REIZEN 23 Het vertrek uit Venetië is spectaculair. Vanaf dek veertien kijken we uit op tientallen kerktorens en koepeldaken, die boven het historische centrum uitsteken. Smalle grach ten met boogbruggetjes, de basiliek op het San Marcoplein, het Dogepaleis en de Brug der Zuchten: Venetië ligt aan onze voeten. Het is de vraag hoe lang schepen als de MSC Preziosa nog door het Giudecca-ka- naal mogen varen. Politici willen grote schepen weren. En groot is de Preziosa. Met 18 dekken, bijna 4.000 passagiers en 1.300 personeelsleden is dit een varend dorp. Wie denkt vooral pensionados aan te treffen, heeft het mis. De gemiddelde leef tijd is 44 jaar. Er zijn zowel senioren, jonge stelletjes als gezinnen met kinderen aan boord. Onze eerste aanlegplaats is het Italiaanse Bari. We kunnen op eigen gelegenheid de stad in of een excursie maken. Wij gaan naar Alberobello, werelderfgoed sinds 1996. De smalle, fotogenieke straatjes zijn vol toeristen die de typische, witte kalkste nen huisjes - trulli genoemd - bewonde ren. Trulli werden in de zestiende eeuw ge bouwd, zonder cement te gebruiken. In ge val van inspectie konden ze snel afgebro ken worden, zodat de landeigenaar geen be lasting voor de bouwsels hoefde te betalen. Een dag later zijn we in land nummer twee, Griekenland. Wij slaan de souvenir- shops van het havenstadje Katakolon over en gaan op excursie naar Olympia, baker mat van de Olympische Spelen. Om Zeus te eren, werden in Olympia vanaf 776 voor Christus elke vier jaar Spelen gehouden. Er waren onder meer hardloop-, worstel- en bokswedstrijden, waaraan alleen mannen mochten deelnemen. In 393 na Christus veroverden de Romeinen het gebied. Zij vonden de Spelen een heidens evenement en schaften ze af. In 1896 werd het sportie ve evenement door de Fransman Pierre de Coubertin weer geïntroduceerd. Van de tempel van Zeus is niet meer over dan één gerestaureerde pilaar. Gelukkig heeft onze gids foto's waarop we zien hoe Italië, Griekenland, Turkije en Kroatië bezoeken in acht dagen. Zonder vermoeiende reizen en zonder tussendoor je koffer in en uit te hoeven pakken. Het kan. Met een cruise. WAAR EN WAT de tempel er in vroeger tijden waarschijn- plaats voor 45.000 toeschouwers. Zij zaten lijk uitzag. In het hardloopstadion was op de heuvels aan weerszijden van de baan. De marmeren start- en finishlijn is duidelijk zichtbaar en wordt door bezoe kers in start- of finishhouding veelvuldig gefotografeerd. Voor de oudste tempel van Olympia, de tempel van Hera uit het eind van de zevende eeuw voor Christus, wordt nog elke vier jaar de Olympische vlam ont stoken. Wie geen excursies maakt, kan zich aan boord prima vermaken. Er zijn 4 zwemba den, 12 whirlpools, 21 bars, een fitnessruim te en spacentrum, een Formule i-racesimu- lator, een 4D-bioscoop, een casino, speel ruimten voor kinderen en een 120 meter lange waterglijbaan. Op dag vier leggen we aan in de Tftrkse ha venplaats Izmir en maken een excursie naar Efeze. Deze stad werd van de vierde eeuw voor Christus tot de zevende eeuw na Christus bewoond en telde op het hoog tepunt 250.000 inwoners. De gebouwen zijn meer intact dan in Olympia. Daardoor kunnen we ons beter voorstellen hoe het ooit was. Er zijn overblijfselen van een bad huis, het parlementsgebouw, de biblio theek en een indrukwekkend amfitheater, waar beroemdheden als Elton John, Sting en Pavarotti hebben opgetreden. Tegen woordig zijn rockconcerten verboden; ze geven te veel trillingen voor de eeuwenou de tribunes. Als we de volgende ochtend de gordijnen openen, liggen we in de drukbevaren Bosporus, de verbinding tussen Europa en Azië. Jaarlijks varen hier zo'n 50.000 contai nerschepen. Ook op het vasteland is het druk. De straten van Istanbul zijn vol au to's. Nadat de bus geparkeerd is, kunnen we lopend van de Blauwe moskee naar de Aya Sofia en de Grote Bazaar. De Sultan Ah- met-moskee, gebouwd tussen 1609 en 1616, wordt vanwege de kobaltblauwe tegels Blauwe moskee genoemd. Dit is één van de drieduizend moskeeën in de stad. Vlakbij ligt de Aya Sofia, gebouwd tussen 532 en 537. Het gebouw diende tot 1453 als kerk. Toen de Ottomanen Istanbul verover den, voegden ze minaretten toe en smeer den gips over de christelijke afbeeldingen. Tot 1934 was de Aya Sofia een moskee. Nu is het een museum, met zowel islamitische als christelijke symbolen. De Grote Bazaar kunnen we niet overslaan. Het complex werd gebouwd in 1461 en telt zo'n vierduizend winkeltjes. We struinen Venetië TALIE ibrovniki ;tanbul Katakolon TURKIJE Izmir S> GRIEKENLA!fcÖa~^ ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 door Lutske Bonsma Vier landen in acht dagen De achtdaagse cruise met de MSC Preziosa start in Venetië. Daarna worden achtereenvolgens de havens van Bari, Katakolon, Izmir, Istanbul en Dubrovnik aangedaan, om te eindigen bij vertrekpunt Venetië. De Preziosa is sinds maart 2013 in de vaart. Meer informatie over MSC cruises: www.msccruises.nl. foto's Lutske Bonsma en Getty Images Foto's, vanaf boven met de klok mee: Istanbul bij nacht, met links de Blauwe moskee en midden de Aya Sofia. De haven van Dubrovnik. Vanuit de haven van Katakolon kun je een excursie maken naar Olympia, de bakermat van de Olympische Spelen. Vanaf dek veertien van de Preziosa is het uit zicht op Venetië schitterend. ifiri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79