SPECTRUM 3 geen juwelen, liet haar haar los han gen, vermeed make-up, liep op blote voeten en hulde zich in mannenkle ren. Haar woonplaats Saint-Tropez, ooit een slaperig vissersdorp, werd het middelpunt van de wereld. 'Je vindt hier iedereen die een kwast of een pen kan vasthouden', schreef de Amerikaanse schrijver Paul Theroux. Een couturier opende een modewin kel met mannenkleren voor vrouwen. Brigitte Bardot trouwde vier keer, maar had veel meer relaties, wat be wondering afdwong. De Amerikaanse kunstenaar Andy Warhol noemde haar 'de eerste echt moderne vrouw, in staat om mannen als seksobjecten te behandelen, ze te kopen, dan af te danken.' Dat laatste overkwam Serge Gainsbourg, de zanger die zich door haar liet verleiden. Op haar verzoek schreef hij in één nacht Je t'aime, moi non plus, dat hij met haar opnam. In die opname veinsde BB een orgasme, maar die versie kwam pas tien jaar la ter uit. Nog voordat de chanson in de winkel lag, dumpte Bardot Gains bourg, die daarop het lied in de kast legde. Gainsbourg overwoog zelf moord, maakte toen een tweede opna me met zangeres Jane Birkin. Je t'aime, moi non plus werd gelaakt door het Va- ticaan, verboden in tal van landen, maar was een wereldhit. In Neder land stond 'Je t'aime' langdurig boven in de hitparade. Brigitte Bardot moest maandelijks tweeduizend liefdesverklaringen uit haar brievenbus vissen, maar zou er in haar hele leven maar enkele tiental len honoreren. Ze had zo'n onstuimig liefdesleven dat ze geen tijd had voor haar zoon, Nicolas, die in i960 werd geboren. Hij werd grootgebracht door zijn vader Jacques Charrier, met wie Bardot van 1959 tot 1962 getrouwd was. Vader en zoon sleepten haar voor de rechtbank na de publicatie van haar biografie, waarin ze de foe tus in haar lichaam omschreef als een 'tumor'. Ze werd toen veroordeeld we gens het schenden van hun privacy. Ze is de eerste vrouw die een man als seksobject behandelt, hem koopt, dan afdankt In 1973 verdween Bardot uit de schijn werpers, toen ze abrupt haar filmloop baan beëindigde. „Ik heb besloten de cinema de rug toe te keren voordat de cinema mij de rug toekeert", zei ze. BB wierp zich op een nieuwe roeping, de bescherming van dieren. Dat bracht haar in conflict met de moslim gemeenschap, omdat ze hun wijze van slachten als barbaars beschouw de. Uiteindelijk kwam ze in het kiel zog terecht van het extreem-rechtse Front National, dat ze bij de verkiezin gen van 2012 steunde. Haar huidige echtgenoot Bernard d'Ormale is een kennis van Front Na- tional-oprichter Jean-Marie Le Pen. Maar dat was niet waarom Bardot voor d'Ormale koos toen hij haar in 1992 in zijn armen sloot. 'Het was ze ven jaar geleden dat ik voor het laatst seks had gehad', schreef ze in haar au tobiografie. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 2014 Andy Warhol reageren? spectrum@depersdienst.nl Brigitte Bardot in de film Le mépris van Jean-Luc Go- dard (1963). foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59