Vrouw niet vervolgd na honderden insluipingen bij oude mensen ii Ik had tot twee weken terug nog nooit van Mark Rutte gehoord BINNENLAND 7 Jazzy muziek, BN ers en fiscale tips bij de Uitvaartomroep Premier Mark Rutte geeft na bezoek aan de VN in New York les aan leerlingen van de Loyola High School. NEW YORK - „Wie is er wel eens in Nederland geweest?" De premier van Nederland stelt de vraag. Mark Rutte staat in een zaaltje te genover zestien leerlingen van de Loyola High School uit New York. De kinderen zijn allemaal 16 of 17 jaar en dragen het uniform van de privéschool aan de Upper East Si- de. Eén meisje steekt haar hand op. „Ik was met mijn moeder een weekeinde in Amsterdam." „Ik kom ieder jaar met vakantie naar New York", vertelt Rutte de leerlingen. „Ik heb elk jaar weer een portie New York nodig. En in deze stad vind ik iets dat ik ook in Nederland zie. Iedereen heeft hier liefde voor wat hij doet, is to lerant." Deze week is Rutte niet met va kantie; hij spreekt hier om de Al gemene Vergadering van de Vere nigde Naties en de Veiligheids raad toe. Maar deze vrijdagmid dag is het tijd voor de leerlingen van de Loyola High. Ze zijn naar het Museum of the City of New York, aan Fifth Ave nue, gekomen. Met een grote li mousinebus zijn ze van de chique privéschool (schoolgeld 14.500 dollar per jaar) naar het museum gebracht. „Ik had tot twee weken terug nog nooit van Mark Rutte gehoord", vertelt Bob Schroider (17), een tiener met een keurige zijscheiding en een jasje en das, nog voorafgaand aan de ontmoe ting met de premier. Schroider en zijn klasgenoten zit ten in het laatste jaar van de high school, volgend schooljaar waaie ren de leerlingen allemaal uit naar universiteiten over heel de Verenigde Staten. Dennis Maika van het New Ne- therland Institute heeft de leerlin gen toegesproken voordat Rutte arriveerde. „Verspreek je niet. De hoofdstad van Nederland heet niet Old Amsterdam maar gewoon Amsterdam", heeft hij gezegd. Vroeger heette de Amerikaanse stad Nieuw Amsterdam. „De geschiedenis van New York is bij ons op school een keuze vak", vertelt Schroider. Inmiddels heeft de staat New York het lesma teriaal voor alle publieke middel bare scholen aangepast. Alle mid delbare schoolleerlingen krijgen vanaf dit jaar les over de Neder landse historie. Mark Rutte weet daar alles van: „Nederland huurde een man in, ene Henry Hudson, om een nieu we vaarroute naar Indië te vin den. De reis was een fiasco. Hij kwam hier in New York uit", ver- telt de premier frivool. Het lesge ven gaat hem uitstekend af. Niet zo vreemd, want Rutte gaat nog iedere donderdagochtend op de fiets naar een ROC in de Schil derswijk in Den Haag om daar maatschappijleer en geschiedenis te geven. Dat deed hij al voor hij premier werd. Vrijdagochtend in New York arri veerde hij echter met de auto bij het museum op het elegante Fifth Avenue aan Central Park. „Har lem komt van Haarlem, Brooklyn van Breukelen en Flushing in Queens is afgeleid van een stad in onze provincie Zeeland, Vlissin- gen", geeft hij de leerlingen mee. Die schrijven de informatie braaf op in hun schriftjes. Na afloop zegt Bob Schroider: „Ik woon al mijn hele leven in New York. Maar ik had geen idee dat je overal nog kunt zien dat de Neder landers hier ooit aan land kwa men." Eind juli werd in Delden een vrouw aangehouden die was bin nengeslopen in appartementen van een verzorgingshuis. De poli tie maakte destijds bekend dat ze haar verdenkt van vier- tot vijf honderd berovingen van oudere mensen door het gehele land. Na de aanhouding vond de politie grote hoeveelheden sieraden te rug, die ze op internet, in kranten en op televisie toonde. Naar nu blijkt bepaalde de raadka mer van de rechtbank in Almelo op 13 augustus al dat de vrouw op de 15e naar huis mocht. Bronnen zeggen dat de belangrijk ste reden voor de schorsing de zwangerschap van de vrouw is. Rechtbank noch OM willen dat bevestigen, omdat ze dan het ge heim van de raadkamer, het bij wet geregelde beroepsgeheim over de reden van een vonnis, zou den schenden. De rechtbank wil wel kwijt dat in de afweging tus sen de persoonlijke omstandighe den en het gevaar dat de vrouw weer zou stelen, het eerste de doorslag heeft gegeven. Daarbij is de algemene voorwaar de gesteld dat ze niet opnieuw mag stelen. „Dan wordt ze opge pakt", zegt het OM. Ook bepaalde de rechtbank dat de vrouw con tact moet opnemen met de reclas sering. De vrouw heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Ten tijde van de vrijlating werd de vrouw slechts drie insluipin gen ten laste gelegd. De politie had toen echter al naar buiten ge bracht dat ze van honderden in sluipingen werd verdacht. Het OM zegt dat het zich vergeefs tegen de schorsing heeft verzet. Over de beperkte tenlastelegging zegt het OM dat in augustus nog niet alle feiten bekend waren. Na het tonen van de sieraden in on der meer Opsporing Verzocht volg den er nog veel aangiften van slachtoffers. Voordien was echter al bekend dat het om 400 tot 500 zaken zou gaan. De politie maak te dat in die tijd zelf bekend. SINT-OEDENRODE - De Uitvaartom roep begint maandag met uitzen den en er zijn al talloze ongevraag de adviezen voor programmati- tels: 'Laat je niet kisten' en Tus sen kunst en kisfl. Initiatiefnemer Hans Kuypers maakt er liever geen grapjes over. Voor hem is het een serieuze on derneming. Reuze swingend moet het worden, met jingles, jaz zy muziek en interviews over de hobby's van uitvaartpersoneel. Met muziek tussen elk program ma - 'geen pop' -, een omroepcafé en wekelijkse informatie van een notaris, een jurist en een fiscalist Ook zijn er deskundige adviezen over het onderhouden van een graf en diverse andere problemen voor nabestaanden. Er komt ook een wekelijkse rubriek met BN' ers, over hoe ze hun uitvaart zien. Kuypers is er nog niet uit, maar Af scheid nemen bestaat niet van Marco Borsato is een hit bij uitvaarten, dus een voor de hand liggende ti tel. Waarheen, waarvoor? van Mieke Telkamp was lang hét uitvaart- nummer bij uitstek, maar dit lied is inmiddels een zachte dood ge storven. En ja, eF zijn live-uitzendingen van begrafenissen en crematies. Met beeld. Verder is de nieuwe omroep hoofdzakelijk te beluiste ren en alleen op internet. „Maar het wordt echt niet de hele dag een treurige bedoening, hoor", verzekert Kuypers. De programma's duren bij elkaar zo'n twee en een half uur en wor den daarna de rest van de dag her haald. Denkt Kuypers dat luiste raars daarop zitten te wachten? „Ik richt me vooral op de duizen den mensen in de uitvaart branche en op nabestaanden. Ver geet niet dat er elke dag 420 men sen dood gaan. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 Old Amsterdam 'Zeg niet door onze correspondent Maartje van Hoek Bob Schroider, leerling Loyola High School Mark Rutte houdt een leerlinge van de Loyola High School een microfoon voor als ze hem tijdens de les een vraag wil stellen, foto Museum of the City of New York door Dick Hofland ALMELO - Een 31-jarige vrouw die verdacht wordt van honderden in sluipingen blijkt twee weken na haar aanhouding weer op vrije voe ten te zijn gesteld. Dat bevestigen de rechtbank Almelo en het Open baar Ministerie (OM). De dievegge hoeft niet voor de rechter te verschijnen omdat ze zwanger zou zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7