REIZEN 25 Garanties dat je op hun expeditiecruise naar Spitsbergen wilde dieren tegenkomt, geeft Oceanwide uiteraard niet. Niettemin kregen wij genoeg in het vizier: robben, walrussen, walvissen, dolfijnen en ijsberen. Slapen doe ik moeizaam, met een zon die weigert het licht uit te doen. Als 's ochtends vroeg een ondefinieerbaar ge bonk en gekraak door de cabi ne galmt, sta ik - half aange kleed en ongewassen - in een mum van tijd op de voorplecht. En word verrast door een weids en wit panorama. De boeg van onze Hollandse Plancius ploegt zich moeizaam door het met sneeuw bedekte pakijs, dat zich niet zo maar gewonnen geeft. Als een horizontale bliksemschicht ontstaan voor het schip gro te scheuren en barsten. Wit maakt plaats voor helder blauw. Tonnen zware ijsschot- sen worden opzij en op elkaar gedrukt als de Plancius zijn vaarweg bevecht. De diesel wint het van de kristallen. Verfresten blij ven achter op het schommelende ijs, als een stille getuige van deze wrede passage. We bevaren de Noordelijke IJszee, ver voor de kust van Nordvestoyane, Spitsbergen. Op slechts 8o breedtegraden, zo'n 1.300 ki lometer, van de Noordpool. Jachtveld van 's werelds grootste beer: de ijs- of poolbeer. Aan dek is het druk: honderden ogen turen geconcentreerd over het ijs, dat eindeloos lijkt. Fotografen met lenzen als kanonnen staan op scherp. Ook ik zeul zo'n ding van 12 kilo mee. Op het ijs liggen, als zwarte ima Alkhornet, SPITSBERGEN stipjes amper herkenbaar, walrussen en robben. Fastfood voor de ijsbeer, maar waar is die? Soms komen de geelwitte ko lossen vlak bij het schip, vertelt de crew. Zo veel geluk hebben wij deze week niet. Toch worden ook wij ruimschoots beloond als we op vier verschillende dagen ijsberen spotten. We zien een moeder met twee spelende jongen, die zich als sleetjes van een helling af laten glijden. En, ver weg op het pakijs, een even spectaculaire als mis lukte jacht. We noteren hoe de beer, neus hoog in de wind, zijn prooi al van ver ruikt en omtrekkende bewegingen maakt. Soms verdwijnt de kolos onder water om aan de andere kant van een ijsschots weer boven te komen, alleen een stukje van zijn snuit zichtbaar. Plots de aanval, fabelachtig snel voor een beest van dat formaat. Een fractie van een seconde te laat, als een sneeuwbal zo vlug glijdt de rob in zee. Onze beer maakt een wanhoopssprong. Tlissen het op spattende water zien we nog net hoe de staart van de baardrob schadevrij onder wa ter verdwijnt. Vervelen doen we ons niet met een levend 24 uurs-theater voor de deur. Onze Plan cius - vernoemd naar de Nederlandse carto graaf en predikant uit de zestiende eeuw - is geen luxe loveboat, maar een sober expe ditieschip. Wij, de 116 passagiers, komen evenwel niets tekort. Comfort genoeg en ontberingen hoeven we niet te doorstaan. Zo lang je maar warm bent aangekleed en je beschermt tegen nattigheid. Wel op tijd uit de veren. Dat lukt aardig, zo zonder het donkerte van de nacht. Dage lijks wordt in een fjord afgemeerd. Rubbe ren Zodiacs brengen ons, gekleed in regen pakken en rubberen laarzen, langs impo sant hoge gletsjers of zetten ons af op een verlaten landtong. Waar we, al dan niet met ondergebonden sneeuwschoenen, een stevige wandeling maken. Met altijd bewa pende gidsen aan onze zijde; niemand wil in een bodybag naar huis. Voor vogelaars is Spitsbergen een eldorado. Aan boord zijn er dan ook tientallen, met verrekijker, vogelboek, notitieblokje en ca mera permanent in de aanslag. Interessan te discussies ook: was dat nu de dikbek of de kortbek zeekoet? Niet alleen vogelaars komen aan hun trekken. Ik raak de tel kwijt bij de robben en de walrussen. Bijna dagelijks spotten we een walvis. Op de laat ste dag rijst er vanuit het niets een uit het water op. De blauwe vinvis, het grootste dier ter wereld, ontlucht zich. En bij de duik laat hij ons bij hoge uitzondering zijn staartvin zien. Kers op de taart! 24 vogelsoorten, 13 zoogdieren in een weekje Spitsbergen... Walrussen blijken, behalve dik en lomp, fraai besnord, pretogend en nieuwsgierig. Dat zien wij bijvoorbeeld op Smeerenburg, voormalig Nederlandse pleisterplek uit de zeventiende eeuw, waar walvissen werden geslacht en traan (olie) werd gekookt. Res tanten van blubberovens liggen verspreid op de morene-achtige stranden. In het zand een hoopje walrussen. Krabbend, schuddend, bijtend of onbeschaamd met de blote onderbuik omhoog, zodat ik in ie der geval een mannetje herken. Omzichtig naderen we de groep die ons goed in de smiezen houdt, maar het zich laat welgeval len dat we vanaf een meter of 30 onze digi tale geheugenschijfjes vol klikken. Toeval lig aanwezige Noorse jachtopzieners - of iets van dien aard - houden ons ook in de gaten. De patrouille controleert onder meer of bezoekers zich aan de diervriende lijke regels houden. Spitsbergen - Willem Barentsz bedacht de naam toen hij op 10 juni 1596 langs de witte bergen voer - herinnert op veel plek ken aan Nederland: Van Keulenfjord, Hinlo- penstraat, Barentszburg, Amsterdamoya. Grote delen van het eiland zijn bedekt met een ijskap en gletsjers. De rotsige bodem is 2 miljard tot 400 miljoen jaar oud. Een dood getal, dat voor mij pas gaat leven wan neer we te voet door het landschap trek ken. In de noordelijk gelegen Randfjorden bijvoorbeeld, waar we op de hellingen een oude, primitieve vossenval zien liggen en ook de vervallen trappershut nog wordt ge bruikt. Of op de terugweg in Alkhornet, waar duizenden alken het voor het zeggen hebben. In de moerassige toendra grazen rendieren, op het strandje zonnebaden tien tallen walrussen, in zee blazen walvissen hun spuitgaten leeg. Ik voel me net Willem Barentsz. WAAR EN WAT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 Barentsz In het spoor van Willem door Gerard Chel irdei vogels grote burgemeester, noordse stormvogel, paarse strandloper, zwarte zeekoet, kort- bekzeekoet, eidereend, ijseend, grote jager, kleine jager, kleinste jager, sneeuwgors, brandgans, rot gans, papegaaiduiker, noordse stern, kleine alk, kleine rietgans, drietenmeeuw, vaal stormvogel- tje, ivoormeeuw, roodkeelduiker, rosse franjepoot, bontbekplevier en de alpensneeuwhoen. zoogdieren baardrob, ringelrob, zadelrob, gewone zeehond, dwergvinvis, blauwe vinvis, gewo ne vinvis, beluga, witsnuitdolfijn, walrus, Spitsbergen rendier, pool vos en de ijsbeer. Wij maakten deze achtdaagse cruise met Oceanwide uit Vlissingen, gespecialiseerd in poolexpedities. Begin- en eindpunt is hoofd stad Longyearbyen. Vanafprijs: 850 euro ex clusief vluchten, drankjes en fooien. Een team van internationale wetenschappers leidt de expeditie. Info: www.oceanwide-expeditions.com. Route Plancius: Longyearbyen-Trygghama- Krossfjorden-Ny Alesund-Smeerenburg- Noordelijke IJszee-Randfjorden-Fuglefjor- den-Poolepynten-Daudmannsodden- Alkhornet-Longyearbyen. Spitsbergen behoort tot Noorwegen, waar het Svalbard (koude kust) wordt genoemd. Het eiland valt niet onder Schengen. Voor meer info: www.nordnorge.com, www.visitnorway.nl,www.svalbard.net. Foto's, van links naar rechts: Ijsberen op het pakijs; Met zodiacs langs gletsjers; Zonnebadende baardrob; Expeditieschip Plancius; Blauwe vinvis bij Alkhornet. foto's Gerard Chel en Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81