De eerste tribike was 'n City sluit afgeschreven Lampard in de armen 48 SPORT HEIN VERBRUGGEN Hein Verbruggen, oud-voorzitter van de wereldwielerbond UCI, is nog altijd strijdbaar. Meer dan een handige zet van ei genaar sjeik Mansour leek de huurovereenkomst met Manches ter City niet te zijn. Lampard, on der contract bij dochterclub New York City FC, kon in afwachting van de start van de MLS zijn con ditie op peil houden bij de kam pioen van de Premier League. Mocht hij sportief niets brengen, dan zou er geen man overboord zijn. De 36-jarige middenvelder gaf tij dens zijn debuut niet bepaald een sterk signaal af. Tegen Arsenal (2-2) kwam hij overal te laat en hijgde na sprintjes van een meter of tien. Manager Manuel Pellegri ni kon niets anders doen dan hem naar de kant halen. Lam- pards fysieke staat, zo veel. werd duidelijk, paste niet meer bij het hoge tempo van de Engelse com petitie. Zijn toekomst lag in de Verenigde Staten. Pellegrini, een man met besef voor historie, gaf hem nog één kans. In het slot van het duel met Chelsea sommeerde hij Lampard zijn trainingspak uit te doen. Als de speler voor het laatst zijn op wachting zou opmaken, dan kon hij dat maar het best doen tegen zijn oude werkgever. Lampard ver liet deze zomer Stamford Bridge na dertien seizoenen. Uitgerekend Lampard maakte kort voor het einde gelijk met eén voor hem typerende uithaal. Hij liep schijnbaar op een te grote af stand van het brandpunt van de aanval, maar slaagde er alsnog in een voorzet al vallend in de lange hoek te volleren (1-1). Zonder te juichen liet hij zich feliciteren door zijn nieuwe ploeggenoten. Het leidde in een tabloid tot de fraaie kop 'Silence of the Lamps'. De beelden van José Mourinho maakten het plaatje compleet. De Portugees foeterde niet, maar keek met een mengeling van trots en frustratie naar zijn voormalige speler. Voor zijn ogen voltrok zich waarvoor hij al vreesde. Lampard was te goed om te laten gaan, maar te oud om hem veel speel tijd te kunnen garanderen. Om de- ze reden legde de 106-voudig in ternational een aanbod naast zich neer en vertrok. Het moment van glorie tegen Chelsea drukte zijn wanprestatie tegen Arsenal naar de achter grond. Pellegrini stelde hem drie dagen later op tegen Sheffield Wednesday (7-0), een ontmoe ting in de League Cup. Met twee goals en sterk spel stond Lampard weer volop in de schijnwerpers. De manager was definitief over tuigd. Als het kon, zo gaf de Chi leen aan, zou hij hem graag lan ger bij Manchester City houden. Lampard, topscorer aller tijden van Chelsea, moet zich zonder wijzigingen in januari melden bij het trainingskamp van New York City FC. Aangezien de MLS pas in maart begint, zou zijn verblijf in Engeland zonder veel poespas op gerekt moeten kunnen worden. Pellegrini heeft een belangrijke re den zich hier sterk voor te maken, doordat Yaya Touré in het nieuwe jaar met Ivoorkust meedoet aan de Afrika Cup. De kans van slagen lijkt groot, aangezien New York City FC eveneens eigendom van sjeik Mansour is. Er bestaat, zo wordt gefluisterd, zelfs de mogelijkheid Lampard tot eind mei in Manches ter te houden. Wat de uitkomst van de onderhandelingen ook wordt, Lampard heeft zijn punt gemaakt. Drie weken geleden gold hij nog als een afgeschreven veteraan, nu als het cement van het elftal. Vandaag, als City op be zoek gaat bij Huil City, mag hij dit opnieuw bewijzen. AARLE-RIXTEL - „Als het maar niet te veel over doping gaat." Hein Verbruggen (73) reageert per e-mail op een interviewverzoek. Twee mails later: „We gaan het wel voor 95 procent over de wieler sport hebben zodat er slechts 5 procent (of minder) voor LA over blijft!!??" 'LA' is Lance Armstrong, met wie Hein Verbruggen in de clinch ligt. De oud-sportbestuurder - en nog steeds erevoorzitter van de inter nationale wielerbond UCI - werd verweten dat hij dopingzondaar Armstrong jarenlang de hand bo ven het hoofd heeft gehouden. Dit omdat de wielersport na de do- ping-Tour de France van 1998 geen nieuw schandaal kon gebrui ken. Armstrong, die in 1999 zijn comeback maakte na te zijn gene zen van kanker, belichaamde een nieuw, schone generatie coureurs, en Verbruggen wilde het sprookje Armstrong niet verstoren. Hij moest als voorzitter van de UCI immers zijn sport verkopen. Zo luidt het verhaal. Nadat Armstrong met zijn doping- bekentenis naar buiten trad, in ja nuari 2013, kwam Verbruggen extra onder vuur te liggen. Hij zou in zijn jaren als voorzitter van de UCI - tussen 1991 en 2005 - on der meer een positief plasje van Armstrong tijdens de Ronde van Zwitserland 2001 in de doofpot hebben gestopt. Armstrong zelf beaamde dat, waarna de twee ge zworen kameraden van weleer el kaar voor leugenaar begonnen uit te maken. Anderhalfjaar geleden veegde Ver bruggen de beschuldigingen van tafel. Het enige dat Verbruggen tot nu toe heeft toegegeven, is dat het niet verstandig was in totaal 125.000 dollar van Armstrong aan te nemen voor de aanschaf van een anti-dopingapparaat. In een telefoongesprek in 2013 gaf Verbruggen ook aan dat hij 'onher roepelijk' doorgaat met een proces tegen de Ierse journalist en oud- Tourrenner Paul Kimmage, die hem beschuldigt van corruptie in verband met Armstrongs doping- gebruik. „Kimmage heeft met veel vreugde opgeschreven dat wij cor rupt waren. Ik vraag hem dat hij bewijs levert." Dwars tegen de pu blieke opinie in, die hem in het be klaagdenbankje plaatst, zet straat vechter Verbruggen zijn strijd voort. „De publieke opinie interes seert me niks, die vindt morgen weer iets anders. Daar hoefik me toch niks van aan te trekken? Ik ben toch niet gek? Ik slaap rustig." Tegen deze achtergrond wil Ver bruggen best nog eens met deze krant praten. In Herberg de Brabantse Kluis in Aarle-Rixtel, waar de in Zwitser land woonachtige Verbruggen lo geert tijdens een kort verblijf in Nederland, schuift hij aan op het afgesproken tijdstip. Kort gekapt, smetteloos blauw-wit gestreept overhemd, blauw jasje. Na 38 minuten gaat het jasje uit. Verbruggen speelt thuis, en steekt van wal met een pleidooi dat hij al meer dan dertig jaar houdt. „De wielersport zou een veel promi nentere rol moeten spelen in de maatschappij. Wielrennen is zo veel meer dan alleen het profwe reldje. Je moet de sport zien als een middel om dingen te berei ken. Als je de fout maakt om het profwielrennen te isoleren, is de sport ten dode opgeschreven. Je moet veel breder kijken. Zet het wielrennen in om iets te doen aan obesitas of ecologische proble men. Neem bijvoorbeeld de stad Peking. Het verkeer is daar een gi gantisch probleem. De stad wil meer mensen op de fiets krijgen en vooral de jeugd. Met de Tour of Beijing die in 2011 voor het eerst werd verreden, wil Peking het wielrennen breder onder de aan dacht brengen. En nee, het Chine se publiek loopt nog niet warm voor de wielerronde, maar dat is ook logisch. Je kunt een land geen cultuur opdringen. Maar wat je wel kunt doen, is mensen ermee in aanraking brengen. Daarom vind ik het doodzonde dat de Tour of Beijing volgend jaar niet meer terugkeert op de kalender." Volgens Verbruggen is wielren nen ook de ideale sport om het toerisme in een regio te promo ten. „Daar zit het geld voor het wielrennen. Het is van de gekke dat Frankrijk nooit een cent heeft betaald voor die prachtige beelden van de Tour de France, die indi rect leiden tot éen enorme stroom aan toeristen." Verbruggen vertelt Die nieuwe tribike is er gekomen. Het is er eentje geworden van het beste materiaal. Ze had een fiets van de wielerbond KNWU kun nen lenen, maar dankzij een groep geldschieters kon ze een gloednieuwe aanschaffen. De voorkant is van het overbekende merk Specialized en komt uit de Verenigde Staten en de achter kant (de zogenoemde trikit) is van Engelse makelij. Bij Jeremias- se XXL in Goes hebben ze hem ge assembleerd. „Ik ben er ontzettend blij mee", vertelde De Heide, die in haar jeugd linkszijdig verlamd raakte en daar nu nog restverschijnselen van heeft. „Deze fiets is veel lich ter en heeft tenminste wel aandrij ving van beide wielen. Ik kan nu rechtuit fietsen en ga dus ook har der." Al in juni kreeg de Bevelandse kandidaat-olympiër - ze wil er in 2016 in Rio de Janeiro graag bij zijn - de fiets al tot haar beschik- - MANCHESTER - Manchester City gaat alles in het werk stellen om Frank Lampard langer voor de club te behouden. De veteraan geldt na een zwakke start als het cement van de kampioen. Frank Lampard 'De publieke door Natasja Weber en Dominique Elshout door Roeland van Vliet Lisette de Heide op haar nieuwe, door tal van sponsors betaalde tribike. foto Marcelle Davidse GOES - De eerste fiets van Lisette de Heide was een miskoop. Hij was topzwaar en maar één van de twee achterwielen werd aangedreven. „Ik slingerde ermee over de weg. Ik moest steeds corrigeren", vertel de de Goese, die net dertig is ge worden. „De bondscoach zei daar om na het wereldkampioenschap van 2013: als je volgend jaar weer mee wilt naar het WK, moet je een andere fiets hebben." door Geert Langendorff opinie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48