Pak zuivert vieze lucht auping 6 BINNENLAND plaza „Dat was ook de aanleiding om dit pak te maken. We kwamen op het idee toen we Vorig jaar in Chi na de luchtvervuiling zelf hebben ervaren", vertelt Martijn ten Bhömer, promovendus industrial design aan de Technische Universi teit Eindhoven. Het pak meet niet alleen de luchtverontreiniging, maar pakt die ook meteen aan. Promovendus TU Eindhoven bedenkt pak dat vieze lucht zuivert, na bezoek aan vervuild Peking BB. Suit is het resultaat van een sa menwerking tussen Ten Bhömer, de in China wonende textielont- wikkelaar Eva de Laat en mode ontwerper Borre Akkersdijk. Sa men met een team studenten van de TU Eindhoven ontwikkelden ze een gebreide stof, opgebouwd uit laagjes waartussen geleidende draden, sensoren en elektronica kunnen zijn verwerkt. Ten Bhömer: „We zijn dit project gestart om te onderzoeken hoe slimme textiel zowel in het pro ductieproces als tijdens het dra gen kan bijdragen aan een scho nere lucht." Voor de productie van het pak werkt het team samen met een Duits bedrijf dat mobiele lucht zuiveringsapparaatjes produceert, en een Europese producent van geavanceerde breimachines met een fabriek in het Chinese Sjang hai. Hier wordt het pak gemaakt. Mode-artikelen die met geïnte greerde sensoren (lichaamsfunc ties meten, zijn al langer bekend. Maar bij de BB.Suit gaat het om een kledingstuk dat niet alleen iets meet, maar dat ook actie on derneemt. „Voor de zuivering van de lucht maakt het pak gebruik van koud plasma technologie. Een kastje op de rug van het pak zorgt dat er met ionisatie vrije ra dicalen worden losgemaakt die giftige gassen, bacteriën, virussen en stof in de lucht neutraliseren en onschadelijk maken", legt Ten Bhömer uit. „Met sensoren aan de voorzijde van het pak meten we de verontreinigde stoffen in de lucht." Voorlopig is de BB.Suit nog een veelbelovend prototype. Een tijds pad voor productie is er nog niet. „Ons doel is om via dit soort pro jecten te groeien naar een plat form waardoor informatie en functies in kleding verwerkt kun nen worden, want in de toekomst zullen kledingstukken steeds va ker gaan werken als platform voor informatie en functies", denkt Ten Bhömer. „Er zullen steeds meer functies in de kleding wor den verwerkt." Dé winkel met het complete Auping assortiment onder één dak. Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) Nu 251 slachtoffers MH17 bekend Deze week zijn 26 slachtof fers geïdentificeerd van rampvlucht MH17. Onder hen waren 19 Nederlanders, meldt het ministerie van Veiligheid en Justitie. Het to taalaantal geïdentificeerde slachtoffers bedraagt nu 251. Onder hen zijn 160 slachtof fers uit Nederland. Het toe stel van Malaysia Airlines werd 17 juli neergeschoten. Daarbij kwamen alle 298 in zittenden om het leven, on der wie 196 Nederlanders. Besturing Apple is te hacken Het besturingssysteem voor Apple computers kan wor den gehackt. „Deze ernstige kwetsbaarheid stelt kwaad willenden in staat systemen op afstand over te nemen", meldt het Nationaal Cyber Security Centrum. Organisaties en eindgebrui kers kunnen deze kwets baarheid wegnemen door te zorgen dat ze de laatste up dates van het besturingssys teem Mac OS X of een Li nux-variant gebruiken. Straf voor dodelijk ongeluk door beker Hij zette onder het rijden een omgevallen koffiebeker- tje recht, lette niet op en reed een fietsster dood. Daar voor is de vrachtwa genchauffeur gisteren ver oordeeld tot 120 uur werk straf. Ook mag hij voorwaar delijk 1 jaar niet rijden. Het ongeluk gebeurde in 2013 in Brummen. De straf viel laag uit, omdat de chauffeur een paar keer contact heeft ge zocht met de nabestaanden, die dat waardeerden. Hui door Hanneke van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Op de Beijing Design Week is BB.Suit, een luchtzuive rend pak uit Eindhoven, het ge sprek van de dag. En dat is niet vreemd in een stad waar de lucht vervuiling vrijwel dagelijks de maxi maal toelaatbare grens zwaar over schrijdt. BB.Suit, nog een prototype, is een pak vol electronica. foto Borre Akkersdijk Kijk voor onze koopzondagen op www.auping.nl *ln de actieperiode van 1 t/m 28 september 2014 ontvang je 15% voordeel op alle Auronde combinaties. Genoemde prijs is gebaseerd op een 2-persoons Auronde incl. vlakke spiraalbodems en Dublin matrassen. Kijk voor de voorwaarden op auping.nl/aurondeactie DEN HAAG DEN HAAG ZUTPHEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6