut nu 100.000 dol lar per persoon zou kosten en beleven ten slotte de dramatische finale. In de Titanic Experience op de voormalige werf van Harland and Wolff in Belfast gaat het er anders aan toe. Alleen het opvallen de gebouw al, opgetrokken in de vorm van een combinatie van waterkristallen, ijsber gen en boegen van de twee schepen die er tegelijkertijd werden gebouwd: de Titanic en de Olympic. Een belevingsmuseum pur sang, dat euforisch de bouw zeer gedetail leerd in beeld, geluid en sfeer nabootst. Een kabelbaan brengt ons tot bovenaan de hoge steigers. De ramp zelf krijgt uiteraard ook alle aandacht, inclusief de vele pogin gen die er zijn geweest het wrak te lokalise ren. En dan te bedenken dat Ierland er decen- nialang niet aan herinnerd wilde worden dat het rampschip hier werd gebouwd. Dat is nu anders. Massa's toeristen smullen van het leed van weleer. Toegegeven, als onze ms Magnifica in Belfast precies tegenover de plek ligt waar de oceaanstomer werd ge bouwd, gaat er wel iets door ons heen. Van af onze balkonhut beleven wij in gedach ten de feestelijke tewaterlating en zien het opspattende water waarmee de halfafge- bouwde Titanic recht op ons afkomt. Als we aan wal gaan, blijkt Belfast een ver rassend bruisende stad die met succes het gewelddadige IRA-verleden van zich af heeft geschud. Niet heeft weggepoetst, zo als je met het verleden nooit moet doen. WAAR EN WAT nema. Een paar keer worden wij boven dien verzocht ons netjes of thematisch te kleden voor het diner. Dat eten is helaas weinig bijzonder, met uitzondering van het oosterse restaurant dat echter nauwelijks gasten trekt. Mis schien omdat je daarvoor moet bijbetalen? De vele Duitsers aan boord wordt twee maal een groot plezier gedaan met het om elf uur 's ochtends serveren van zuurkool met worst en bier, opgedist door in Beierse dracht geklede crew en omlijst met bijbe horende muziek. Wij kiezen voor de spa met sauna, bubbelbad, beautysalon, fitness en gezonde drankjes. Ons reisdoel is de Schotse en Ierse kust, waardoor behalve Cobh en Belfast andere bezienswaardige steden als Edinburgh, Glasgow, Dublin en Cork in anderhalve week tijd binnen handbereik komen. Ste den die wij moeiteloos met het openbaar vervoer vanuit de havens op eigen houtje kunnen ontdekken. Een dag wandelen blijkt genoeg om de hoogtepunten te be zoeken. Kastelen, kathedralen, historische en eigentijdse musea, de op- en afstap-dub- beldekker, overdekte markten, pubs uiter aard, alles komt voorbij. We boeken wel een excursie naar het mon ster van Loch Ness. Het is mistig en druile rig, precies zoals het hoort, als de bus langs het langgerekte meer zoeft. Een bezoek aan het infocentrum in Drumnadrochit maakt merkwaardigerwijs geen deel uit van het uitstapje. Hoewel wij tot de gelukkigen be horen die weten dat het monster - een plesiosaurus begrijpen wij - niet (meer?) bestaat, hopen wij natuurlijk er een glimp van op te vangen. Helaas, ook vandaag geeft Nessie zich niet bloot. Een cruise hoeft niet altijd naar tropische continenten. Een rondje langs de Schotse en Ierse kust is minstens zo verrassend. En leerzaam, zeker voor Titanic-fans. Op diverse plekken, zoals Falls Road en Shankill Road wordt openlijk aan de bloedi ge strijd tussen de protestanten en katholie ken herinnerd. Daar en ook elders blikken muurschilderingen terug op deze zwarte periode. Ook wij ontkomen er niet aan op de Peacewall langs Cupar Way een bood schap te viltstiften, zoals vele beroemdhe den voor ons deden. Belfast laat ons haar andere wang zien, een wang om te zoenen met het Cathedral Quarter als inspirerende en sfeervolle ver trekbasis. Met boetiekjes, designwinkels, het imposante stadhuis, St. George's Mar ket, Victoria Square, et cetera. Met festivals, theater, dans, pubs als the Duke of York, the Dark Horse en the Crown. En natuur lijk met het muzikale heden en verleden en daarbij Van Morrison als iconisch mid delpunt. Oeps, en uiteraard met voetballe gende George Best. Het lokale vliegveld draagt zijn naam. Het handige aan deze cruise met MSC is dat je op- en afstapt in Amsterdam. Dat be tekent niet dat het vreemde woordenboek thuis kan blijven: de voertaal is Engels. En alhoewel er honderd landgenoten aan boord zijn, verschijnt er geen Nederlandsta lig dagkrantje. Ons schip - de Magnifica, ge bouwd in 2010 - heeft ruimte voor 2.500 passagiers en is daarmee middelgroot. Er is meer dan voldoende vertier aan boord. Denk bijvoorbeeld aan een bowlingbaan, een binnenzwembad en een heuse 4D-ci- IERLAND ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 De Titanic vaart een stuk mee door Gerard Chel Foto boven: Het Ierse Cobh was de laatste haven die de Titanic aandeed voordat het schip aan zijn noodlottige overtocht begon. Rechts: Tita nic Experience in Belfast foto's Gerard Chel en Corbis\Hollandse Hoogte Wij maakten deze elfdaagse cruise met MSC Cruises. Op- en afstappen in Amster dam. Prijzen vanaf 1.150 euro, exclusief alle dranken, excursies, fooien en dergelijke. Route van de Magnifica: Amsterdam-Ham- burg-South Queensferry (Edinburgh)-lnver- gordon (Loch Ness)-Greenock (Glasgow)- Belfast-Dublin-Cobh (Cork)-Amsterdam. Voor meer informatie: www.msccruises.nl. Overige relevante websites: Titanic musea: www.titanicexperience- cobh.ie en www.titanicbelfast.com. Loch Ness: www.lochness.com. Routeplaatsen: www.hamburg-travel.com, www.edinburgh.org, www.visitscot- land.com/glasgow-clydevalley, www.visit- belfest.com, www.visitdublin.com en www.cork.ie. Toeristische informatie: www.visitscot- land.com, www.discovernorthernire- land.com, www.ireland.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 87