gagigl In het project Venster op de Wereld belichten on derzoekers een vierkante kilometer bij Dreischor van alle kanten. De krant tekent in een serie, rei zend door de tijd, verha len uit het gebied op. Vandaag aflevering 10: groenste dorp in Europa. 12 SPECTRUM reportage WERELD .-Oyyv:.-;•,*jA iWËÊÊHÊÊÊm DE VIERKANTE KILOMETER VAN DREISCHOR Pasveersloot begrenzing km2 Laatst nog. Vroeg er een man of die Entente Flo rale-borden in en rond Dreischor niet een keer weg konden worden ge haald. „Toen werd ik wel even boos", zegt Mia van der Horst. Want die borden herinneren aan de gloriejaren 2000 en 2001, toen Dreischor werd gekroond tot het groenste dorp, eerst van Neder land en later zelfs van heel Europa. En daar is ze, terecht, blijvend trots op. „We hebben er destijds ook zó veel energie in gestopt." Vraag Van der Horst naar de Entente Florale - zoals de inmiddels jaarlijkse verkiezing van de groenste dorpen en steden van Europa officieel heet - en er volgt een stroom herinneringen en anekdotes. Zeker als, zoals nu, ook Matty Wesdorp is aangeschoven. Bei den hadden een groot aandeel in de plaatselijke werkgroep die Dreischor destijds naar de titels leidde. Een werkgroep inderdaad, want an ders dan gebruikelijk bij de verkiezing kwam het initiatiefin Dreischor niet vanuit de gemeente maar vanuit de in woners zelf. „De dorpsraad heeft het in gang gezet en vroeg of ik de kar wil de trekken", vertelt Van der Horst. „Omdat ik toen nog maar kort in het dorp woonde, zeiden ze: je moet eens met Matty gaan praten. Zij kende im mers heel veel mensen." Samen met de andere leden van de werkgroep hadden ze een heldere mis sie. „We wilden de schoonheid van Dreischor uitdragen, maar dat het zó groot zou worden, dat hadden we ook niet verwacht." Want het maakte veel los in het dorp. Van alle kanten kwam er belangeloze hulp. Het leek wel of ie dereen zich persoonlijk verantwoorde lijk voelde voor het welslagen van de groene missie. Alle inspanningen bleven niet zonder resultaat. Dreischor werd als een van de drie kandidaten geselecteerd voor de landelijke finale. De grote concur rent daarin was, nota bene, Veere. „Ik zei: dat winnen we nóóit", herinnert Van der Horst zich. Toch lukte dat, zo bleek toen in oktober 2000 in Velp de uitslag bekend werd gemaakt. „Rinus Quist, een van de andere werkgroeple den, omhelsde me en zei: nu mag je je een echte Reisenaer noemen." De zo felbegeerde titel schiep meteen ook verplichtingen. Dreischor diende het jaar erop mee te dingen naar de Europese titel. „Dat hebben we toen wél in samenwerking met de gemeen te gedaan", zeggen Van der Horst en Wesdorp. „Dat moest ook wel, want er kwam zo veel op ons af, vooral op organisatorisch gebied." De saamhorigheid bleek wederom groot te zijn. Zo werd, in de voorberei ding van de komst van de internatio nale jury, de uitstraling van het mo derne dorpshuis wat te weinig pas send en sfeervol bevonden. Wesdorp: „Toen hebben we iedereen die wel eens bloemschikte benaderd en alles uit de kast gehaald. Er zijn toen 65 bloemstukken gemaakt om het dorps huis aan te kleden. Het was één zee van bloemen. En dat met nul komma nul budget. Daar waren we supertrots op. Het was echt een schitterend ge zicht." Iedereen werd en was erbij betrok ken, van jong tot oud. En niet alleen om goede sier te maken bij de jury. „De kleuterschool had bijvoorbeeld een eigen schooltuintje. De juryleden zeiden: je kunt zien dat de kinderen gewend zijn om erin te werken. Die vonden het ook zo leuk." Dreischor scoorde ook punten in het licht van de geschiedenis, weet Wes dorp. „De jury was verbaasd hoe goed alles er hier vijftig jaar na de waters noodramp bij stond. Dat heeft echt in druk gemaakt." Na de jury-inspectie kreeg - zoals ge bruikelijk - de gemeente een penning uitgereikt. Maar vanwege de grote in zet van de bewoners zelf ontving Mia van der Horst, als voorzitter van de werkgroep, ook een exemplaar. „Tot mijn grote verbazing. Toen ben ik wel even in tranen uitgebarsten." Ze koes tert het kleinood tot op de dag van vandaag. „Ik ben er toch wel erg trots op." De uitslag van de verkiezing werd in de Ierse stad Ennis onthuld. Dat ge beurde in september 2001, enkele da gen na '9/11'. „Toen we arriveerden in Ierland was het een dag van nationale rouw. We waren net geland in Dublin toen er drie minuten stilte werd aan gekondigd. Het leven kwam volledig tot stilstand. Dat was echt heel indruk wekkend." Namens de gemeente Schouwen-Dui- veland reisden onder anderen burge meester Jack Asselbergs en wethou der Ger van de Velde mee. De ontkno ping van de Entente Florale 2001 volg de in een grote zaal in Ennis, terwijl de rest van Dreischor via een videover binding in het dorpshuis de uitrei king kon volgen. „We zaten helemaal achter in zaal, dus ik dacht: we zijn Het dorp was toen echt één door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68