Gek konijn SPECTRUM 15" standplaats Turkije Jessica Maas Zoals voor veel werkende moeders blijft het een heel karwei: een leuke baan én hele leuke kinderen. Ik doe verstopper tje, knutsel, lees voor en houd kietel- parties. Favoriet bij de dochtertjes van 3 en 5. Maar er is ook mijn werk. Werk dat ik met heel veel plezier en passie doe. Werk dat maakt dat ik regelmatig voor een paar dagen op pad moet. Op reportage. Soms gepland, soms heel onverwacht. Mijn koffer staat niet voor niets altijd half gepakt. Zo ook afgelopen zondag. Mijn dochters zijn het ge wend. „Niet erg hoor", zegt Liza, de oudste, bijde- hand. „Papa vertelt veel spannender dan jij." Ze we ten dat mama voor de krant werkt en verhalen schrijft. De jongste komt graag naast me zitten. Met pen en papier „Ik moet ook werken", klink het dan. Liza maakt zelf kranten, met schaar en heel veel lijm. Het contrast tussen thuis en werk is vaak groot. Het zijn meestal geen vro lijke verhalen waarvoor ik op pad ga. Ik schrijf deze column in mijn hotel kamer in Sanliurfa. Een stad niet ver van de Syrische grens, met een einde loze stroom vluchtelingen. Straks ga ik er weer naartoe en zal ik ze van al-*%» les vragen. Net zoals vee andere colle ga's, uit alle delen van de wereld, die hier naartoe zijn gekomen, om de zo veelste humanitaire ramp van Syrië te verslaan. Stuk voor stuk trieste verhalen. Een vrouw vertelde hoe ze in de keuken het eten aan het koken was, toen haar man riep dat ze weg moesten. Ze is zo ver trokken, alles heeft ze achtergelaten. Ze maakt zich zorgen over de koeien, die al vier dagen geen eten hebben gehad. Ze wijst naar haar kleding. Het is al les wat ze heeft en haar drie kinderen natuurlijk. Die staan met grote ogen naast haar. Vies en moe. Het zijn die kinderen die me het met meeste raken, hier aan de grens, in de vluchtelingenkampen. Sinds ik zelf moeder ben helemaal. Ik vergeet het se rieuze meisje in het kamp in Islahiye in het zuidoos ten van Turkije niet meer. Ze week niet van mijn zij de en hield de hele tijd mijn hand vast. Of de broer tjes in een kamp in Bulgarije die met mijn kladblok speelden en zo veel lol hadden om een gek konijn dat ik voor ze tekende. Het 2-jarig meisje in Jorda nië dat bij elke hard geluid in een hoek kruipt. De angst voor bommen gaat niet zomaar weg. De baby van twee dagen oud met de jonge moeder zonder melk in een bouwval in Gaziantep. Zoveel kinderen op de vlucht Gezinnen met zeven, acht, twaalf kinderen zijn heel normaal. Elk jaar een kind. En nu staan die kinderen in een ander land. Met ouders die even niet meer weten hoe het ver der moet Waar gaan ze heen, waar slapen ze van daag? Voor de kinderen is maar één vraag b'/ang- rijk: 'Wanneer gaan we naar huis?' Ik moet vaak aan Liza en Eva denken. Vei"' g in hun bedjes in Istanbul. Zorgeloos. Liza's grootste pro bleem van de laatste tijd? Ze wil geen sokken aan en maakt daar 's ochtends graag een groot drama van. Ik ga er morgen heel blij van worden. nog geen fatsoenlijk leven heeft opge bouwd, moet de kans hebben de vrucht te laten aborteren. Dat arme meisjes zoals Taynice twee dagen kwijt zijn aan deze procedure, zou niet moeten kunnen." Taynice loopt naar haar vriend, die nog altijd in de wachtkamer zit. Ze wandelen samen naar buiten. Parkeer plaatsbewaker Michelle Colon veert op uit haar tuinstoel. „Ik begeleid je naar je auto", zegt ze en slaat moeder lijk een arm om Taynice heen. Het meisje laat het gebeuren. Als ze het hek uitlopen richting de auto, begint McMillen naar Taynice en haar vriend te schreeuwen. „Ik ben blij dat je van gedachten bent veranderd. God houdt van alle kinderen." Maar Taynice is van gedachten niet veranderd. Mor gen komt ze terug voor haar abortus. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 Roe versus Wade Abortus is sinds 1973 in alle vijftig Amerikaanse staten legaal. In dat jaar diende Jane Roe (pseudoniem voor de alleenstaande Norma McCorvey uit Dallas, Texas) bij het Supreme Court een aanklacht in tegen de open bare aanklager van Dallas, Henry Wa de. Abortus was in die tijd illegaal, on der meer in Texas. Het hoogste gerechtshof besliste in de zaak Roe vs. Wade dat het verbie den van abortus ongrondwettelijk was. Het hof oordeelde dat recht op abortus besloten lag in het grondwet telijke recht op privacy. De uitspraak wordt nog steeds gezien als een van de meest controversiële van het ge rechtshof in haar geschiedenis. reageren? ^9/ spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71