Abortus is in alle Amerikaanse staten legaal. In veel steden is het een normale ingreep die in het ziekenhuis gebeurt. Maar in de zuidelijke staat Mississippi is slechts één abor tuskliniek. En ook die wil de gouverneur sluiten. •4 buitenland 14 SPECTRUM Wie haar kind geen toekomst kan bieden, moet de kans hebben de vrucht te laten aborteren De wachtkamer van de abortuskli niek Pink House in Jackson, Missis sippi ziet er uit als een normale wachtkamer van een dokterspraktijk. Er staan twee ro de, kunstleren banken. Drie roddel tijdschriften van maanden terug lig gen op een koffietafel. Achter de balie zit een vrolijke juffrouw, naast haar een klein radiootje. 'Clap along if you feel like a room without a roof, zingt Pharrell Williams door de speaker. De receptioniste neuriet mee. Op een van de banken hangt een jon gen, niet ouder dan 20. Hij wrijft met zijn grote handen door zijn ogen. Het is maandagochtend. „Hoelang duurt dit nog?", vraagt hij de receptioniste. „Het kan best nog een tijdje duren", zegt zij voorzichtig. De jongen is een half uur eerder binnengestapt met een meisje dat op het formulier bij de balie haar voornaam en geboortejaar heeft opgeschreven: 'Taynice. 1997'. Taynice is naar de Pink House, offici eel Jackson Women's Health Organisa tion, gekomen voor een abortus. Het is het enige dat de vrouwenkliniek aanbiedt. „Wie hier komt, komt om het product van conceptie weg te la ten halen", zegt Betty Thompson, de psycholoog van de kliniek. Het roze gebouw is de enige abortus kliniek in deze staat met bijna 3 mil joen inwoners op een oppervlakte van 125.000 vierkante kilometer. Gouver neur Phil Bryant, een Republikein, doet er alles aan de kliniek te sluiten. In zijn staat in het gelovige zuiden van de VS is abortus overbodig, stelt hij. Maar dr. Willie Parker, de abortus arts van de kliniek, vindt dat kolder. Een belediging bovendien. „Deze kli niek kan niet dicht", zegt hij. „We zijn de enige in Mississippi. Vrouwen moeten nu al drie uur rijden voor een abortus." Maar het is Bryant menens. Hij diende vóór de zomer een wets voorstel in: abortusartsen moeten ver bonden zijn aan een staatsziekenhuis, anders mogen ze niet in de staat wer ken. Het wetsvoorstel schreef hij met dokter Parker in zijn hoofd. Want de arts komt elke week ingevlogen van uit zijn woonplaats Chicago om abor tussen uit te voeren in Mississippi. Aan een staatsziekenhuis is hij niet verbonden. De kliniek is een privékli- niek. Parker schreef alle twaalf staats- ziekenhuizen aan voor een contract, maar zonder succes. Het wetsvoorstel van Bryant werd eind augustus afgewezen door de rech ter. Dokter Parker en zijn collega's zijn weer enkele maanden verzekerd van werk in hun praktijk. Bryant heeft inmiddels aangekondigd het er niet bij te laten zitten. De gouverneur bezint zich op nieuwe stappen. Het is zo maar mogelijk dat de zaak aan het hoogste gerechtshof van Amerika, de Supreme Court, wordt voorgelegd. Mississippi en een abortuskliniek gaan volgens Bryant niet samen, hij zal er alles aan doen Mississippi de eerste staat te maken die 'abortusvrij' is. „Ik wil de gezondheid en veilig heid van vrouwen beschermen", zei hij onlangs in de Amerikaanse media. Roy McMillen (71) is het met hem eens. De katholieke inwoner van Mis sissippi noemt zichzelf'een kind van God'. Hij staat 'in opdracht van de Heer' dagelijks met een groot bord te genover de abortuskliniek. 'Laat ons je helpen van je baby te houden', staat erop. Daarboven heeft hij een bord met een echografie van een ongebo ren baby. McMillen heeft een stem als een klok. Helder, krachtig. Bezoekers kunnen niet om hem heen. „Dames, ik kan jullie helpen", roept hij luid te gen drie vrouwen die naar de kliniek lopen. Hij richt zich tot de oudste: „Oma, houd je kleinkind bij je! God verbiedt je het te laten aborteren." De vrouw kijkt over haar schouder naar McMillen. Hij zegt: „Zie je? Weer ie mand die naar me luistert. Ik sta hier niet voor niets." De roze geverfde kliniek heeft maatre gelen moeten nemen tegen McMillen, die sinds jaar en dag staat te proteste ren regen wat zich binnen afspeelt. „Het heeft een negatief effect op onze patiënten", vertelt directeur Shannon Brewer. De rechter verbood McMillen nog langer op de stoep recht voor de ingang van de kliniek te staan. Maar McMillen laat zich niet kennen, hij staat nu dagelijks aan de overkant van de kruising te demonstreren. Tegen de verslaggeefster, die naar binnen wil lopen: „Je moet vragen of je de do de baby's mag zien." Patiënten moeten bij binnenkomst een formulier tekenen waarop staat hoeveel weken ze zwanger zijn. Ook tekenen ze voor het wel of niet ont vangen van informatie over de onge boren baby. Van de tweeduizend vrou wen die hier jaarlijks worden gehol pen, is meer dan de helft tussen de twaalf en zestien weken zwanger. De kliniek vraagt patiënten niet om de re den van abortus. „Dat gaat ons niets aan", zegt Parker. „Het is de beslissing van de vrouw. Ik voer alleen uit." Binnen heeft Taynice inmiddels de eerste medische controle achter de rug. Haar bloeddruk is gemeten en een onderzoek heeft uitgewezen dat de tiener inderdaad zwanger is. De monitor met beelden wilde Taynice niet zien. Psychologe Thompson komt de kamer binnen om met haar te praten. „Volgens de Amerikaanse wet moet je 24 uur nadenken over het besluit tot abortus. Wij zijn verplicht ons daar aan te houden." Taynice, die op ruim twee uur rijden van de kliniek woont, moet morgen terugkomen om haar prille zwanger schap af te laten breken. Dat is iets waar Parker zich razend over kan ma ken. „Wie hier binnenkomt weet al lang wat-ie wil. Een abortus en niets anders. Die 24 uur nadenken is niet nodig. Als ik in de herstelkamer kom, zie ik bij alle vrouwen alleen maar op luchting. Een vrouw als Taynice is zelf nog een kind. Wie zijn kind geen toekomst kan bieden omdat zij zelf door Maartje van Hoek Dr. Willie Parker, abortusarts Actievoerder Roy McMillen: „God verbiedt moeders hun kind te laten aborteren." foto Maartje Hoek Elke dag schelden op abortus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70