Pasveersloot is een wonder van eenvoud SPECTRUM 13 het vast niet geworden, anders had den ze ons wel voorin gezet", zegt Van der Horst. „Maar op een gegeven moment stootte Asselbergs me aan en werd er gezegd: 'Dreischor goud'. Toen hebben we met z'n allen een vreugdesprong gemaakt." Bij terugkomst in Zeeland werden de betrokken werkgroepleden als hel den onthaald. „Veel mensen stond op de Bogerdweg en we werden door ie dereen omhelsd. Een paar dagen later was er een huldiging in het dorps huis." Daar is nog altijd de plaquette te zien die hoort bij het goud van de Entente Florale. De titel Groenste Dorp van Europa, die Dreischor overigens dat jaar moest delen met Obercunnersdorf (Duitsland), Saint-Hilaire-les-Places (Frankrijk) en Leighlinbridge (Ier land), trok veel extra mensen naar Zeeland. „Landbouwmuseum Goe- manszorg heeft er bijvoorbeeld echt van kunnen profiteren. Dat heeft in die jaren een piek gekend in het aan tal bezoekers." De werkgroep heeft na het binnensle pen van de hoofdprijs nog enige tijd bestaan, maar bleek eigenlijk al snel uitgebloeid. Een aantal leden stapte meteen op, anderen gaven er wat la ter de brui aan. „Er was geen eind doel meer. We hadden het hoogste binnengehaald en dat kun je hooguit evenaren. Maar dan moet je wel alle support krijgen, zeker ook van de ge meente. Het groenbeleid was echter veranderd. Men kon Dreischor ook niet blijven voortrekken ten opzichte van de andere kernen." Ook het dorp zeifis inmiddels veran derd. Mensen zijn weggevallen, ande ren zijn gekomen, met misschien wat minder binding met het dorp. „Het is inmiddels ook veertien jaar geleden. Zo saamhorig als Dreischor toen was, is het niet meer. Iedereen deed des tijds mee. Alles kon. Het hele dorp was één en werkte samen. Het waren twee heel goede jaren." En die borden? Die blijven, als herin nering. Dreischor mag dan niet meer het allergroenst zijn, het is nog zeker groen. De meeste straten ogen fraai en vaak goed onderhouden. „Op zich is het nog steeds een mooi dorp", zegt Matty Wesdorp, die zelf regelma tig haar tuin openstelt voor publiek. „Maar in die periode deed je met z'n allen toch net wat meer." De vierkante kilometer van Dreischor wordt in kaart ge bracht met twaalf thema's ('ankerpunten') als leidraad. Een van die ankerpunten is de kreek in het gebied. De beroemdste sloot van Zeeland ligt net even buiten Dreischor, langs de Welleweg. Maar de kreek waarop wordt geloosd verbindt de Pasveer- sloot rechtstreeks met 'de vierkante kilometer'. Het is een wonder van eenvoud en ver nuft, een fraai staaltje cultuurhistorisch erfgoed dat sinds kort ook rijksmonument is. De oxidatie- of Pasveersloot was in de jaren vijftig een nieuw waterzuiveringsconcept, een betaalbare oplossing voor dorpen die hun afvalwater ongezui verd op het oppervlaktewater loosden. Het princi pe van dr ir A. Pasveer (TNO) was simpel: een rotor houdt het water in de ringsloot in beweging en voegt er zo zuurstof aan toe. Na drie dagen zijn de meeste verontreinigingen verdwenen. De nu 83-jarige Jan Somers uit Delft - hij woonde enkele jaren in Vlissingen - maakte de ontwikke ling van de Pasveersloot van nabij mee. „Ik werkte destijds bij TNO en moest Pasveer technisch bij staan. Hij was nogal een Einzelganger, geen gemak kelijk mens. Hij wilde eigenlijk een gewone boeren sloot, zonder enige bodembescherming of be schoeiing. Ik zag dat niet zo zitten, omdat het on derhoud dan veel te duur zou worden. In Dreischor hebben we uiteindelijk de keitjes gebruikt die wa ren vrijgekomen bij de ruilverkaveling na de waters noodramp." Talloze oxidatiesloten zijn indertijd aangelegd, we reldwijd. Uiteindelijk werden ze overbodig. „Nadat de waterschappen zich ermee gingen bemoeien, is er een grote centralisatie gekomen. Afvalwater van kleine kernen werd voortaan via persleidingen naar grote installaties afgevoerd." Somers kijkt met genoegen terug op het pioniers werk bij TNO. „Er was helemaal geen geld. Je mocht niets kopen. Om een laboratoriumopstelling voor de oxidatiesloot te maken, gebruikten we een melkfles. Je moest vindingrijk zijn. Dat was ver schrikkelijk lollig. En we waren er echt trots op dat er zoveel belangstelling voor was, uit de hele we reld. Een model was in 1962 zelfs te zien op de We reldtentoonstelling in Seattle." Vrijwel alle oxidatiesloten zijn verdwenen, maar die van Dreischor wordt gekoesterd, tot zijn genoe gen. Somers is er recentelijk nog geweest. Op zijn verzoek werd de installatie even in werking gezet. „Het is zo mooi om iets wat - zoals een dinosauriër - uitgestorven is, weer tot leven te zien komen." Deze serie komt tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. De volgende aflevering verschijnt op zaterdag 11 oktober. Voor meer informatie over het project zie www.vensteropdreischor.nl. De initiatiefnemers houden ook een blog bij: www.pzc.nl/dreischor. ALTERRA WAG ENING E N flTfM Mia van der Horst (links) en Mat ty Wesdorp over de Entente Flora le: „We wilden de schoonheid van Dreischor uitdragen, maar dat het zó groot zou worden, dat hadden we ook niet verwacht." foto Dirk-Jan Gjeltema De Pasveersloot ten tijde van de ingebruikname in 1960. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69