REIZEN 29 In een prachtig teakhouten, drijvend hotel drie dagen cruisen over de Mekong. Langs tempels in het zuiden van Laos. Dat klinkt niet alleen avontuurlijk, dat is het ook. Maar dan wel een avontuur van de luxueuze soort, op een bijzonder cruiseschip. LAOS CHINA lamo Het is een indrukwekkend gezicht bij de Khone Pha- pheng-watervallen, in het diepe zuiden van het lang gerekte Laos, tegen de grens met Cambodja. Naar volume gemeten is deze waterval de grootste in heel Zuid- oost-Azië. En de Mekong baant zich hier met brute kracht een weg tussen de rotsen. „Nu begrijp je waarom we hier niet met het cruiseschip kunnen komen", merkt on ze gids Khan droogjes op. We doen een cruise op de Mekong in het zuiden van Laos, maar beginnen met een 150 kilometer lange bustocht vanuit het plaatsje Pakse naar de watervallen. Om daarna in drie dagen weer in alle rust over de beroemde rivier terug te varen. Wij zijn niet de enigen die deze onneemba re waterbarrière treffen. Ook de Franse ko lonisten stuitten hierop toen ze dit gebied aan het einde van de negentiende eeuw in de vaart der volkeren wilden opstuwen. Di verse pogingen langs de watervallen te na vigeren, mislukten. Ten einde raad legden de kolonisten een spoor aan tussen de ei landen Don Det en Don Khon. Geen mak kelijke taak, want in dit waterrijke gebied van vierduizend eilanden waaiert de Me kong wijd uit. Met een kleine longtailboot varen we van de watervallen naar Don Det Village en bewonderen de Franse spoor brug, die nog steeds overeind staat. En er staat een oude Franse locomotief, die in middels op een doodlopend stukje rail staat weg te roesten. Vanaf Don Det is het nog twee uur varen met de longtailboot, voordat we in een kal mer stuk van de Mekong terechtkomen en ons cruiseschip voor het eerst zien. De Vat Phou-boot is met zijn 34 meter lengte en 7,5 meter breedte niet overdreven groot en heeft meer weg van een teakhouten drij vend hotel, voorzien van alle gemakken. De boot werd vroeger gebruikt als veer boot, die teak vervoerde tussen Laos' hoofd stad Vientiane en het zuiden van het land. In 1993 werd de boot omgebouwd tot luxueus schip en vernoemd naar het prach tige Khmer-tempelcomplex Vat Phou. We voelen ons meteen thuis aan boord, waarbij de Laotianen een sleutelrol vervul len. Het toeristisch nog niet zo ontwikkel de Laos staat bekend om haar uitermate vriendelijke bevolking. Geheel terecht, naar blijkt. Gedurende drie dagen worden we verwend, komen helemaal tot rust en zien ook nog eens Laos als een filmdecor aan ons voorbijtrekken. Aan boord is alles tot in de puntjes ver zorgd. Het restaurant biedt heerlijke Laoti- WAAR EN WAT aanse, Thaise en Vietnamese maaltijden. Op het dek staan heerlijke rieten stoelen, ligbedden en banken, waar we genieten van de schitterende omgeving. De verleiding is groot om alleen maar aan boord te blijven, maar dat doen we natuur lijk niet. Regelmatig legt het schip aan om een dorpje of een van de vele tempels te be zoeken. Zo struinen we door het dorpje Ban Deua Tia, waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Of het nu de boerderij, de hui zen of de school betreft, hier wordt geleefd op de traditionele Laotiaanse manier. Ook bezoeken we bij het dorpje Huei Thamo de mysterieuze tempelruïne Oum Muong, die diep in het bos verstopt ligt. En waar we onderweg ook stoppen, de hartelijkheid is er niet minder om. Hoogtepunt van de cruise is een bezoek aan de heilige Khmer-tempel Vat Phou, de Bergtempel. Die werd in 2001 door Unesco opgenomen op de lijst van werelderfgoed. Met een tuktuk rijden we van de aanlegha- ven in twintig minuten naar het negende- eeuwse tempelcomplex, dat kortstondig de hoofdstad van het Khmer-rijk was. Het complex ligt gedrapeerd tegen de berg en het bovenste deel biedt een prachtig panorama over de directe omgeving. Ook hier valt weer op wat een devote mensen Laotianen zijn; bij tal van Boeddhabeelden op het complex wordt volop gebeden. Maar bovenal blijft de glimlach, die op het ge- zicht van de Laotianen gebeiteld lijkt, het meest hangen. Laos' "ïsmet'réchtgèzègè'nd''met'één schoonhei^iie zowel van buiten (Me kong) als n Vi (de mensen) zit. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 Heilige reis over de Mekong door Jaap van Splunter Laos ligt ingeklemd tussen Myanmar, China, Vietnam, Cambodja en Thailand. De Mekong doorkruist bijna het hele land, van noord naar zuid. Er gaan geen rechtstreekse vluchten vanuit Nederland naar Laos. Wij reisden met Azië-specialist Van Verre, die reizen op maat naar Laos aanbiedt: www.vanverre.nl. Laos heeft een tropisch klimaat, dat grof weg in twee seizoenen verdeeld kan wor den: een regenseizoen (mei-oktober) en een droog seizoen (november-april). De temperatuur schommelt tussen 25 en 35 graden. De Vat Phou-boot beschikt over twaalf com fortabele hutten. Er zijn tien hutten op het benedendek. De andere twee hutten bevin den zich op het bovendek. Alle kamers zijn* voorzien van airconditioning, een kaptafel en een badkamer met douche en toilet. Foto's, van boven naar beneden: De Khone Phapheng-watervallen. Regelmatig wordt aangemeerd voor het maken van excursies. Laotianen zijn devote mensen, zoals hier bij de Vat Phou-tempel. Bezoek aan een dorpje, foto's Jaap van Splunter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 85